خدمات شرکت رامسین

بازسازی
طراحی و اجرا
دکوراسیون داخلی
ساخت

طراحی آشپزخانه مثلثی

طراحی آشپزخانه مثلثی-وب سایت دکورامسین

فهرست مطالب

طراحی آشپزخانه مثلثی

طراحی آشپزخانه مثلثی که به آن مثلث طلایی آشپزخانه نیز می‌گویند یکی از مهم‌ترین قوانین طراحی آشپزخانه است.
آیا برای شما هم پیش آمده که به دلیل فاصله زیاد بین سینک و یخچال هنگام آشپزی گیج شوید؟ یا بعد از برگزاری یک مهمانی کوچک و احساس خستگی، آشپزخانه خود را بیش از حد ارزیابی می‌کنید؟ اگر پاسخ شما به طور ناخودآگاه یا بدون اطلاع مثبت است، ممکن است از نقطه طلایی آشپزخانه خود غافل شده باشید.

طراحی آشپزخانه مثلثی-وب سایت دکورامسین

 

طراحی آشپزخانه مثلثی یا همان مثلث طلایی چیست؟

در هر آشپزخانه سه قسمت اصلی وجود دارد که بیشتر فعالیت‌ها در آنجا انجام می‌شود. این سه قسمت شامل:

یخچال

سینک

اجاق گاز

اگر به مرکز این سه نقطه اول برسیم، مثلث کار ما ایجاد می‌شود. حال قانونی که این سه مکان را در کاربردی‌ترین موقعیت قرار می‌دهد، طراحی آشپزخانه مثلثی یا مثلث آشپزخانه نامیده می‌شود.

 

هدف از مثلث کاری چیست؟

مثلث طلایی آشپزخانه با هدف سهولت استفاده از وسایل آشپزخانه و کاهش مسافت طی شده توسط آشپزخانه ترسیم شده است. یعنی علاوه بر رعایت حریم خصوصی هر یک از این سه کاربر در داخل آشپزخانه، باید حداقل مسافت ممکن را طی کرد. این فاصله دارای حداقل و حداکثر توصیف شده در این اندازه است و باید رعایت شود. حفظ کارایی آشپزخانه علاوه بر زیبایی و ترکیب مناسب چیدمان یکی از اهداف طراحی آشپزخانه مثلثی است.

طراحی آشپزخانه مثلثی-وب سایت دکورامسین

 

 

مثلث کار در آشپزخانه‌های مختلف چیست؟

 

توجه داشته باشید که متداول‌ترین سبک‌ها همیشه گزینه مناسبی نیستند. اگر از آن دسته افرادی هستید که از سیستم دستی برای برنامه ریزی آشپزی خود استفاده می‌کنید، موظف هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید تا در ناآگاهی خود را دچار دردسر و خستگی نکنید.
پس با توجه به اینکه ساختار آشپزخانه‌ها متفاوت است و باید با توجه به آشپزخانه خود از بهترین روش استفاده کنیم، لطفاً موارد زیر را با دقت مطالعه کنید. ابتدا باید شکل آشپزخانه خود را شناسایی کنید، سپس بر اساس آن به سراغ طراحی آشپزخانه مثلثی بروید.

 

گوشه طلایی در آشپزخانه L شکل چطور؟

از آنجایی که پلان L شکل تنها دو دیوار دارد، ایجاد یک مثلث کاربردی در داخل آسان است.
از طرفی با توجه به اینکه یخچال و گاز نباید در کنار هم قرار گیرند، بهتر است گاز را یک طرف و یخچال و سینک را در طرف دیگر قرار دهید.
یکی از مزایای این فرم این است که میز ناهارخوری را می‌توان در آشپزخانه قرار داد. یکی از معایب آن کوچک بودن محدوده مثلثی است.

 

مثلث کار در آشپزخانه راهرویی چگونه است؟

در آشپزخانه راهرویی دو ردیف کابینت داریم؛ بنابراین تعداد کابینت‌ها بیشتر است. در صورتی که آشپزخانه کوچک باشد، فضای کمتری بین دو ردیف کابینت وجود خواهد داشت. اما مثلث کار شبیه آشپزخانه L است که این دو جسم به هم متصل هستند و تفاوت آنها در موازی بودن جسم سوم است که طول مثلث کوتاه‌تر است.

 

طراحی آشپزخانه مثلثی-وب سایت دکورامسین

طراحی آشپزخانه طلایی در حالت خطی

آشپزخانه خطی بیشتر برای خانه‌های کوچک مناسب است و انجام مثلث طلایی در این نوع آشپزخانه تقریباً غیرممکن است. در این نوع آشپزخانه بهتر است سینک را در مرکز قرار دهید.

 

مثلث کار آشپزخانه U شکل چیست؟

آشپزخانه U شکل راحت‌ترین شکل برای قرار دادن مثلث کار است. به همین دلیل است که سینک، گاز و یخچال در سه طرف قسمت U قرار می‌گیرند.
اگر اجاق گاز روی رأس قرار گیرد، حرکت کمتری خواهید داشت. در این صورت قفسه‌ها و کابینت‌های عظیمی داریم و دسترسی به قفسه‌ها و کابینت‌ها آسان است.

 

مثلث طلایی در آشپزخانه جزیره چگونه است؟

آشپزخانه جزیره‌ای که معمولاً ترکیبی از انواع L و U هستند. اگر فضای آشپزخانه بزرگ باشد می‌توانیم از فرم جزیره‌ای استفاده کنیم، علاوه بر این معمولاً می‌توان سینک و اجاق گاز را در جزیره قرار داد. در این شکل بر خلاف آشپزخانه U شکل، رفت و آمد بیشتر است. اما یکی از نقاط قوت آن تنوع و زیبایی است.

 

نکات بسیار مهم:

  1. حفظ فاصله: فاصله بین این سه نقطه نباید آن‌قدر زیاد باشد که شخص مجبور شود مسافت‌های طولانی را طی کند یا آن‌قدر کوتاه نباشد که فرد همیشه در محیط فوق درگیر باشد. به عبارت دیگر، میانگین تعداد قدم‌ها در یک مثلث کاربردی نباید کمتر از ۱۰ و از ۲۵ بیشتر نباشد.

 

  1. داشتن میز کار: میز کار بخشی از پانل روی کابینت است که بیش از هشتاد سانتی متر طول دارد و در فاصله بین گاز و سینک قرار دارد. می‌توانید سبزیجات و گوشت را روی آن برش دهید. آن را نادیده نگیرید.

 

  1. یخچال را پنهان نکنید: اگر یخچال شما در محفظه با طراحی خاص نصب شده است، تهویه باید در نظر گرفته شود.

 

  1. قرار نگرفتن یخچال و گاز کنار یکدیگر: به یاد داشته باشید که یخچال همیشه باید دور از گرما و رطوبت باشد. پس از قرار دادن گاز در نزدیکی یخچال خودداری کنید زیرا گرما به یخچال آسیب می‌زند و ضرر مالی وارد می‌کند.

 

  1. قرارگیری سینک و ظرف‌شویی کناره: ماشین ظرف‌شویی باید نزدیک سینک باشد. برای قرار دادن ظروف از سینک در ماشین ظرف‌شویی مجبور نیستیم مسافت زیادی را طی کنیم.

 

سخن آخر

 

  • در هر شرایطی، چه آشپزخانه کوچک و چه بزرگ، فرقی نمی‌کند از طراحی سنتی استفاده کنید یا مدرن، مهم این است که چیدمان اجاق گاز، سینک و یخچال از قانون مثلث طلایی پیروی کند.
  • فضای اطراف اجاق گاز، سینک و یخچال بسیار مهم است و باید از هر کدام بهترین استفاده را ببرید.
  • از نقش کابینت، قفسه و کشو برای اجرای ایده‌های جالب برای چیدمان لوازم آشپزخانه غافل نشوید.
  • شکل آشپزخانه خطی، U، L و راهرویی می‌باشد.
  • محل فریزر و خشکبار باید نزدیک در ورودی باشد.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *