خدمات شرکت رامسین

بازسازی
طراحی و اجرا
دکوراسیون داخلی
ساخت

خواص و کاربرد رنگها در دکوراسیون داخلی

WhatsApp Image 2020-07-04 at 06.59.30 (3)

فهرست مطالب

دکوراسیون داخلی رامسین: زمانی که به مبحث تغییر دکوراسیون خانه می رسیم همه افراد و اعضای خانواده به تکاپوی همکاری می افتند و ایده هایی مطرح می کنند.

اما واقعیت امر این است که اگر بخواهیم یک تغییر اساسی در فضای دکوراسیون انجام دهیم در وهله اول باید توانایی مالی خودمان را بسنجیم و اینکه قرار است چه تغییراتی در این فضا انجام دهیم.

در این میان افرادی هستند که از چنین توانایی برخوردار نیستند و یا شرایط فعلی آنها ایجاب نمی کند که هزینه ای برای خود بتراشند. از طرفی نیاز است که محیط خانه را بازسازی و نوسازی نمایند.

نگران این موضوع نباشید. راهی کم هزینه برای تغییر دکوراسیون وجود دارد و آن هم چیزی جز رنگ آمیزی نیست.

انتخاب رنگ مناسب بسیار مھم است و در واقع نقشی کلیدی خواهد داشت. و باید  به عواملی که در انتخاب رنگ خانه نقش دارند، توجه ویژه ای داشته باشیم. بهتر است از رنگ ھاﯾی استفاده کنید که با سلیقه شما و دیگر اعضای خانواده همگونی داشته باشد.

انتخاب رنگ ھاﯾی که قرار است ثابت بمانند، مثل سطوح دیوارها که بهتر است از رنگ ھای خنثی استفاده کنید.

 رنگ ھای پرحرارت تر مناسب وسایلی است که جایگزین کردن آنها راحت است. مثل فرش، موکت، بالشتک، و دیگر اشیایی که فقط جنبه تزئینی دارند.

در حقیقت باﯾد قبل از اقدامی این سوال را از خود بپرسید که چه انتظاری از اتاق خود دارید و قرار است چه استفاده ای از آن بکنید یا چه نوع سبکی مناسب فضای فعلی شماست.

در نهایت زمانی که دریافتید بکه چه نوعی رنگی مناسب فضای خانه است و دیگر افراد خانواده به یک نتیجه دلخواه رسیدید، همین رنگ پایه کار شما خواهد بود. فقط این نکته را فراموش نکنید که رنگ منتخب شمتا که تقریبا فضای کلی خانه را دربرخواهد گرفت به طرز شگفت انگیزی بر تمام رنگها و وسایل موجود دیگر خانه تاثیر خواهد گذاشت.

پیشنهاد ما این است که حتما دو رنگ را به عنوان آزمایشی امتحان کنید و تاثیرات هر یک را مشاهده نمایید.

در ادامه به چند نمونه از خواص رنگها و اینکه چه تاثیراتی ممکن است داشته باشند آورده ایم که شما را به خواندن آنها دعوت می کنیم.

رنگ قرمز

این رنگ از جمله رنگهای قوی و صاحب نفوذ است.  بسیار فعال و محرک که انتخاب ایده آلی برای ورودی هر خانه ای خواهد بود. فقط توجه داشته باشید که اگر آدمی عصبی و تند مزاجی هستید بھتر است که اﯾن رنگ را فراموش کنید!

رنگ سبز

سبز رنگی آرامش بخش و یادآور فصل زیبای بهار است. این رنگ در جوار تمامی رنگ ھا جذابیت خود را حفظ خواهد کرد.

برای ایجاد یک اتاق آرام و آرامش بخش می توان از سبزھای تیره تر و خنثی تر به عنوان رنگی خنثی استفاده کرد و ترکیب سبز ملاﯾم با رنگ ھای خنثی دﯾگرمناسب است.

در دکوراسیون آشپزخانه نیز  حس تازگی و تمیزی را القا خواهد کرد. اﯾن رنگ برای اتاق ھاﯾی که از جنوب نور می گیرند نیز مناسب است.

رنگ صورتی

به وفاداری، شادی، جوانی اشاره دارد.  بسیاری از دکوراتورها رنگ صورتی را رنگی اﯾده آل برای حمام و دستشوﯾی است. همچنین دختربچه ھا از داشتن اتاق خوابی صورتی رنگ خوشحال خواھند شد.

رنگ آبی

انعکاس دهنده  محیطی آرام، راحت و ملاﯾم است. این رنگ ﯾکی از پرطرفدارترﯾن رنگ ھا است و رنگساﯾه ھای آبی، اتاق را بزرگتر از حد خود نشان می دھد. استفاده از اﯾن رنگ در اتاق خواب بسیار معمول و رایج است و در کنار رنگ ھایی چون طلایی و آجری جلوه ای خاصی پیدا می کند. استفاده از آن در اتاق ھاﯾی که نورگیری جنوبی دارند پیشنهاد می شود.

رنگ زرد

به شادی، دلبازی و خوش بینی اشاره می کند. رنگ ھای روشن تر و زنده تر آن حتی از رنگ سفید ھم درخشان تر و پرنورتر است. اﯾن رنگ نیز در آشپزخانه بسیار طرفدار دارد.

زرد روشن در کنار آبی ترکیبی چشم نواز دارد. زرد خامه ای در کنار طلاﯾی اتاق را روشن تر و بزرگ تر نشان می دھد و ظاھری آرامش بخش به محیط می بخشد. مطالعات نشان داده است که اﯾن رنگ در بالا بردن سطح ھوش افراد نیز نقش موثری دارد.

رنگ قھوه ای

معنای آساﯾش و قناعت می دھد. قھوه ای رنگی زﯾرکانه و مردانه است و از اﯾن رو انتخابی بی نظیر برای اتاق مطالعه و کتابخانه است. در عین حال استفاده از اﯾن رنگ در اتاق ھای کم نور توصیه نمی شود. آبی فیروزه ای و نارنجی در اتاقی که تم اصلی آن به رنگ قھوه ای است جلوه ای وافر خواھند داشت.

 رنگ ارغوانی

رنگی تجملگرایی و اشرافیت است که می تواند بیانگر عظمت، وقار و تجمل باشد. ارغوانی تیره ﯾا جگری رنگی فوق العاده برای استفاده در اتاق مھمان است و به بازدﯾد کنندگان اﯾن احساس را می دھد که از آنھا «پذﯾراﯾی شاھانه» می شود.

رنگ نارنجی

نمادی از گرما، شوق، آساﯾش و حرکت است. نارنجی رنگی خوشاﯾند در اتاق نشیمن خانوادگی است اما استفاده از رنگماﯾه نارنجی براق بر سطحی وسیع در زمانی طولانی می تواند خسته کننده باشد. مبل ﯾا فرشی نارنجی به اتاق جلوه ای گرم و دوستانه می دھد.

رنگ خاکستری

ماﯾل به قھوه ای بیانگر تفکر محافظه کارانه است و رنگی بسیار عالمانه تلقی می شود.

اتاق نشیمن خاکستری ماﯾل به قھوه ای حس توانگری و درخشش را اﯾجاد می کند. اﯾن رنگ به دلیل خنثی بودن در دراز مدت نیز خسته کننده نخواھد بود.

 رنگ سفید

بیانگر پاکی، خلوص، تمیزی، گستردگی و بی گناھی است. اتاق ھای سفید بسیار پرجلوه ھستند و حس تجملی آرام را اﯾجاد می کنند. اﯾن رنگ اتاق را بزرگ تر نشان می دھد. اتاق خواب اصلی خانه با رنگ سفید فراوان در آن می تواند مکان دنج شما در دنیای پرتلاطم باشد. سفید نیز رنگی مناسب برای روشن تر نشان دادن سرسراھای تارﯾک است.

رنگ خاکستری

نشانگر محیطی متین،  متعادل و خنثی است. خاکستری رنگی بسیار مناسب برای استفاده در دفتر کار ﯾا اتاق کار در خانه است. رنگی خنثی که در آن تمرکز و تفکر بسیار راحت است. ھر کدام از اﯾن رنگ ھا ساﯾه ھای مختلفی دارند که ھر ﯾک نیز خصوصیات خود را دارا هستند.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *