خدمات شرکت رامسین

بازسازی
طراحی و اجرا
دکوراسیون داخلی
ساخت

استفاده از گلخانه در طراحی فضای خارجی ویلا

استفاده از گلخانه در طراحی فضای خارجی ویلا-decoramsin.com

فهرست مطالب

گلخانه در فضای خارجی ویلا از جمله محیط هایی می باشد که به سبب محوطه باز ویلا و باغ ویلا بسیار مورد توجه از سوی کاربران قرار گرفته است. به خصوص برای اشخاصی که علاقه بسیاری به پرورش گل و گیاهان زینتی و خاص و سبزیجات ارگانیک مورد نیاز خود دارند. طراحی بهینه گلخانه در فضای خارجی ویلا تحت شرایطی صورت می پذیرد که توجه بدان ها موجب ساخت گلخانه ای زیبا و شیک در دکوراسیون فضای بیرونی ویلا می گردد.

گلخانه گاهاً با نام اتاق خورشیدی و یا سولاریوم نام گذاری می شود و به عبارتی محیطی می باشد که در جوار بنا و در قسمت آفتاب گیر آن و حاوی شیشه هایی بلند بالا و گسترده است. درون آن شما می توانید در راستای احداث باغچه محدود و یا فلاور باکس هایی پیش قدم بشوید و در عین حال جهت نشستن های گاه و بی گاه و لذّت از نور خورشید زمستانی از آن استفاده کنید.

 

جانمایی گلخانه در طراحی فضای خارجی ویلا

در راستای دریافت نور و گرمای لازم خورشید، گلخانه ها می‌باید در محیط باز و به دور از هر گونه سایه درختان بلند و کوتاه طراحی شوند. به ویژه از مجاورت گلخانه با درختان همیشه سر سبز میبایست پیش گیری شود. درختان برگریز به هنگامی که با فاصله درستی از گلخانه قرار گرفته باشند، گزینه های ایده آل تری خواهند بود. چرا که در فصول سرد سال ورود نور را به محیط گلخانه ممکن می سازند. بهترین و مناسب ترین جهت گیری برای گلخانه رو به جنوب شرقی خواهد بود‌. چرا که در فصول سرد سال از آفتاب زمستانی استفاده خواهد شد و نیز نور شرق برای رشد و تکامل گیاهان به هنگام صبح بسیار مناسب است.

در جانمایی گلخانه در محوطه ویلا می‌باید جهت وزش باد های سرد و نامطلوب زمستانی در نظر گرفته شود. به هنگام نیاز می توان برخی از آن را با استفاده از بادشکن های طبیعی همانند؛ دیواره های کوتاه و یا درختچه های منظم و ردیفی، محافظت کرد. سطوح تماماً تراز و هموار و تمهیدات لازم زهکشی میبایست جهت ساخت گلخانه در نظر انگاشته شود. نقاط پست به واسطه ی درختان، محوطه ی مناسبی جهت این مقصود نخواهد بود. چرا که منجر به عدم تهویه و نهایتاً رکود هوای سرد و مرطوب فصل زمستان در آن می‌ گردد.

البته که استفاده از گلخانه در طراحی فضای خارجی ویلا می تواند به صورت کاملاً مجزا و مستقل باشد و یا آن که به ساختمان ویلا وصل شده باشد و محوطه ی واسطی را برای استفاده بی بدیل تر رقم بزند. در روزهای سرد سال که این محیط بهره مند از آفتاب مطبوع زمستانی می باشد، محیط مناسبی جهت نشستن و استراحت وصف ناپذیر خواهد بود.

 

جانمایی گلخانه در طراحی فضای خارجی ویلا-decoramsin.comفرم های گوناگون گلخانه

به گونه ای جامع و کلّی گلخانه ها دارای ساختارهایی ساده می باشند و بیشتر جهات عملکردی به خود گرفته اند و در فرم های تقریباً محدودی به مرحله ی اجراء می رسند. ولو با برقراری تنوع کوچکی درونش می توان جهات زیبایی شناسی آن ها را قوت بخشید.

غالباً قسمت سقف گلخانه ها به صورت شیب دار در نظر گرفته می شوند‌. این شیب می تواند در یک یا آن که چند جهت به اجراء رسد. به هنگام وجود یک شیب لازم است آن نیز به سمت جنوب طراحی گردد.

این محوطه در ویلا می تواند به حالت درجا و یا پیش ساخته به مرحله ی اجراء رسد. گونه پیش ساخته نصب سریع و سهلی دارد و اغلب جنس سازه آن از آلومینیوم طراحی می شود. اسکلت این محیط می تواند از جنس فلز و یا چوب طراحی بشود. شما می توانید برای گلخانه های کوچک و نقلی خود در مناطق معتدل کشور از جنس چوب استفاده بنمایید. ولی لازم است در گلخانه های گسترده و وسیع به سازه فلزی تکیه کرد. پوشش گلخانه ها هم از جنس پلی کربنات یا پلاستیک و شیشه خواهد بود.

عملکرد گلخانه می تواند بسیار بیشتر از پرورش و نگهداری گیاهان باشد و یک نشیمن گاه کوچک و با طراوت و شادابی باشد. حتی در یک گلخانه نقلی نیز می توان با قرار دادن یک صندلی، در حین رسیدگی و آب دادن به گل ها و گیاهان، مدّت زمانی را به خود و استراحت در عالم جدای از دنیای حقیقی اختصاص داد.

 

 

 

فرم های گوناگون گلخانه-decoramsin.comبه این نکات توجه داشته باشید

وجود یک عدد شومینه در محوطه گلخانه گرمای مورد نیاز برای گیاهان و اشخاص را مهیا خواهد ساخت. استفاده از کفپوش های آجری هم می تواند گرمای حاکم بر فضا را نه یک برابر بلکه چندین برابر افزایش بدهد.

اگر که شما در انتخاب متریال و یا چیدمان داخلی گلخانه سبک خاص و ویژه ای را موردنظر دارید، توصیه می کنیم این رویکرد هم جهت با سبک طراحی ویلا و دکوراسیون آن باشد. همچنین پیشنهاد می کنیم فرم کلّی گلخانه، از سبک معماری ویلا تبعیت بنماید.

گلخانه می تواند در محیط داخلی ویلا نیز تعبیه گردد. در اصطلاح رایج به این فضاها پاسیو اطلاق می شود و به عبارتی به حالت حیاط مرکزی های نقلی و سقف دار هستند. دیواره های جانبی این محوطه می تواند به حالت شفاف یا صلب باشد. این موضوع بستگی به گونه گیاهان انتخابی شما خواهد داشت. گیاهانی که در واقع سایه دوست هستند و نیاز چندانی به نور تابان خورشید ندارند، این موضوع برایشان جذاب خواهد بود. ولو در هر حال لازم است سقف گلخانه به صورت شفاف طراحی شود.

قرار دادن درب های کشویی میان گلخانه و اتاق نشیمن ویلا، انعطاف و زیبایی این محوطه را چندین برابر خواهد کرد. به حالتی که طبیعت شاداب و نیرو بخش را به محیط داخلی ویلا رهسپار می کند و جولان دادن سنگ های طبیعی در بینابین گیاهان و محوطه سبز حال و هوای طبیعی آن را چندین برابر می نماید.

در طراحی ویلاهای کوچک و نقلی می توان یک گلخانه کوچک در محیط داخلی طراحی نمود. شما می توانید در این حالت گیاهانی را پرورش بدهید که با این شرایط سازگار هستند. این گلخانه ها می توانند به عنوان یک نورگیر عمل نموده و شادابی و نشاط را به فضای داخلی ویلا راه دهند. واقعاً که جذاب خواهد بود.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *