خدمات شرکت رامسین

بازسازی
طراحی و اجرا
دکوراسیون داخلی
ساخت

تاثیر آب نمای صخره ای و سنگی در طراحی ویلا

فهرست مطالب

حتما شما هم از صدای حرکت آب به وجد می آیید و به معنای واقعی آرامشی را که از این نوا دریافت می کنید در هیچ جای دیگری نخواهید یافت به این جهت است که پیوسته به دنبال شبیه سازی چنین شرایطی در محل زندگیمان می باشیم. علاقه ما به صدای زندگی بخش و حرکت وارونه آب به هر دلیلی که باشد تا میزان قابل توجهی به  واسطه آب نماهای کوچک و بزرگ صخره ای یا سنگی پاسخ داده شده است. البته که این آب نماها پدیده ای امروز نیستند و اولین آن ها به ۴۰۰۰ سال پیش از مسیح باز می گردد. بعد از آن و در کشور خودمان از گذشته تا به امروز شاهد استفاده از آبنماها در قالب هایی متعدد و فضاهایی متفاوت جون باغچه حیاط خانه ها، رستوران ها، پارک ها و…. بوده ایم. اما علاوه بر همه این فضا ها؛ وجود یک آب نمای صخره ای و سنگی در ویلاها تا قسمت زیادی شرایط کسب آرامش و دریافت لذت بیشتر از فضا را برایمان فراهم خواهد آورد. اما اینکه برای انتخاب جنسیت آب نما و شکل و شمایل آن چه مواردی دخیل هستند، جای بحث دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. البته بهتر است قبل از هر چیزی با آبنماها سنگی و صخره ای و تفاوت برجسته در میان آن ها آشنا شویم.

 

 

تاثیر آب نمای صخره ای و سنگی در طراحی ویلا-decoramsin.comتاثیر آبنما های صخره ای و سنگی در طراحی ویلا

از آن جایی که آب از عناصر پنج گانه محسوب می شود؛ صدا توام با مشاهده حرکت آن می تواند سبب آرامش و تمرکز فکری ما شود. آب نمای صخره ای و سنگی در ویلا به همین سبب می تواند نقش بسیار مهمی و تاثیر گذاری را در فضای ویلا ایفا نمایند.

مطمئنا همه ما برای فرار از از هیاهو و شلوغی های گاه و بی گاهی که زندگی و شرایط شغلی ما را احاطه کرده است. تصمیم  به ساخت و طراحی ویلا در منطقه ای خوش و آب و هوا می گیریم تا ساعاتی خوش را به سبب رسیدن به آرامش و زدودن استرس ها در آن جا سپری کنیم. زمانی می توانیم به هدفمان در این راستا دست یابیم که طراحی داخلی و خارجی فضای ویلا را متناسب با روحیات و سلایقمان به اجرا در آوریم. در این فرآیند آلمان هایی هستند که می توانند بیش از هر فاکتور دیگری نقش برجسته ای را اجرای جریان انرژی مثبت در فضای ویلا ایفا کنند. نور پردازی، حضور گیاهان و جریان آب می توانند از مهمترین این المان ها بشمار آیند. از موارد دیگر که گذر کنیم برای به نمایش گذاشتن جریان آب توام با نوای دل انگیزش؛ استفاده از آب نما های صخره ای یا سنگی بهترین و گاهی تنها ترین گزینه های پیشنهادی محسوب می شوند.

آب نما صخره ای چیست؟

 

آب نما صخره ای چیست؟-decoramsin.com  آب نمای صخره ای از جمله آبنماهای دیواری محسوب می شود که به واسطه ی دیوار کاذب ساخته می شوند. جذابیت ایجاد شده در آب نماهای صخره ای ریشه در تلفیق آب، فواره در کنار سنگ های طبیعی دارد. آب نما های صخره ای هم در طراحی های فضاهای داخلی و هم خارجی قابل استفاده خواهد بود و زیبایی منحصر بفردی را به همراه خود به هر فضایی می آورد. صخره هایی که در این آب نما ها مورد استفاده قرار می گیرند را به دو گروه تقسیم بندی می کنیم :

  • صخره های کاملا طبیعی با استفاده از سنگ های کوه
  • صخره های مصنوعی که متریال اصلی تشکیل دهنده آن سیمان است.

آب نمای سنگی چیست؟

 

آب نمای سنگی چیست؟-decoramsin.comهمانطور که از نام آب نمای سنگی بر می آید؛ متریال اولیه و اصلی این آب نما ها را سنگ با جنسیت های متعددی تشکیل می دهد. این موضوع که شما چه مدل آب نمایی با چه نوع جنسیتی را انتخاب می کنیم تنها وابسته به سلیقه، بودجه و متناسب به فضایی است که قرار است ایجاد نمایید. این آب نماها از سنگ های مرمر، تراورتن، آهک یا گرانیت تولید می شوند که هر کدام دارای ویژگی های بخصوص و میزان مقاومت متفاوتی در مقابل شرایط آب و هوایی هستند. زمانی می توانیم انتخاب آب نما مدنظر را بدور از نقص کامل تلقی کنیم که علاوه بر زیبایی و تناسب با فضا از لحاظ شکل ظاهری و اندازه؛ و مقاومت در برابر رطوبت برف و باران از  استحکام کافی برخوردار باشد و نیز به واسطه آلودگی ها و گردو غبارهای در جریان هوا تغییر رنگ ندهد.

 

 

آب نمای سنگی چیست؟-decoramsin.comنکات مهم به هنگام نصب آب نما در فضای ویلا

 

  • انتخاب فضای مناسب:

آب نماها به عنوان نقطه کانونی در هر فضا انتخاب می شوند. به همین سبب است که  قرار گیری آن در یک مکان مناسب بسیار حائز اهمیت است. معمولا برای فضاهای بزرگتر از آب نماهایی با سایز بزرگ و در فضای  محدود تر از آب نماهای کوچک استفاده می شود. چرا که عدم تناسب می تواند تصویری ناخوشایند را رقم بزند.

  • نصب آب نما در فضای داخلی :

بهتر است در فضای داخلی ویلا آب نماها در اتاق نشیمن، راهرو، لابی، گلخانه، تراس نصب شود. سنگ نسب به صخره طبیعی یا مصنوعی بهترین متریال برای آب نما در فضای داخلی ویلا است. از قرار دادن آن در کنار شومینه و محل معمول استراحتتان خودداری کنید چرا که در زمان خواب، صدای حرکت آب برایتان مزاحمت ایجاد خواهد کرد.

  • استفاده از آب نما در فضای خارجی ویلا :

اگر قرار است از آب نما در فضای خارجی ویلا استفاده کنید؛ آن را در زیر درختان قرار ندهید چرا که ریختن مدام برگ ها و فضولات پرندگانی سبب کثیفی آب می شود. بهترین مکان برای قرار گیری آب نما در فضای بیرونی ویلا در نزدیکی آلاچیق، فضای سبز و نزدیکی فضای نشیمن است.

  • فرم آب نماهای مناسب فضای ویلا

به طور معمول برای محوطه های باز از آب نماهای میدانی به سبب دید بهتر از همه اطراف بهره می برند یا به دلیل کمبود فضا می‌توان از آب نماها های یکطرفه و چسبیده به دیوار که فقط از یک سو دارای دید باشد استفاده کرد. اما به طور کلی فرم و شکل هندسی آب نما وابسته به سبک اجرایی مدرن، کلاسیک یا فانتزی  ویلا انتخاب می گردد.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *