خدمات شرکت رامسین

بازسازی
طراحی و اجرا
دکوراسیون داخلی
ساخت

اهمیت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی

اهمیت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی

فهرست مطالب

چقدر به محیط زندگی خود اهمیت می دهید؟ هیچ می دانید اگر نوع دکوراسیون منزل را همچون سلیقه تان طراحی کنید چه تاثیری بر آرامش روح و روان شما خواهد داشت. آشپزخانه از سوی نام گذاران قلب خانه لقب گرفته است. اگر آشپزخانه از یک رنگ آمیزی و چیدمان معمولی برخوردار باشد هیچ تأثیری جز خستگی و کسالت و روح افراد خانه به ویژه خانم ها و همسر شما نخواهد گذاشت.

اگر کمی با دقت و حوصله به این موضوع بنگریم متوجه خواهید شد که چرا این سال‌ها حضور خانواده ها در رستوران ها پررنگ تر از سابق شده است و مطمئنا علت به مرز نهایت رسیدن فروش مراکز تهیه غذا را خواهید فهمید!

اهمیت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون داخلی آشپزخانه به چهار کاربرد اساسی باید توجه کرد

۱ : انبار یا همان محل نگهداری مواد غذایی لوازم و ظروف
۲ : آماده سازی غذا محل و سطحی که مواد برای طبخ آماده می شوند و کارهایی همچون شست و شو خرد و مخلوط کردن مواد در آنجا صورت می‌گیرد.
۳ : پخت و پز لوازمی که طبخ غذا را انجام می‌دهند مانند محل اجاق گاز مایکروویو و….
۴ : صرف غذا محل صرف غذا که می تواند بر روی میز و کانتر آشپزخانه باشد.

در واقع در طراحی هر آشپزخانه صرفنظر از کوچک و بزرگ بودن وسعت و یا باز و بسته بودن سیستم آن باید تمام این فاکتورها و یا حداقل سه فاکتور اول در نظر گرفته شود علت حذف راحت تر فاکتور آخر محل صرف غذا نیز رابطه مستقیم آن با وسعت و شرایط محیط مکان است

وقتی کدبانوی منزل مجبور به کار در یک آشپزخانه بدون رعایت اصول اولیه و غیر قابل جذاب است چگونه میتواند برای پخت و پز از حوصله و ابتکار خود استفاده کند؟

هرچند آشپزخانه یک محل کار در داخل خانه است ولی اتاقی است که کسانی خانه بیشترین اوقات خود را در آن سپری می‌کند بنابراین طراحی آن باید در نهایت دقت انجام شود همچنین اگر در داخل آشپزخانه میز ناهار خوری وجود داشته باشد محل مناسب برای جمع شدن افراد خانواده در کنار یکدیگر است.

اهمیت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی

علی رغم توجه به مسائل استاندارد هنوز هم طرز ساخت و ابعاد آشپزخانه و لوازم آن به طور قابل ملاحظه‌ای در حال تغییر و تحول است. در یک آشپزخانه مهندسی ساز تمام وسایل طوری چیده می شوند که غیر قابل تغییر بوده و دارای سطوح کاری و ذخیره مواد باشند. در این نوع آشپزخانه مواد مورد استفاده در آشپزخانه معمولا از جنس چوب، تخته چند لا، نئوپان و پلاستیک هستند.

کابینت ها و قفسه ها در آشپزخانه

می توان گفت یکی از مهمترین قسمت های آشپزخانه کمد ها قفسه ها و کابینت های آشپزخانه هستند که در زیبایی بصری آشپزخانه و کیفیت فضا و همچنین سهولت استفاده از وسایل آشپزخانه بسیار مهم است. در صورت طراحی اصولی و مهندسی کابینت ها فضایی زیبا و کاربردی پدید خواهد آمد.

روی سطوح چوبی را میتوان تماما با پوششی از لاک چوب یا روکشی از پلاستیک پوشاند. قفسه های آشپزخانه به صورت چوبی یا تخته ای با روکش پلاستیکی هستند. استفاده از قفسه های فلزی برای قرار دادن قابلمه و ماهیتابه بهتر است .در صورت کوچک بودن فضای آشپزخانه نصب درهای کشویی تاشو توصیه میشود. چون که این درها هنگام باز شدن فضای چندانی را اشغال نمی کنند. از کابینت های طبقه دار برای نگهداری ظروف بزرگ سنگین یا وسایلی که از آن ها به ندرت استفاده می شوند می توان بهره گرفت.

اهمیت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی

کابینت ها

کابینت های دیواری عمق کمتری دارند بنابراین از سطوح کاری زیر آنها میتوان بدون هیچ مشکلی استفاده کرد.
در طراحی آشپزخانه نحوه استقرار کابینت ها و لوازم باید بر حسب استاندارد های موجود بوده که ضمن اینکه مقدار فضای چرخشی و تردد را کاهش می دهد  فضای کافی برای حرکت آزادانه را فراهم سازد. در صورت امکان کار به حالت ایستاده باید به حداقل رسیده و وضعیت نامناسب بدن بر حسب کار ارتفاع وسایل و اندازه بدن فرد کاهش یابد و تامین روشنایی مناسب سطوح کاری امر مهمی محسوب می‌شود.

نحوه چیدن وسایل آشپزخانه باید طوری باشد که فرد هنگام کار از راست به چپ حرکت کند این کارها عبارتند از استفاده از سطوح نگهداری وسایل آشپزی تدارک مواد غذایی شستشوی ظروف در سینک و آبگیری ظروف.

بهتر است طراحی طبقات قفسه‌ها چنان باشد که بتوانید ارتفاع آنها را به دلخواه و برحسب نیاز تغییر دهید و به این ترتیب می توانید طبقاتی با ارتفاع های متفاوت پدید آورید و جای مناسبی برای وسایل ریز و درشت و با اندازه ها و ابعاد مختلف داشته باشید

چند نکته در مورد استفاده از قفسه ها در دکوراسیون آشپزخانه

۱-بر روی قفسه ها از پوشش‌های مناسب استفاده کنید این پوشش ها کمک می کنند که قفسه‌ها بهتر محافظت شود و از خش دار شدن آنها جلوگیری می شود ظروف چوبی زیبایی خاصی به نمای کلی قفسه می بخشند.
۲- بر روی یکی از بشقاب ها پودر طلایی اکرلیک بپاشید و آنها را با قلمو رنگ آمیزی و تزئین کنید صبر کنید تا رنگ ها خود شوند.
۳- ظرف یا کوزه ای را می توانید با رنگ های قرمز و طلایی تزیین و رنگ آمیزی کنید همچنین رنگ را میتوانید به صورت نقطه ای بر روی ظروف مورد نظر بپاشید.
۴- در آشپزخانه‌های کوچک بهتر است از هر گوشه و کنار آن استفاده کنید از هر گوشه‌ای از آشپزخانه استفاده مفیدی شده است مثلاً به کمک آویزهایی میتوانید فضای مناسب برای فنجان ها و دیگر ظروف کوچک و دم دستی فراهم آورید.
۵-برخی از ظروف قدیمی و زیبا و سایل مناسبی اند که میتوانید آنها را به تماشا بگذارید بنابراین اگر چنین ظروفی دارید حتماً جایی نیز برای آنها در نظر بگیرید فضای قفسه مکان مناسبی است که صاحبخانه ظروف مورد علاقه و دلخواه خود را در آن به نمایش بگذارد.

چند نمونه دکوراسیون آشپزخانه که توسط شرکت دکوراسیون رامسین طراحی شده را مشاهده میکنید.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *