آیا کابینت می تواند سلامت ما را به خطر بیندازند؟

دکوراسیون رامسین: از میان کابينت های چوبی، فلزی، ام دی اف ﯾا آلومينيومی کدام یک را می پسندید که در آشپزخانه استفاده کنید؟

یحتمل شما نیز طرفدار کابينتھایی از نوع ام دی اف هستید که در چند سال اخیر بخش قابل توجهی از تمام آشپزخانه های منازل را تحت قلمرو خود قرار داده اند.

درست است که این نوع کابینت ها زﯾنت بخش بسیاری از آشپزخانه ھا شده اند و به خاطر روکشھای زﯾبا و خيره کننده ای که دارند منتخب بسیاری از خانمها هستند ولی ممکن است در ذهن ما این سوال ایجاد شود که آیا کابينت ھا می توانند سلامتی ما و دیگر اعضای خانواده را به خطر بیندازند؟

قبل از هر چیز بهتر است در مورد ام دی اف و نوع الیافی که در آن به کار برده شده است بدانیم. ام دی اف، به معنی فيبر ﯾا الياف با چگالی ﯾا تراکم متوسط است که از ذرات به ھم چسبيده چوب تولید می شود. اﯾن ذرات چوب توسط نوعی چسب صنعتی در درجه حرارت بالا و در حالی که تحت فشار زﯾاد قرار می گيرند به ﯾکدﯾگر چسبيده و ام دی اف را به وجود می آورند.

مزاﯾای ام دی اف در دکوراسیون

با توجه به ترکیب ام دی اف و نوع الیافی که دارد باید گفت در برابر رطوبت ھوا مقاوم است و آسيب زﯾادی نخواهد دید و به ھمين علت کاربرد آن در محيط آشپزخانه که ھنگام آشپزی رطوبتش بالا می رود، مناسب است. همچنین از همین ترکیب در ساخت مبلمان، ميز و صندلی، دکور و کف سازی اتاق ھا نيز استفاده می شود. ام دی اف در برابر حرارت و صدا پوششی مقاوم است.

اگر چه در ساخت ام دی اف از برخی مواد شيميایی نیز استفاده می شود ولی این مواد بسیار کم خطر هستند و نمی تواند فضا را آلوده کنند. از طرفی چون مواد اصلی آن از ضایعات دوررﯾختنی چوب است، به جلوگيری از قطع درختان و ھمچنين به پاکيزگی محيط زﯾست نيز کمک می کند.

مضرات ام دی اف در دکوراسیون

آنچه ام دی اف را کمی برای سلامتی خطرناک نموده است وجود فرمالدهید به کار رفته در آن است که ذرات چوب را به ﯾکدﯾگر می چسباند.

به همین خاطر فعالان اﯾمنی و بھداشت، به سازندگان اﯾن ترکيبات توصيه می کنند از مقدار کمتری فرمالدهید در رزﯾن ھا استفاده کنند.

فرمالدهید، گازی با بوی تند است. این ترکیب ساده‌ترین عضو گروه آلدئیدها بوده ، فرمول شیمیایی آن HCHO است اﯾن ماده در صورتی که روی پوست دست و صورت برﯾزد موجب خوردگی و آسيب شدﯾد به پوست می شود.

میزان و مقدار فرمالدهید به کار رفته در ساخت ام دی اف به اندازه ای نيست که باعث نگرانی شود اما بخار شدن فرمالدهید به کار رفته در آن می تواند ھوای خانه را آلوده کند و موجبات برخی از اختلالات تنفسی را به خصوص در کودکان فراھم آورد.

رنگ باختن کابينت ھای فلزی

متاسفانه کابينت ھای فلزی چون گذشته طرفداران زﯾادی ندارد. چون در محيط ھای مرطوب شروع به زنگ زدن می کنند. لبه ھای تيز درھا و ورق ھای فلزی آن عمدتا باعث جراحات می شود. رنگ آن پس از مدتی استفاده شروع به کنده شدن می کند. باز و بسته کردن درھای آنھا با صدای بيشتری ھمراه است. در برخی مواقع امکان برق گرفتگی به علت اتصال سيم برق به بدنه کابينت فلزی وجود دارد و همچنین خطرات دیگری را در پی دارد.

ارگونومی یا مهندسی فاکتورهای انسانی در کابينت ھا

دسترسی به کابينت و وساﯾل داخل آن از اھميت زﯾادی برخوردار است. بھتر است ساخت آنها در یک ارتفاع استاندارد باشد که هم افراد کوتاه قد و هم بلند قد در برداشتن وسایل خود دچار مشکل نشوند. نکته دیگر اینکه رنگ کابينت ھا را نيزروشن انتخاب کنيم تا آلودگی روی آنھا به خوبی نماﯾان شود و نسبت به نظافت و تمیزی آنھا به موقع اقدام کنیم.

در مورد ایمنی کابینت ها هم باید دقت زیادی به لبه های آنها داشته باشید که جراحت ایجاد نکنند. همچنین در مناطقی که امکان زلزله وجود دارد وسایل سنگین را بالای کابینت ها قرار ندهید و در پایان توصیه ما این است که به هیچ وجه وسایل تیز و برنده را در دسترس کودکان قرار ندهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.