خدمات شرکت رامسین

بازسازی
طراحی و اجرا
دکوراسیون داخلی
ساخت

اجرای دکوراسیون داخلی کتابخانه

WhatsApp Image 2020-04-26 at 2.22.30 PM

فهرست مطالب

دکوراسیون رامسین: حتما متوجه این موضوع شده اید که کتابخانه در منزل یا محل کار یکی از عناصر کاربردی در طراحی داخلی است. نکات زیادی در طراحی کتابخانه وجود دارد که ما باید آنها را مد نظر قرار دهیم.

 در انتخاب این عنصر تاثیر گذار و دکوراتیو انبوهی از سوالات وجود دارد که پاسخ به هریک از آنها می تواند ما را در انتخاب یک دکوراسیون داخلی ایده آل بهتر کمک می کند.

چند سوال مهم که در ابتدا به ذهن ما خطور می کند این است که؛

طرح کتابخانه را بر چه اساسی باید انتخاب کرد؟

 چگونه یک کتابخانه زیبا در اتاق نشیمن داشته باشیم؟

آیا بهتر است کتابخانه آماده خریداری کنیم و یا این آن که خودمان آن را بسازیم؟

چگونه از کتابخانه به عنوان عنصری دکوراتیو استفاده کرد؟

برای پاسخ به این سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده است و به دنبال پاسخ آن هستید با ما همراه شوید تا با تجاربی که داریم شما را با بهترین طراحی دکوراسیون کتابخانه آشنا کنیم.

قبل از هر تصمیمی نخستین نکته مهم این است که تعداد و حجم کتاب های خود را بدانیم. وقتی تعداد کتاب های خود را دانستید حالا ابعاد کتابخانه ای که به آن نیاز دارید را مشخص کنید.

از جمله نکته مهم دیگر ساختار کلی خانه یا محل کار و به عبارتی سبک مورد نظر شما است. پیشنهاد می کنم نقشه ساختمان را جلوی خود بگذارید و آن سبکی که قرار است دکوراسیون کتابخانه را در آن طراحی کنید را انتخاب نمایید.

 به طور مثال اگر به سبک مدرن یا کلاسیک علاقه مند هستید باید یکی از آنها را برای اجرای طرح خود انتخاب کنید.  کتابخانه شما باید از هر نظر متناسب و هماهنگ با سبکی باشد که مورد نظر شماست.

از طرفی فراموش نکنیم اجرای دکوراسیون داخلی یک کتابخانه می بایست با رنگ های موجود در اتاق و مبلمان همخوانی داشته باشد و به همین خاطر باید رنگ مناسب محیطی که در آن زندگی می کنیم برای کتابخانه خود انتخاب کنیم. مهم تر اینکه اگر قرار است در آینده به جای دیگری نقل مکان کنیم کتابخانه فعلی را بتوان در مکان بعدی مونتاژ و پیاده کنیم.

کیفیت مصالح به کار رفته در کتابخانه

اینکه قرار است از کتابخانه در چه مکانی استفاده کنید در طراحی دکوراسیون خیلی اهمیت دارد. چرا که کتابخانه ای که در سالن پذیرایی قرار است به کار ببرید با کتابخانه ای که در اتاق کودک قرار خواهید داد، خیلی متفاوت است.

در اتاق کودک، فقط کافی است کتابخانه را با مبلمان اتاق ست کنید. ولی اگر قصد دارید کتابخانه را در اتاق خواب خود قرار دهید، شلف های دیواری برای این کار کفایت می کند.

توجه کنیم کتابخانه ای که در نشیمن یا پذیرایی است، به غیر از ویژگی کاربردی آن، عنصری دکوراتیو نیز محسوب می شود و بهتر است در انتخاب سبک و محل قرار گیری آن توجه ویژه ای داشته باشیم.

نکته دیگر در این موضوع مکان قرار گیری کتابخانه است. همچنین طبقات کتابخانه، ارتفاع و عرض بزرگ ترین کتاب هایی که در دارید را اندازه گیری کرده و طبقات کتابخانه را بر اساس ابعاد کتاب ها درست کنید. برای این منظور می توانید برای بلند ترین کتاب­ها از بالاترین طبقه کتابخانه بهره بگیرید.

به یاد داشته باشید مکانی که می خواهید کتابخانه را در آن قرار دهید از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا با مشخص کردن کتابخانه و مکانی که قرار است در آن قرار بگیرد در واقع ابعاد کتابخانه مورد نظر خود را نیز بدست آورده اید.

چنانچه بدون در نظر گرفتن ابعاد مکان، کتابخانه ای را خریداری کنید یا آن را طراحی نمایید، شک نکنید که بعدها با مشکلات جدی مواجه خواهید شد. و یک نکته ظریف دیگر اینکه اگر در نزدیکی کتابخانه یک درب وجود دارد، به باز و بسته شدن درب دقت داشته باشید که مشکلی از این بابت ایجاد نشود.

 توجه داشته باشیم اگر مکانی که برای کتابخانه انتخاب کرده ایم بزرگ و باز است، می توانیم از مدل های زیباتری برای کتابخانه استفاده کنیم، ولی اگر مکان مورد نظر شما به نسبت کوچک تر است از کتابخانه ای ساده و باریک بهره بگیرید.

 کارآمدی مکان هایی شلف های دیواری را فراموش نکنیم. و این را در نظر داشته باشید که شلف­ها و قفسه­های دیواری در فضاهای کوچک و باریک می تواند ظاهری زیبا و مدرن داشته باشد. و این در حالی است که در مکان­های بزرگ چنین روشی، فضای خالی زیادی ایجاد کرده و انتخاب خوبی نیست.

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه اگر به فکر یک کتابخانه بزرگ هستید که یک طرف دیوار اتاقی را بپوشاند و یا اگر بخواهید با قفسه کتابخانه حائلی مثل دیوار برای اتاقی ایجاد کنید، برای این که فضا کوچک به نظر نرسد، می توانید رنگ کتابخانه را شبیه رنگ دیوار انتخاب کنید.

در مورد مصالح مورد استفاده در کتابخانه پیشنهاد می کنیم چوب های تیره ای مانند سدر، گردو و یا چوب ماهون انتخاب کنید و همچنین چوب های روشنی مانند درخت کاج، توس و افرا را که مقاومت بیشتری دارند استفاده کنید. در این میان چوب ام دی اف نیز نسبت به تخته سه لا مقاومت بالاتری دارد.

پایه های فلزی و ستون های کتابخانه نیز باید از فلزات درجه یک با مقاوت بالا استفاده شود تا بتواند وزن کتابخانه را تحمل کنند.

در مورد مکان هایی که به عنوان کتابخانه قصد دارید استفاده کنید اگر فضای کافی برای قرار دادن کتابخانه مورد نظرتان وجود ندارد، راهکارها و گزینه های دیگری نیز به شما پیشنهاد می کنیم:

* اجرای کتابخانه خانگی در راهرو ها؛ می توانید در راهرو ها در درازای دیوار راهرو کتابخانه را اجرا کنید. حتی با نصب شلف های دیواری نیز می توانید فضایی مناسب برای قرار دادن کتاب ها ایجاد کنید.

*اجرای کتابخانه خانگی زیر پله؛ از فضای زیر راه پله می توانید به بهترین شکل بهره برده و کتاب های خود را در آن قرار دهید. در اینجا نیز با نصب شلف ها و قفسه های دیواری می توانید این مکان را به یک کتابخانه تبدیل کرده و از این فضای بدون استفاده بهره لازم را ببرید.

*تو رفتگی های داخل دیوار ها؛ با انتخاب رنگی متفاوت برای تو رفتگی­ها می توان فضای دکوراتیو زیبایی ایجاد کرد.

*میز های تلویزیون را برای یک کتابخانه خانکی فراموش نکنید. همچنین فضای خالی اطراف تلویزیون هم مکان مناسبی برای این کار است.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *