بلاگ

دکوراسیون داخلی خانه  و بازسازی منزل چیزیست که شمارا وارد این نوشته کرده است.این مقاله را برای کسانی تهیه کرده ایم که قصد دارند تغییری در چیدمان خانه خود بدهند یا خانه آنها نیاز به بازسازی دارد.همچنین کسانی که قصد تغییر دکوراسیون محل کار خود را دارند این مطلب میتواند برای آنها مفید باشد.

دکوراسیون داخلی از گذشته تا به اکنون مورد توجه بسیاری از مردم به خصوص خانم های خانه دار بوده است.آنچه اهمیت دکوراسیون داخلی منزل را چند برابر میکند تاثیر آن بر روحیه و شادابی افراد میباشد.

انسان از ابتدای خلقت به دنبال ساختن فضایی ایمن و زیبا برای زندگی خود بوده است . این مساله را میتوان از نقاشی به جای مانده بر روی دیواره غارهایی که محل زندگی انسان های اولیه بود دریافت.

برای داشتن خانه ای با دکوراسیون زیبا و جذاب چند پیش نیاز لازم است.

 1. ابتدا باید بدانیم فضایی که قرار است دکور کنیم برای چه کاربرد و استفاده ای خواهد بود ؟زیرا دکوراسیون داخلی منزل با اداره یا محل کار متفاوت است.
 2. میزان وسعت فضایی که در اختیار داریم چه مقدار است و از کدام قسمت فضا میتوان برای چیدمان و طراحی داخلی استفاده کرد.
 3. چقدر میخواهیم برای تغییر دکوراسیون فضا هزینه کنیم یا به عبارت دیگر بودجه ما برای هزینه کردن چقدر است؟
 4. آیا دانش طراحی و چیدمان دکوراسیون منزل را داریم؟

چهار فاکتور بالا اصولی اولیه برای طراحی دکوراسیون فضا میباشد که قبل از تصمیم گیری برای تغییر چیدمان و دکوراسیون داخلی خانه باید به آنها فکر کرد.

اما اگر هیچ یک یا برخی از فاکتور های بالا را در اختیار دارید جای نگرانی نیست. چون عده ای با کسب تخصص در رشته ای بنام معماری سالها در مورد این مساله تحقیق کرده اند و اکنون به عنوان کارشناسان طراحی و بازسازی مشغول به فعالیت میباشند.

بازسازی منزل

در برخی از پروژه ها دیده میشود که یک منزل قبل از طراحی نیاز به بازسازی دارد .زیرا در طول سالیان و استفاده از خانه بخش های مختلف آن مستهلک میشوند.

برای بازسازی منزل علاوه بر فکر کردن به موارد ذکرشده بالا باید این را در نظر بگیرید که بازسازی منزل شما ممکن است روزها یا شاید هفته ها طول بکشد.

بنابراین تا قبل از بازسازی منزل خود ابتدا باید به فکر جایی برای زندگی موقت خود و لوازم منزلتان تا پایان بازسازی باشید.

مدت زمان لازم برای بازسازی پروژه ساختمان

در عصر جدید زیبایی و مدرن بودن در کیفیت زندگی بشر بسیار موثر و تاثیر گذار می‌باشد، گاهی اوقات  افراد تمایل به بازسازی و تعمیر باغ، منازل مسکونی ،  ملک اداری و یا تجاری  خود را دارند.  بازسازی در واقع ساختن دو باره ملک  به سبک به روز و نو می‌باشد. بازسازی یک پروژه ساختمانی نیازمند گذراندن پروسه زمانی و فاکتور های خاصی  می‌باشد، ممکن بازسازی  برای ملک تجاری یا اداری باشد یا تغییر دکوراسیون منازل شخصی یا ویلا باشد، در آن صورت مدت زمان برای بازسازی باهم متغیر بوده است، به طور کلی مدت زمان لازم برای بازسازی پروژه ساختمان بستگی به ملک مورد نظر و میزان تغییرات که مدنظر می‌باشد؛ دارد.

لازم به ذکر است بیان کنیم؛ مدت زمان باسازی از زمانی که تمایل به بازسازی داریم و تا پایان باسازی ملک مورد نظر می‌باشد.  ناگفته نماند؛ میزان هزینه و بودجه که شخص در نظر گرفته در مدت زمان باسازی ساختمان بسیار تاثیر گذار می‌باشد.

باسازی کردن یک پروژه ساختمانی با تعمیرات ساختمان  بسیار متفاوتی بوده است، زیرا در باسازی  پروژه ساختمانی، ساختمان مورد نظر را به سبک جدید و به روز طراحی و دکوراسیون کرده، به عنوان مثال  خانه‌ای در نظر بگیرید که نقشه و نمای اولیه آن قدیمی و فرسوده می‌باشد، مالک تمایل دارد، قسمت‌های فرسود و کهنه ملک را به شیوه و سبک جدید باسازی کند، اما قصد تغییر تمام ملک را ندارد. یا شخص قصد دارد خانه قدیمی را به سبک قدیمی یا روستیک اما با المان‌ ‌های به روز و متریال با کیفیت و مرغوب طراحی کند. در خصوص مدت زمان باسازی مطالب مفیدی قابل ذکر است؛ باهم همراه باشید.

مدت زمان لازم برای بازسازی پروژه ساختمان-decoramsin.com

فاکتور‌‌ و آیتم باسازی پروژه ساختمانی:

 متراژ

قدم اول در باسازی ساختمان متراژ ساختمان یا ملک  می‌باشد، که تعیین کننده مدت زمان باسازی است، ممکن متراژ یک ملک بسیار  بزرگ بوده در این صورت مدت زمان باسازی نیز بیشتر می‌باشد،  زیرا آیتم‌ها‌ی باسازی در این نوع ملک بسیار متعدد و زمان بر می‌باشد، بنابراین متراژ یک ملک نقش بسزایی درمدت زمان باسازی دارد. ناگفته نماند؛ ساختمانی که متراژ کمتری دارند، در مدت زمان کوتاهی قابل باسازی می‌باشند.

تخریب

یکی از آیتم‌های‌ اصلی باسازی تخریب می‌باشد، که می‌تواند تخریب بخشی از ساختمان یا تمامی ساختمان باشد، در این صورت مدت زمان باسازی متفاوت و متغیر بوده است.

تخریب مهم ترین بخش باسازی به حساب می‌آید، چرا که علاوه برحساسیت ایمنی آلودگی صوتی نیز به همراه دارد، بنابراین باید نقشه تخریب قبل از هرچی توسط کارشناس بررسی شود.

تاسیسات

یکی از بخش باسازی ساختمان کهنه و فرسوده باسازی تاسیسات می‌باشد که شامل تعویض لوله‌ها، کلید پریز، سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیم کشی ساختمان، نورپردازی و غیره می‌باشد.

 

نازک‌کاری ساختمان

نازک‌کاری از ارکان اصلی و نهایی باسازی‌می‌باسد، بنابراین بیشترین وقت را به خود اختصاص داده است، توجه به جزییات طرح و دکوراسیون دراین بخش بسیار حایز اهمیت بوده است، در غیر این صورت ما را از طرح نهایی و مورد نظر دور کرده. نازک کاری شامل نقاشی دیوار‌ها، طراحی فضای داخلی ساختمان، گچ‌کاری، کنف‌کاری، کف‌سازی، نورپردازی، نصب کابینت و غیره می‌باشد.

 

هزینه

برآورده هزینه و بودجه یکی از ملاک اصلی درباسازی می‌باشد. تا بودجه‌ای موجود نباشد باسازی امکان پذیر نیست، در باسازی ساختمان سبک‌ها جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند،  بنابراین هر سبک و طرحی که شخص برای بازسازی  ساختمان در نظر گرفته باشد، مقدار هزینه و بودجه بسیار متغیر بوده‌است. لازم به ذکر است، بیان نماییم باسازی کوچکترین بخش ساختمان براساس برآورده هزینه امکان پذیراست.

هزینه-decoramsin.com

آب و هوا

یکی از آیتم مهم در باسازی  ساختمان شرایط آب و هوا می‌باشد،  در فصول‌های سرد سال شرایط باسازی ساختمان پیچیده ترمی‌باشد  و مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد. به عنوان مثال نیرو کار آمد برای این نوع خدمات در فصول سرد سال بسیار محدود است،  در این صورت پورسه  بازسازی به تعویق می‌افتد. ناگفته نماند؛ در فصول گرم سال روند عملکرد باسازی  به سرعت پیش می‌رود و مدت زمان کمتری به خود اختصاص می‌دهد،گفتنیست،بهترین فصل برای بازسازی می‌باشد.

 

مصالح مورد نیاز

از دیگر فاکتور باسازی رساندن به موقع مصالح مورد نیاز ساختمان برای بازسازی و طراحی  می‌باشد، در غیر این صورت باسازی ساختمان مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

 

اهمیت باسازی پروژه ساختمانی:

 باتوجه به این پروژه ساختن  یک ساختمان ازجمله مسکونی، اداری ویا تجاری امروزه بسیار هزینه آور و زمان‌بر می‌باشد، باسازی ساختمان بهترین روش جایگزینی می‌توانند باشد، زیرا هزینه آن کمتر از نو‌ساختن می‌باشد و لذا باعث طول عمر ساختمان می‌گردد. همانطور که انسان به غذا و مراقبت احتیاج دارد نیز ساختمان فرسوده نیاز به باسازی دارد. با باسازی ساختمان قدیمی و فرسوده به سبک جدید و می‌توان از استاندار به روز و نو بهره گرفت و مانع از فرسودگی و تخریب کامل آن شد.

 

هدف از باسازی پروژه ساختمانی:

در این خصوص باید بیان نمود هدف اصلی ما از باسازی ساختمان چیست؟  آیا هدف از باسازی، باسازی تمام ساختمان است، و یا  بخش متعدد ساختمان از جمله فضای بیرونی، نما، سرویس‌ها، اتاق‌ها، آشپزخانه، تاسیسات و غیره می‌باشد. در وهله اول باید مشخص شود، هدف اصلی از باسازی ساختمان مربوط به کدام بخش می‌باشد و سپس بنا بر تغییرات مورد نظر و هزینه موجود،  مدت زمان اتمام باسازی مورد بررسی قرار داد.  در این صورت مدت زمان باسازی یک پروژه ساختمانی متغیر بوده‌است. لذا باسازی بخشی از ساختمان محدود به زمان کمتری نسبت به باسازی تمام ساختمان می‌باشد.

 

سخن پایانی

 باسازی پروژه ساختمانی فرسوده  ملزم به داشتن مهارت و اطلاعات کافی در این خصوص می‌باشد، چنانچه تمایل به باسازی مکان مسکونی، اداری و یا تجاری دارید، بهتر است با گروه متخصص و مجرب تصمیم خود را در میان بگذارید، پیشنهاد ما به شما گروه رامسین که مجرب و کاربلد هستند؛ می‌باشد.

 

موارد قابل توجه در دکوراسیون داخلی به سبک مدرن   

هر چیزی که خارج از سبک سنتی قدیم به روشی جدید و بدیع استفاده شود، سبک مدرن دکوراسیون داخلی محسوب می شود. در این مطلب می خواهیم موارد قابل توجه در دکوراسیون داخلی به سبک مدرن را ذکر کنیم.سبک مدرن دکوراسیون داخلی یکی از محبوب ترین سبک های دکوراسیون است که در خانه های مدرن با فضاهای کوچک یافت می شود. سادگی و مدرن بودن این سبک توجه را به این سبک جلب کرد. ویژگی بارز سبک مدرن استفاده حداکثری از نور، سادگی و رنگ در تمامی عناصر است.

دکوراسیون داخلی  به سبک مدرن:

این سبک بر اشکال منظم، الگوهای مدرن، مواد طبیعی مانند چوب، جریان روان بین فضاهای داخلی و خارجی تاکید دارد و هدف نهایی آن دستیابی به راحتی و در عین حال افزودن سبک به فضا است. طراحی داخلی مدرن به طور کامل استفاده از سنت های قدیمی را کنار گذاشته و با رشد تکنولوژی و جامعه صنعتی همراه است. در سادگی سبک مدرن زیاده روی نکنید، زیرا خانه شما می تواند عجیب و تاریک به نظر برسد.

دکوراسیون داخلی  به سبک مدرن-decoramsin.com

ویژگی های سبک مدرن در طراحی معماری داخلی:

طراحی داخلی به سبک مدرن از اواخر دهه ۱۸۰۰ و اوایل دهه ۱۹۰۰ در بین مردم رایج شد و این هنر در اواخر دهه ۱۸۶۰ به اوج خود رسید. یکی از مهمترین جنبه های سبک مدرن در دکوراسیون داخلی ساختمان، استفاده از خطوط ساده و تمیز است و برای پرهیز از تزیین و تجمل زیاد، معمولا از این خطوط ساده برای آرامش فضا و زیباتر شدن مبلمان استفاده می کنند.

مطمئنا برخی از افراد فکر می کنند که سبک مدرن بسیار سرد و ساده است، اما برخلاف تصور آنها، سبک مدرن حس سادگی و آرامش را در خانه شما ایجاد می کند و از اصول و قوانین پیروی در سبک مدرن استفاده می کند. خانه شما نه تنها زیباتر به نظر می رسد، بلکه اگر در خانه های کوچک و آپارتمان های قابل حمل زندگی کنید و از این سبک برای دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید، فضای خانه شما بزرگتر به نظر می رسد و می توانید از همه قسمت ها از آن استفاده کنید.

برخلاف تصور عموم، استفاده از دکور مدرن بهترین گزینه برای آپارتمان ها و فضاهای کوچک است که می توانید این زیبایی را با رنگ خنثی یا مات تکمیل کنید. برای مثال استفاده از رنگ سفید یا خاکستری یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی داخلی به سبک مدرن است.

یکی دیگر از ویژگی های مثبت طراحی داخلی مدرن این است که علاوه بر این سادگی و زیبایی، عدم استفاده زیاد از وسایل تزیینی مجلل و مجلل هزینه طراحی داخلی شما را بسیار کاهش می دهد و در اختیار شما قرار می گیرد و دیگر نخواهید داشت. نگران چیدن وسایل تزئینی مختلف باشید و برای تمیز کردن و گردگیری آنها به زمان زیادی نیاز نخواهید داشت.

برخی از طراحان داخلی، طراحی داخلی را به سبک مدرن اندکی تغییر داده و نام متفاوتی برای سبک جدید انتخاب کرده و آن را مینیمالیسم می نامند. البته سبک ها نیز مانند زمان گسترش یافته اند، یکی از آنها سبک مدرن است که شبیه به مینیمالیسم است، اما تفاوت هایی نیز بین آنها وجود دارد که فقط افراد متخصص در این زمینه هستند متوجه تفاوت آنها خواهد شد.

ویژگی های سبک مدرن در طراحی معماری داخلی-decoramsin.com

اشکال:

اشکال عنصر مهمی در طراحی مدرن هستند و معمولا در طراحی مدرن از اشکال هندسی ساده مانند مستطیل یا مربع استفاده می کنند یا اگر بخواهند از منحنی ها، خطوط صاف و خطوط مستقیم استفاده کنند. طرح. علاوه بر این از اشکال بیضی و گرد می توان در طراحی داخلی مدرن بسیار استفاده کرد.

مصالح و متریال:

در طراحی داخلی مدرن از متریال های مختلفی استفاده می شود، دو نمونه معمولی آن چوب و پلاستیک است و طراحان اغلب از روکش مات بر روی چوب طبیعی به جای خطوط روی سطح استفاده می کنند. چوب محو می شود البته برخی از طراحان داخلی بر این باورند که باید از چوب طبیعی به صورت درمان نشده استفاده کرد تا به عنوان یک ماده ارگانیک در فضایی خاص جلوه خاصی به خود بگیرد.
از دیگر موارد قابل توجه در دکوراسیون داخلی به سبک مدرن ، فلزات براق مانند فولاد ضد زنگ هستند و معمولا در آشپزخانه های سبک مدرن، بیشتر وسایل از استیل ساخته می شوند. حتی برای لوازم تزئینی مانند لامپ های آویز یا بدنه آباژور یا صندلی و میز از فلزات براق مانند فولاد و شیشه و پلاستیک نیز برای سطوح صاف مانند میز و غیره استفاده می شود.

نورپردازی:

اگر تمام قوانین و اصول طراحی داخلی مدرن و طراحی داخلی خانه به سبک مدرن به درستی اجرا شود، عرضه همه این زیبایی ها نورپردازی حرفه ای خواهد بود و می توانید بین بازسازی پراکنده و یا به قول خود یکی را انتخاب کنید. طراح. ، از نورهای به شکل استفاده از بازتابنده. یا از لامپ های هالوژن برای کاهش کنتراست نور در خانه و دلپذیرتر شدن فضا استفاده کنید. اگر می خواهید در قسمتی از خانه نور متمرکزی داشته باشید می توانید از آباژور استفاده کنید، البته سبک آباژوری که می خرید باید با سبک مدرن همخوانی داشته باشد.

سخن پایانی :

پس از طراحی و ساخت و خرید مبلمان، باید مبلمان را در جای مناسب قرار دهید و در چیدمان دکوراسیون داخلی یک خانه مدرن، استفاده از L شکل یا گرد و نیم دایره توصیه می شود. در سبک مدرن رعایت تقارن بین قسمت های مختلف خانه الزامی نیست و در سبک کلاسیک تقارن اساسی است. هنگام استفاده از پرده برای تکمیل فضا، از پرده های ساده در رنگ های یکدست یا ملایم که ظاهری ساده دارند، استفاده کنید.

 

 

بهترین شرکت دکوراسیون داخلی

چگونه لیستی از بهترین شرکت دکوراسیون داخلی در تهران پیدا کنیم؟ اگر در این روزهای پایانی سال نگران تغییر دکوراسیون یا بازسازی منزل خود هستید، قطعا به پاسخ سوال بالا نیاز دارید! اگر خودتان طراح داخلی نیستید، اولین کاری که باید برای طراحی یا تغییر بخشی از فضای داخلی منزل خود انجام دهید، یافتن یک شرکت طراحی داخلی با تجربه و تخصص بالا در این زمینه است.

پیدا کردن یک شرکت طراحی داخلی قابل اعتماد و حرفه ای چندان دشوار نیست. کافیست لیستی از معروف ترین شرکت های طراحی و دکوراسیون معماری در تهران یا هر شهر دیگری تهیه کنید یا در اینترنت تحقیق کنید و سپس با مشاوره از طراحان و معماران این شرکت بهترین دکوراسیون را بیابید.

 

خدمات شرکت های طراحی داخلی بسیار زیاد است. از طراحی آشپزخانه دکوراسیون پذیرایی و دکوراسیون اداری به طراحی ویلا طراحی استخر طراحی جلو، محوطه سازی، طراحی لابی هتل طراحی فضاهای تجاری و … همگی جزو خدمات یک شرکت طراحی داخلی می باشد. همچنین می توانید محصولات تزئینی مانند پرده، چمن مصنوعی، کاغذ دیواری، کفپوش لمینت و … را از فروشگاه یک شرکت طراحی داخلی خریداری کنید. آیا می خواهید در مورد بهترین شرکت دکوراسیون داخلی و معماری در تهران بیشتر بدانید؟ لطفا تا پایان مقاله با رامسین همراه باشید

بهترین شرکت دکوراسیون داخلی
بهترین شرکت دکوراسیون داخلی

چگونه بهترین شرکت طراحی داخلی را پیدا کنیم

قبل از انتخاب محبوب ترین شرکت طراحی داخلی، بهتر است بدانید که می خواهید با چه تیمی کار کنید. تیم طراحی داخلی باید آنچه را که در ذهن دارید تجسم کند، بنابراین بسیار مهم است که بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

بنابراین هنگام انتخاب بهترین شرکت دکوراسیون داخلی در تهران باید تیمی را انتخاب کنید که ویژگی های مورد نظر شما را داشته باشد

آیا می دانید بهترین ویژگی هایی که یک شرکت و تیم طراحی بصری باید داشته باشد، چیست؟ ما شما را راهنمایی می کنیم تا تیمی از تکنسین های مجرب را پیدا کنید. اعضای تیم یک شرکت طراحی داخلی باید ویژگی های زیر را داشته باشند:

 

سابقه طولانی در طراحی دکوراسیون داخلی

داشتن مهارت و دانش کافی در معماری و طراحی

مدرن بودن و ارائه روش های تولید مطابق با آخرین تکنولوژی روز دنیا

نمونه کار کافی در سبد کاری خود داشته باشد

توانایی ایجاد انواع سبک های طراحی داخلی

بهترین شرکت دکوراسیون داخلی
بهترین شرکت دکوراسیون داخلی

خدمات بهترین شرکت دکوراسیون داخلی

همانطور که قبلا اشاره کردیم خدمات شرکت های طراحی داخلی در تهران بسیار گسترده است. هر شرکت یا تیم بسته به تخصص، تجربه و سابقه خود طیف خاصی از خدمات را ارائه می دهد. به عنوان مثال، یک شرکت طراحی دکوراسیون ممکن است فقط با طراحی داخلی کار کند، اما برخی از طراحی های داخلی دیگر به عنوان بخشی از خدمات دکوراسیون بیرونی و طراحی نما است.

در زیر لیستی از خدمات شرکت های طراحی داخلی در تهران را برای شما آماده کرده ایم تا با حیطه فعالیت و خدمات شرکت های معماری و طراحی بیشتر آشنا شوید

۱. طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از اصلی ترین و مهم ترین خدماتی که شرکت های طراحی ارائه می دهند دکوراسیون داخلی است و شما می توانید تعداد زیادی خدمات دیگر را در دکوراسیون داخلی ساختمان مشاهده کنید. طراحی داخلی فقط برای خانه ها نیست. هر محیطی نیاز به طراحی داخلی دارد تا آن را زیباتر، کاربردی و از نظر بصری بهتر کند.

بنابراین می توان علاوه بر خانه ها و ویلاها، فضای داخلی را برای دفاتر، کلینیک ها، ادارات، محیط های تجاری، سالن های زیبایی، کافی شاپ ها، رستوران ها و … طراحی کرد. سبک های مختلفی برای طراحی داخلی وجود دارد. ۳ روش رایجی که مردم به آن علاقه مندند عبارتند از

طراحی داخلی به سبک مدرن

یکی از محبوب ترین سبک های طراحی داخلی، طراحی به سبک مدرن است. مدرنیست ها با این سبک احساس راحتی بیشتری می کنند. بهترین شرکت  دکوراسیون داخلی در تهران باید در طراحی داخلی به سبک مدرن تخصص بالایی داشته باشند زیرا این سبک را می توان یکی از محبوب ترین سبک های طراحی و معماری دانست.

 

طراحی داخلی به سبک کلاسیک

 

جدا از سبک مدرن، طراحی کلاسیک نیز طرفداران زیادی دارد. ستون های روی هم، خطوط تیز و زاویه دار و رنگ های طلایی-نقره ای از ویژگی های دکور به سبک کلاسیک است. طراحی یک محیط داخلی به سبک کلاسیک نیازمند مهارت و تجربه بالایی در طراحی دکوراسیون است.

 

طراحی داخلی به سبک مینیمالیستی

 

اگر سادگی را دوست دارید، سبک مینیمالیستی را توصیه می کنیم. قوانین و اصول طراحی در سبک مینیمالیستی شبیه به سبک مدرن است، با این تفاوت که عناصر طراحی در این سبک سادگی خاص خود را دارند. هیچ یک از اکسسوری های اطراف خیلی براق نیستند و بیشتر رنگ ها خنثی هستند.

بهترین شرکت دکوراسیون داخلی
بهترین شرکت دکوراسیون داخلی

 

۲. طراحی دکوراسیون پذیرایی

 

از دیگر خدمات شرکت های طراحی داخلی می توان به طراحی دکور پذیرایی اشاره کرد. پذیرایی یکی از مهم ترین بخش های هر خانه ای است. اتاق پذیرایی یا اتاق نشیمن قسمتی است که در هنگام ورود به خانه توجه را به خود جلب می کند، بنابراین این قسمت از خانه باید با حساسیت بیشتری طراحی و برنامه ریزی شود. سبک طراحی پذیرایی باید با سایر قسمت های خانه مانند آشپزخانه یا اتاق خواب هماهنگ باشد.

 

مبلمان، پرده، فرش و غیره. انتخاب طرح و رنگ همگی باید با سبک دکوراسیون پذیرایی مطابقت داشته باشد. تیم طراحی داخلی ما می تواند شما را در انتخاب این وسایل راهنمایی کند و در مورد نصب آنها مشاوره دهد. نحوه تزیین امری بسیار مهم در دکوراسیون داخلی است. شرکت های طراحی دکوراسیون مهمترین خدمات دکوراسیون پذیرایی را ارائه می دهند

طراحی آشپزخانه قناس

زمانی که آشپزخانه به حالتی ساخته و طراحی شده باشد که بخش‌هایی از آن از شرایط طبیعی خود خارج شده باشد، دکوراسیون آشپزخانه قناس است. چنانچه که در پلان یا ارتفاع دیوارهای آشپزخانه، یک دیوار کج یا زاویه‌ای غیرمعقول وجود داشته باشد، طراحی دکوراسیون آن دشوارتر از طراحی آشپزخانه بدون قناسی پیش خواهد رفت. مخفی کردن این قناسی و پوشش دادن دیوار کج آن با طراحی خوب و معقول، از ترفندهایی می‌باشد که ظاهر آشپزخانه را با وجود قناسی بازهم زیبا، شکیل، چون یک آشپزخانه معمولی بدون قناسی نمایان می‌سازد. بهتر است با ما تا پایان این نوشتار همراه باشید تا شما را با طراحی آشپزخانه قناس کمی بیشتر و بهتر آشنا نماییم.

قناسی دیوار آشپزخانه را چه کنیم!

چنانچه که در آشپزخانه‌ای زاویه‌ی میان دیوارها از نود درجه خارج گردیده باشد، کد ارتفاعی قسمت کف آشپزخانه در تمامی آن برابر نباشد و میان دیوار و کف آشپزخانه قناسی به چشم خورد، گاهاً هم سقف صاف نبوده و بین دیوار آشپزخانه و سقف قناسی وجود داشته باشد، در این هنگام دکوراسیون قناس خواهد بود. یک نمونه از قناسی دیوار آشپزخانه که زاویه مابین دو عدد دیوار خارج از نود درجه می‌باشد، آشپزخانه‌ای با دیوار کنجی کج خواهد بود. البته به این نمونه از آشپزخانه‌ها، آشپزخانه پخ‌دار هم اطلاق می‌شود. هریک از موارد نام‌برده شده به تنهایی می‌توانند اثرات بسیاری را برروی طراحی دکوراسیون آشپزخانه شما از خود برجای گذارند.

چگونگی طراحی آشپزخانه قناس

بله شما باید نهایت دقّت عمل را در طراحی آشپزخانه قناس از خود نشان بدهید. بنابراین هرگز و به هیچ عنوان نباید قسمت قناس آشپزخانه را به صورت خالی از لطف و بدون استفاده رها نمایید‌. زیرا این گونه بیشتر به چشم هم خود شما و هم میهمانان شما خواهد آمد. به منظور طراحی آشپزخانه قناسی می‌توان با چیدمانی دقیق، طراحی کابینت، طراحی دیوار آشپزخانه، دیزاین آن، دکوراسیون آشپزخانه را به گونه‌ای دلنشین، زیبا و شیک پیش برد.

 • طریقه‌ی چیدمان آشپزخانه قناس

محیط آشپزخانه بسیار محدود و مشخص است. در این محیط نه چندان بزرگ و محدود چیدمان و شیوه‌ی بهره‌گیری از فضا بسیار و بسیار اهمیت خواهد داشت. به ویژه اگر که این آشپزخانه قناسی هم داشته باشد. در این زمان خواهد بود که چگونگی چیدمان آشپزخانه بیشتر اهمیت پیدا می‌کند! شما در راستای چیدمان اصولی و درست می‌توانید برای خود یک نقطه کانونی مشخص نمایید. همانند؛ کانتر آشپزخانه و یا میز جزیره! البته نسبت به پنجره و محل قرار گرفتن اجاق گاز هم بی‌توجهی نکنید که می‌تواند نقطه کانونی خوبی برای شما تلقّی شود! حال مابقی کابینت‌ها را به حالت زاویه‌دار با توجه به نقطه کانونی خود بچینید.

 • کابینت‌ها برای آشپزخانه‌های قناس دار

بخش‌های کج در فضای آشپزخانه، مشکل و یا محیط پرت درون دکوراسیون آشپزخانه به شمار می‌روند. البته که برخی از افراد امکان دارد به علّت نداشتن راه‌حل در راستای پر نمودن این فضاها، آن را به حال خود ول کنند! ولی با بهره‌گیری از طراحی کابینت مناسب برای این قبیل از فضاها می‌توان این مشکل را برطرف نموده و محیط پرت آشپزخانه را به فضاهایی پرکاربرد و پراهمیت مبدل ساخت. کابینت آشپزخانه کج می‌باید هماهنگ و با توجه به دیگر کابینت‌های موجود داخل آشپزخانه باشد. این‌ گونه قطعاً شما می‌توانید بالاترین و بهترین کارایی را تجربه کنید. با تکیه بر طرح‌های کابینت آشپزخانه کج متناسب با ابعاد و دکوراسیون آشپزخانه قناس می‌توان فضاهای قناسی آشپزخانه را به خوبی پر نمود.

از جمله بهترین راه‌کارهای طراحی آشپزخانه قناس طراحی کابینت‌هایی البته با ارتفاع گوناگون برای این نوع از دیوارها خواهد بود. این گونه به طور کامل و یا حداقل تا به حد زاویه دید می‌تواند آن را پوشش دهد. یا آن‌که می‌توانید شما در طراحی کابینت برای آشپزخانه‌های قناس، سینک، یخچال، اجاق گاز، لوازم خانگی که ثابت می‌باشند را زیر سقف‌های کوتاه یا کنج‌های قناس دار جای بدهید. این گونه خواهد بود که قناسی کمتر به چشم آمده و دکوراسیون آشپزخانه قناس را می‌توانید بدون هیچ گونه عیب و نقصی پیش ببرید.

 • چگونگی طراحی کابینت آشپزخانه‌های پخ دار

آشپزخانه پخ دار در واقع گونه‌ای از آشپزخانه قناس محسوب می‌شود که غالباً در کنج آشپزخانه به جای دستیابی به دو عدد دیوار در گوشه با زاویه نود درجه، با دیوار به دیوار سوّمی که میان دو دیوار جای می‌گیرد به اصطلاح پخی برخورد می‌کند. از جمله راه‌حل‌های بسیار آسان و ساده در راستای آراستن آشپزخانه‌های پخ دار استفاده از کابینت در قسمت جلویی فضای پخی می‌باشد‌. تنها ایراد موجود در بطن این قبیل از کابینت‌ها در عمق کم آن‌ها خلاصه می‌شود. اقسام گوناگون کابینت‌های کنجی درون آشپزخانه‌های پخ دار حاوی؛ کابینت‌های کنجی ساده، کابینت‌های کنجی کشودار، نوع مورب، هوایی می‌باشد که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود و طراحی دکوراسیون آشپزخانه قناس خود یکی را برای خود انتخاب و در راستای خرید آن اقدام کنید!

به عنوان نمونه؛ طراحی سه عدد یا چهار عدد کشو در قسمت پخی با بهره‌گیری از کابینت اریب منجر می‌شود که کنار و گوشه‌های آشپزخانه هم پوشش داده شود و محیط بدون مصرف در گستره‌ی آشپزخانه برجای نماند. گاهاً هم در این گوشه‌ها اجاق گاز و یا سینک ظرفشویی و کابینت‌ها را با یک‌دیگر طراحی می‌نمایند. البته که این قبیل از طراحی‌ها می‌تواند گزینه بسیار مطلوبی در راستای طراحی آشپزخانه به سبک مدرن باشد.

چگونگی طراحی کابینت آشپزخانه‌های پخ دار

 • رفع ایراد کجی دیوار در طراحی آشپزخانه قناس

به منظور برطرف نمودن قناسی دیوار آشپزخانه به شما توصیه می‌کنیم برروی دیوار قناس وسیله‌های بیشتری را جای بدهید. به هیچ عنوان دیوارهای قناس را خالی از لطف و بدون استفاده ول نکنید. علاوه بر این‌ها شما می‌توانید برروی دیواری که قناسی دارد با ترفندهای طراحی و یا کابینت‌ها پوشش بدهید. حال اگر که قناسی آشپزخانه شما میان دیوار و سقف قرار گرفته باشد، می‌توانید با استفاده از رنگ‌های تیره و یا کدر گاهاً هم کاغذ دیواری مرزهای این قناسی‌ها را پوشش دهید. حال اگر که این قناسی میان دیوارها جای گرفته است برای دیوار می‌توانید از کاشی‌هایی با رنگ‌های روشن استفاده نمایید. زیرا رنگ روشن زاویه غیرمعمول را می‌تواند بیشتر بپوشاند و خنثی نماید. این‌ گونه خواهد بود که طراحی آشپزخانه قناس به خوبی پیش خواهد رفت!

 • دیزاین آشپزخانه‌های قناس چگونه است؟

شما قطعاً می‌توانید در زوایای غیرمعمول و قناس آشپزخانه، شلف آشپزخانه، تابلو دکوری‌های جذاب و دوست داشتنی، ظروف کاربردی و مفید جای داده و این قناسی را به فرصتی در راستای طراحی مبدل سازید. علاوه بر این‌ها شما می‌توانید در بخش‌های قناس آشپزخانه خود از گل و گیاه و گلدان‌هایی که دارای مقدار ارتفاع بیشتری می‌باشند، به منظور تزیین بهره گرفته و با طراحی آشپزخانه قناس به گونه‌ای رفتار کنید که آن نیز کمتر از هر زمانی به چشم آید.

آشپزخانه قناس را به درستی اندازه‌گیری کنید!

در راستای نوشتن اندازه‌های دقیق آشپزخانه قناس، در ابتدا به درستی نقش کف آشپزخانه را تهیه کنید. در راستای کشیدن طرح کلّی آشپزخانه خود، می‌توانید از کاغذهای شطرنجی استفاده کنید که کار شما را راحت‌تر خواهد کرد. نقشه چیدمان کابینت‌های خود را معین نمایید. نیاز نخواهد بود که نقشه‌ی ابتدایی اندازه‌ها و ابعاد درستی را داشته باشد، همین که واضح باشد کفایت خواهد کرد‌. بعد از کشیدن نمای اوّلیه ارتفاع فضاها را اندازه‌گیری نمایید‌. شما باید اطمینان خاطر کسب کنید که از یک قناس برای تمامی اندازه‌ها بهره می‌گیرید. شما می‌توانید از یک کنج دیوار آغاز و در جهت عقربه‌های ساعت حرکت نمایید‌‌. هریک از دیوارها را با یک عدد معین نمایید تا کار شما کمی آسان‌تر پیش رود. بعد از اندازه‌گیری تمامی دیوارهای موجود، دیوارها را به اندازه‌های کوچک‌تر قسم‌بندی کنید. به عنوان نمونه؛ از گوشه دیوار تا پنجره آشپزخانه!

ابعاد عمودی را از قسمت کف تا به آستانه پنجره و از آستانه تا به بالای پنجره پس از آن تا به سقف اندازه‌گیری کنید. این عملیات را لااقل در سه نقطه از بازشو تکرار نمایید. این شیوه از اندازه‌گیری به ویژه در آشپزخانه‌های قناس حائز اهمیت‌تر است. چراکه ارتفاع سقف در قسمت‌های مختلف با همدیگر متفاوت خواهد بود. اگر که شما در خانه خود سقف کاذب دارید ارتفاع به همراه عمق آن را هم اندازه‌گیری نمایید‌. بعد از اندازه‌گیری است که می‌توانید طراحی کابینت‌های خود را شروع کنید. در طراحی آشپزخانه قناس؛ کابینت‌های زمینی، دیواری، گاهاً بلندی که انتخاب می‌نمایید بنا بر نیازهای ذخیره‌سازی و سازمان‌دهی و طرح آشپزخانه قناس شما دارد تا بیشترین مقدار پوشش‌دهی را برای این نمونه از دیوارها داشته باشید‌.

آشپزخانه قناس را به درستی اندازه‌گیری کنید!

نتیجه گیری

در بعضی از آشپزخانه‌ها گاهاً بعضی از دیوارها و یا سقف‌های کجی با زاویه غیرمعمول به چشم می‌خورد که گوشه‌هایی قناس، نامطلوب و بدون استفاده ایجاد می‌نماید‌. طراحی و چیدمان قسمت قناس از جمله چالش برانگیزترین موضوعات طراحی آشپزخانه قناس است. این قبیل از قناس‌ها در گستره‌ی آشپزخانه با اندکی تأمل از سوی شما می‌توانند بسیار کاربردی و مفید به حساب آیند. شما هم اگر از داشتن چنین آشپزخانه‌های زجر می‌برید، با استناد به این مطلب از ما و یا دریافت کمک از یک طراح دکوراسیون آشپزخانه می‌توانید مشکل خود را برطرف کنید. البته که در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه شما می‌توانید با کارشناسان ما در رامسین تماس حاصل فرمایید.

طراحی هال و آشپزخانه

این مطلب از ما یک راهنمای کامل و جامع در رابطه با طراحی هال و آشپزخانه‌ باز و بدون اُپن می‌باشد که دارای یک فاصله مشخص با پذیرایی نیست. در ابتدا ما برای شما توضیحاتی کوتاه و اجمالی در رابطه با این گونه از آشپزخانه ها بیان خواهیم داشت. لطفاً با ما در رامسین همراه باشید.

‌پنج راه‌کار پایه و اصلی به منظور دکوراسیون آشپزخانه بدون اُپن و سرهم با هال

 • طراحی بوفه و یا یک محیط دکوراتیو.
 • عملیات مجزا سازی به روش چیدمان هال.
 • طراحی میز جزیره تحت عنوان یک جدا کننده.
 • طراحی میز اُپن و یا کانتر به منظور ایجاد حریم بصری‌.
 • استفاده از دیوار و یا پارتیشن تکه‌ای به عنوان یک جدا کننده بصری.

ما در این مطلب سعی می‌کنیم به گونه‌ای کلّی در ارتباط با گزینه‌های موجود با شما سخن بگوییم. بنابر شرایط خانه‌ی شما یک گزینه‌ی خوب را به شما معرفی کنیم. امیدواریم که با استناد به مطلب بیان شده شما بتوانید در پایان برای دکوراسیون خانه و طراحی آشپزخانه یک راه‌حل منطقی و درست انتخاب بنمایید.

‌پنج راه‌کار پایه و اصلی به منظور دکوراسیون آشپزخانه بدون اُپن و سرهم با هال

به هنگامی‌که قلب تپنده خانه نیازمند یک بازسازی اساسی می‌باشد!

آشپزخانه در زندگی ما ایرانیان ممکن است با نام‌های گوناگونی به گوش بخورد. قلب تپنده خانه و گاهاً محل حکم‌فرمایی بانوان! ولی اگر که ما بخواهیم از این اسم و دیگر نام‌های کلیشه‌ای موجود دور شده و فاصله بگیریم، در حین فکر نمودن به آشپزخانه، میل غذا، خوراکی‌های خوشمزه و لذیذ، بوی خوشایند غذا، را برای تعداد زیادی از افراد تداعی می‌نماید!

در بسیاری از کشورهای دنیا به ویژه در محیطی همانند کشور ما، با فرهنگ و خونگرم و پررفت و آمد، دکوراسیون آشپزخانه از مقدار اهمیت بسیاری برخوردار است.

با آشپزخانه و پذیرایی یک‌سره چکار می‌توانیم بکنیم؟

از جمله مشکلات بزرگ خانواده‌های ایرانی در آپارتمان‌های کوچک و بزرگ مدرن و نقشه‌های بسیار شیک آن‌ها، دکوراسیون آشپزخانه‌های بسیار مدرن می‌باشد! منازلی که میان فضای آشپزخانه و پذیرایی هیچ‌گونه حائلی قرار نگرفته است! در این هنگام به منظور طراحی هال و آشپزخانه‌ چه باید کرد؟ به‌هرحال امکان دارد که در نگاه ابتدایی این نوع از آشپزخانه‌ها بسیار زیبا و چَشم نواز به چشمان ما برخورد کنند. ولی به احتمال بسیار شما حتی بهتر از ما به این نکته واقف هستید که تنها زیبایی مهم نمی‌باشد و قسمت حائز اهمیتی از طراحی دکوراسیون خانه مسکونی توجه به راحتی، عملکرد مناسب و آرامش است. به بیانی بهتر و دقیق‌تر در این گونه از آشپزخانه‌ها هیچ گونه فاصله‌‌ای میان فضای آشپزخانه و سالن پذیرایی وجود ندارد. به عبارتی گویا آشپزخانه قسمتی از دیوار سالن می‌باشد که قرار شده است لوازم برقی و پخت و پز در آن‌جا واقع شود. یک دکوراسیون گاهاً زیبا ولی در حقیقت کاملاً به درد نخور!

بیان پنج ایده و راه‌کار در طراحی دکوراسیون یک آشپزخانه متصل به هال

 • طراحی بوفه و یا یک محیط دکوراتیو

یک راه‌کار خوب و به نسبت اقتصادی می‌تواند واقع نمودن یک ویترین در این فضا باشد. اگر عرض محیطی که شما مایل هستید تحت عنوان مکان جدا کننده این دو محیط قرار بگیرد، اندک است این ویترین می‌تواند دست شما را بگیرد.

بهترین شیوه اجرای این ویترین، بهره‌گیری از یک دکور ویترینی باریک و ثابت خواهد بود که تا به نزدیکی‌های سقف ادامه پیدا کرده است. به سقف یا دیوار مجاور اتصال پیدا کرده است تا مکان و فضای محکمی را داشته باشد. ولی چنانچه که شما چنین تصمیم گرفته‌اید برای این نوع از دکور هزینه کمی را پرداخت کنید، بهره‌گیری از یک دکور کوتاه‌تر که قسمتی بدان متصل نشده است، می‌تواند هدف شما را به تحقق برساند.

اگر که شما در آن خانه مستأجر می‌باشید و یا قصد دارید خانه‌ی خود را به همین زودی‌ها عوض کنید، گزینه دکور متحرک و باریک شاید که بهترین گزینه برای شما به شمار رود. این قبیل از بوفه‌ها و یا ویترین را به راحتی می‌توانید با خود به مکان سکونت بعدی انتقال دهید و در یک محیطی دیگر راهرو یا نشیمن جای بدهید و یا حتی در وب‌سایت‌های حراجی به مرحله فروش برسانید‌.

 • عملیات مجزا سازی به روش چیدمان هال

برای اقسام گوناگون بودجه، علاقه و سلیقه، امکانات و موقعیت باید راه کاری مقرون به صرفه و منطقی توصیه نمود. به عنوان نمونه! چنانچه که فضای خانه شما بسیار و بسیار کوچک می‌باشد، نورگیری کمی را برای شما فراهم می‌آورد، یا طراحی آشپزخانه و هال و مجزا سازی آن‌دو از همدیگر به روش‌های بیان شده ممکن نیست، یک راه‌حل مناسب و بدون هزینه، چیدمان به نحوه پشت به آشپزخانه می‌باشد.

مبلمان اصلی خانه باید به شیوه‌ای چیدمان گردند که تحت عنوان یک دیواره کوتاه قسمی از ورودی آشپزخانه را مهار نمایند و تنها قسمتی از محیط ورود به عنوان درب فرضی باز گذاشته بشود. در این شیوه از طراحی، امکان دارد به جزء چند اکسسوری کوچک به هیچ هزینه اضافه‌ای به منظور حل مشکل اتصال آشپزخانه با هال نیازمند نباشید. ولی بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که این شیوه از دیزاین نیازمند توجه و ظرافت عمل بیشتری خواهد بود. به همین دلیل لازم است مبلمان بخش مرکزی خانه، هم با دیزاین آشپزخانه و هم با دکوراسیون نشیمن‌گاه و سالن پذیرایی به شیوه‌ای مناسب هماهنگ گردیده باشد.

اگر که شما مایل هستید از این شیوه در دکوراسیون خانه‌ی خود بهره گیرید، بهتر می‌باشد‌ در ارتباط با انتخاب مبلمان‌های اصلی چیدمان آن‌ها و امکان اجرایی نمودن چنین روشی با یک طراح دکوراسیون به خوبی مشورت نمایید.

 • طراحی میز جزیره تحت عنوان یک جدا کننده

قبل از هرگونه توضیحی بهتر است بدانید آشپزخانه‌های جزیره‌ای در بسیاری از موارد به خودی خود یک معضل عظیم به شمار می‌رود. به ویژه چنانچه که طراحی اندازه، ارتفاع، جانمایی محیط داخلی میز جزیره و کاربری‌های آن به حالت کاملاً درست و متناسب با نیازهای یک خانواده و اعضای آن تعریف نگردیده باشد.

ولی در این نوع راه‌کار ما تلاش می‌نماییم با وارسی اندازه و جوانب طراحی یک آشپزخانه جزیره‌ای در رابطه با انتخاب با همدیگر به جمع‌بندی مناسب و مطلوبی دست پیدا کنیم.

 • طراحی میز اُپن و یا کانتر به منظور ایجاد حریم بصری‌

یک راه‌حل بسیار مطلوب و مناسب و کم دردسر طراحی دکوراسیون آشپزخانه، استفاده از یک اُپن و یا کانتر باریک در قسمت‌هایی از مرز این دو فضا می‌باشد. در واقع میز اُپن و یا کانتر می‌توانند بهترین و مطلوب‌ترین گزینه برای آشپزخانه‌های کوچک و یا پذیرایی‌هایی باشند که نورگیری آن‌ها از محیط آشپزخانه تأمین می‌گردد. به منظور ایجاد جذابیت در دکوراسیون، بهتر می‌باشد این میز به شیوه‌ای به حالت معلق به کابینت‌های اصلی آشپزخانه وصل شود.

_ نکات بسیار مهم در ارتباط با طراحی میز اُپن در دکوراسیون آشپزخانه

در طراحی هال و آشپزخانه‌ و استفاده از میز اُپن و کانتر سه نکته اغلب نادیده انگاشته می‌شود و یا به شیوه‌ای درست و اصولی به اجراء نمی‌رسد. در پایان یک طراحی نامطلوب به لحاظ ظاهری و یا عملکردی را در منازل ایرانی شکل می‌دهد.

_ عرض مناسب میز اُپن

میز اُپن چون لازم نمی‌باشد عرض بسیاری را داشته باشد و یا تمام فاصله و مرز میان آشپزخانه و هال را در برگیرد.

همین که این تصور در وجود شما رقم بخورد که یک حد و مرز بصری و نسبی میان دو فضا وجود دارد، کفایت می‌نماید. عرض و اندازه میز تماماً بستگی به محیطی خواهد داشت که شما در اختیار خود دارید و از بیست سانتی‌متر تا به هفتاد و پنج سانتی‌متر می‌تواند متغیر باشد.

_ توجه به جهات عملکردی میز اُپن

میز اُپن به ویژه در طراحی هال و آشپزخانه‌‌های کوچک بهتر می‌باشد به لحاظ کارکردی و کارایی نیز جنبه و جهات مثبتی داشته باشد. به این معنا و مفهوم که به شیوه‌ای انجام بشود که یا تحت عنوان محیطی برای نگهداری لوازم و تجهیزات از آن بهره‌گیری شود و یا حداقل تا به حدودی بتوان بعضی از ریخت و پاش‌های رایج آشپزخانه را در خود پنهان نماید. واقع شدن این میز در نزدیکی‌های اجاق گاز، میز کار و یا یخچال می‌تواند نکته‌ای مثبت به نظر رسد.

_ ترکیب میز جزیره و اُپن با همدیگر

برای آشپزخانه‌هایی که دو قسمت از مستطیل فرضی آشپزخانه باز بوده است و به سمت و سوی هال و نشمین‌گاه راه دارند، می‌توانید از ایده‌هایی متنوع بهره گیرید.

ولی یک راه‌حل جذاب ترکیب دو میز اُپن و جزیره و واقع شدن هریک از این دو ایده در یکی از بخش‌های باز می‌باشد. به این معنی که قسمتی از کابینت‌ها تا پایان ضلع سوّم مستطیل فرضی امتداد پیدا کند و میز اُپن را به خوبی شکل می‌دهد و ضلع چهارم با میز جزیره طراحی خواهد شد.

 • استفاده از دیوار و یا پارتیشن تکه‌ای به عنوان یک جدا کننده بصری

حال راه‌حل پایانی ما در طراحی هال و آشپزخانه‌ به منظور جداسازی این دو از همدیگر، طراحی یک دیوار پارتیشنی و باریک خواهد بود. این راه‌کار فقط از صورتی کاربرد خواهد داشت که شما مالک بنا باشید و یا اجازه‌ی تصرف در معماری این خانه را دارا می‌باشید‌. البته در خانه‌های اجاره‌ای انجام این کار که نیازمند تخریب قسمی از کف‌سازی و همچنین سقف بنا می‌باشد می‌تواند با رضایت مالک صورت پذیرد.

با وجود این‌که این روش می‌تواند دردسرهایی بسی بیشتر از دیگر مراحل داشته باشد، ولی از نظر عملکردی طراحی یک دیوار، به ویژه چنانچه که چندان هم کوتاه و کم عرض یا فانتزی نباشد، راه‌کار بسیار مطلوب‌تری برای مهار کردن دید و منظر و بوهای نامطبوع آزاد شده از داخل آشپزخانه خواهد بود.

استفاده از دیوار و یا پارتیشن تکه‌ای به عنوان یک جدا کننده بصری

طراحی آشپزخانه ترک

یکی از جذاب‌ترین سبک‌ها طراحی آشپزخانه ترک است. از آنجایی که فرهنگ ایرانی بسیار نزدیک به این کشور است، از سبک دکوراسیون آشپزخانه ترکی در طراحی بسیاری از خانه‌های ایرانی استفاده شده است و طرف‌داران خاص خودش را دارد.

این طراحی چگونه است؟

طراحی آشپزخانه ترک یکی از سبک‌های دکوراسیون داخلی برای فضای آشپزخانه است. همان‌طور که از نام آن پیداست، اولین‌بار در ترکیه طراحی شد. در این نوع سبک از طراحی از کابینت‌های بلند استفاده شده است.
استفاده از کابینت‌های بلند و عمودی در این گونه پروژه‌ها برای ایجاد فضای عمودی و برش‌های بیشتر است. تا فضای آشپزخانه بزرگ‌تر و شیک‌تر شود. از طرفی فضای مفید و بسیار بزرگی برای قرار دادن وسایل‌های دیگر ایجاد می‌شود.

طراحی آشپزخانه ترک چگونه است؟-decoramsin.com

دو نکته مهم در این طراحی

شاید شنیده باشید که آشپزخانه قلب خانه است؛ بنابراین طراحی آن باید نهایت دقت و توجه را داشته باشد. در طراحی آشپزخانه باید به دو نکته اصلی توجه کرد:

 1. عملکرد
 2. زیبایی

 

یکی از محبوب‌ترین طرح‌های آشپزخانه در بین خانم‌های ایرانی دکور آشپزخانه ترکیه است. این آشپزخانه‌ها فضای باز دارند و بسیار راحت هستند.

 

۱۰ ایده طراحی آشپزخانه ترک

 

 1. شیرآلات مدرن و کلاسیک: شیرآلات یکی از عناصر زیبایی آشپزخانه محسوب می گردد. در طراحی آشپزخانه ترک به این موضوع اهمیت زیادی داده شده است. برای انتخاب شیرآلات مناسب به دکوراسیون آشپزخانه و هماهنگی شیرظرفشویی با تم کلی آشپزخانه توجه می شود.

 

 1. دکوراسیون و طراحی آشپزخانه سفید: برای داشتن سبک مینیمال در آشپزخانه خود می‌توانید از رنگ سفید استفاده کنید. رنگ سفید آشپزخانه شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهد استفاده از رنگ سفید در قسمت‌های دیگر از خانه همین خاصیت را دارا می‌باشد.

 

 1. طراحی فضا برای اجتماعی شدن: اگر آشپزخانه‌ای با مساحت بزرگ دارید، یک فضای جمعی صمیمی طراحی کنید که به محلی برای صحبت اعضای خانواده تبدیل شود. می‌توانید انواع خوراکی‌ها را در این فضا قرار دهید تا برای صبحانه و شام از آن استفاده کنید. داشتن چنین مکانی برای گفتگوها و گفتگوهای خانوادگی در حین آشپزی بسیار مفرح و جذاب خواهد بود.

 

 1. مدل کابینت در طراحی آشپزخانه ترک: اگر می خواهید فضایی ایجاد کنید که اعضای خانواده بتوانند در آشپزخانه ترکی معاشرت کنند، می توانید بخشی از کابینت های کناری را به یک میز تبدیل کنید. با چند صندلی کنار میز، فضا دنج تر و صمیمی تر می شود. حتی اگر در یک خانه کوچک زندگی می کنید، می توانید از این میز به عنوان میز ناهارخوری استفاده کنید.

 

 1. طراحی آشپزخانه ترک در رنگ‌های خاکستری و آبی پاستلی: اگر به طرح‌های مدرن پرطرف‌دار در مجلات معماری داخلی ترکیه دقت کنید، خواهید دید که در طراحی اکثر آشپزخانه‌های ترکیه از رنگ‌های سبز پاستیلی، آبی پاستیلی و خاکستری بیشترین استفاده می‌شود. بد نیست بدانید که این رنگ‌ها به دلیل ترکیب خنثی و شاداب از مد نمی‌افتند. یکی دیگر از مزایای استفاده از چنین رنگ‌هایی این است که خانه را بزرگ‌تر و روشن‌تر می‌کند.

 

 1. ترکیب دو سبک مدرن و کلاسیک: طراحی آشپزخانه ترک یکی از معدود سبک‌های آشپزخانه است که هم مدل‌های قدیمی و هم مدرن را پوشش می‌دهد. استفاده از سبک طراحی آشپزخانه ترکی به شما کمک می‌کند تا محیطی کوچک در مکانی آرام برای گذراندن وقت با خانواده خود ایجاد کنید. بسیار مهم است که از چه دکورهایی برای طراحی آشپزخانه خود استفاده می‌کنید. برای انعکاس سبک آشپزخانه می‌توان از لوازمی مانند شکلات خوری، گلدان سیلور یا برنجی و … استفاده کرد. اما برای مدرن کردن آشپزخانه می‌توانید از انواع تزئینات کریستالی یا شیشه‌ای استفاده کنید.

 

 1. استفاده از نور طبیعی: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی آشپزخانه ترکی استفاده از نور طبیعی است. نورپردازی باعث می‌شود فضای داخلی آشپزخانه بزرگ و باز به نظر برسد، بنابراین طراحی آشپزخانه ترک از نور طبیعی حداکثر استفاده را می‌کند. هر چه نور طبیعی بیشتر استفاده شود، فضای داخل آشپزخانه بزرگ‌تر و بازتر می‌شود. به همین دلیل استفاده از رنگ سفید در طراحی آشپزخانه‌های ترکی بسیار حائز اهمیت است. زیرا رنگ‌های روشن نور را به‌خوبی منعکس می‌کنند و فضای داخلی آشپزخانه را روشن می‌کنند.

 

 1. پنجره بزرگ و دکور آشپزخانه ترک: اگر دیوار بیرونی آشپزخانه رو به فضای سبز یا پارک، دریا و جنگل است، بهتر است از پنجره‌های بزرگ استفاده کنید. تا فضایی دلپذیر در فضای باز به آشپزخانه شما بیاورید.

10 ایده طراحی آشپزخانه ترک-decoramsin.com

 

 1. کابینت‌های مات: امروزه کابینت‌های مات یکی از ترندهای طراحی داخلی آشپزخانه به حساب می‌آیند. از این نوع کابینت‌ها در طراحی آشپزخانه ترک زیاد استفاده می‌شود. این کابینت‌ها با سادگی و جذابیت خود شما را ناامید نخواهند کرد. علاوه بر این، در کابینت‌های مات خراش کمتری نسبت به کابینت‌های براق وجود دارد. از طرفی نیازی به نظافت منظم ندارند و با یک نظافت هفتگی در تمام روزهای هفته تمیز می‌مانند.

 

۱۰. استفاده از جزیره در طراحی آشپزخانه ترک: اگر از آن دسته افرادی هستید که علاقه‌مند به استفاده از جزیره در آشپزخانه هستید، خوب است بدانید که سبک طراحی آشپزخانه ترک مناسب‌ترین سبک برای ارتباط با جزیره است. اگر آشپزخانه شما فضای خالی زیادی دارد، می‌توانید به راحتی از جزیره استفاده کنید. می‌توانید با استفاده از جزیره میز ناهارخوری طراحی کنید. جهت انجام این کار می‌توانید برای پوشاندن روی جزیره از متریال‌هایی مانند: ام دی اف، مرمر، گرانیت و … استفاده کنید.

برای انجام این کار، می‌توانید چندین صندلی را با توجه به قد اعضای خانواده و فضای اطراف جزیره قرار دهید. حتی می‌توانید از فضای داخلی جزیره به عنوان کمد یا کابینت در طراحی میز استفاده کنید.

کلام آخر

 

در این مقاله به بررسی انواع طرح‌های آشپزخانه ترک پرداختیم. شما می‌توانید از این دکوراسیون‌های مدرن و منحصر به فرد ایده بگیرید تا طراحی‌های داخلی شیک و کاربردی برای آشپزخانه منزلتان ایجاد نمایید.

طراحی آشپزخانه مستطیلی

طراحی آشپزخانه مستطیلی

همان‌طور که از نام آن پیداست، این آشپزخانه‌ها مستطیل شکل هستند. دو دیوار بلند و دو دیوار کوتاه روبروی هم یکی از زیباترین و بهترین فضاها را در آشپزخانه ایجاد می‌کند.
آشپزخانه مستطیلی واقعاً کشیده است و ممکن است باریک‌تر باشد و مانند یک راهرو طولانی به نظر برسد. طراحی آشپزخانه کشیده و مستطیلی ممکن است زیبا و جذاب به نظر نرسد اما در واقع اگر اصول چیدمان و استفاده را رعایت کنید می‌توانید آشپزخانه‌ای منحصر به فرد و کاربردی داشته باشید.

طراحی آشپزخانه مستطیلی-وب سایت دکورامسین

کابینت در طراحی آشپزخانه مستطیلی

در هر نوع طراحی آشپزخانه، کابینت‌های چوبی نقش مهمی در دکوراسیون و ظاهر دارند. در واقع سبک آشپزخانه را تعیین می‌کنند و رنگ آنها رنگ اصلی در دکوراسیون آشپزخانه است.
زیبایی یک آشپزخانه نه تنها به دلیل گرانی و جنس کابینت‌های آن است، بلکه به دلیل طراحی اصولی و رعایت توصیه‌های هوشمندانه و مهندسی است که در طراحی آشپزخانه رعایت شده است. احتمالاً آشپزخانه‌های زیادی را دیده‌اید که بسیار راحت و زیبا طراحی شده‌اند، اما وقتی از نزدیک آنها را لمس کنید، متوجه می‌شوید که مواد گران قیمت و عجیب و غریب نیستند، بلکه از کابینت، کاشی و مواد معمولی تشکیل شده‌اند. در واقع این طراحی آشپزخانه است که هوشمندانه و درست طراحی شده و باعث شده اشتباهات و کاستی‌های آشپزخانه به درستی پوشش داده شود.

 

در هر نوع آشپزخانه‌ای، طراحی نامناسب عناصر آشپزخانه می‌تواند خانه شما را زشت و نامتعادل جلوه دهد و از حضور در چنین فضایی احساس کسالت و خستگی کنید.
به‌عنوان‌مثال، یکی از مهم‌ترین نکاتی که در طراحی مدل کمد برای آشپزخانه مستطیلی باید به آن توجه کرد این است: خود آشپزخانه بلند و کشیده است و ما نباید به طول آن بیفزاییم.

 

مدل کابینت برای طراحی آشپزخانه مستطیلی

۳ مدل کابینت برای آشپزخانه به شکل مستطیل مناسب است که به آن‌ها می‌پردازیم:

 

آشپزخانه راهرو مانند

مدل کابینت برای طراحی آشپزخانه مستطیلی-وب سایت دکورامسین

در این نوع طراحی کابینت‌ها در دو طرف طول آشپزخانه قرار می‌گیرند و بسته به طول آشپزخانه یک راهرو بلند را تشکیل می‌دهند. آشپزخانه‌های راهروی به دودسته تقسیم می‌شوند. آنها می‌توانند U شکل یا در انتهای راهرو باز شوند. مثلاً انتهای راهرو کابینت‌ها محل یخچال و وسایل آشپزخانه یا پنجره است. آشپزخانه‌های راهرویی به دلیل طراحی متقارن بسیار هوشمند و بهینه هستند و دسترسی عالی را فراهم می‌کنند. کار در آشپزخانه‌های مستطیلی باعث صرفه جویی در وقت و انرژی شما می‌شود زیرا همه چیز به راحتی در دسترس است.

 

آشپزخانه‌های L شکل

مدل کابینت به شکل L ساخته شده است، یعنی شامل یک طول دیوار کناری و یک عرض دیوار کناری است. مدل‌های کابینت مخصوص آشپزخانه‌هایی طراحی شده‌اند که عرض کمی دارند و دو ردیف کابینت را نمی‌توان روبه‌روی هم قرار داد و فضای بسیار خوبی با نورپردازی بسیار خوب ایجاد می‌کند.
اگر به دنبال آشپزخانه‌ای هستید که متریال انعطاف پذیری داشته باشد باید مدل آشپزخانه از نوع L را انتخاب کنید از این مدل می‌توانید قدرت بیشتری در پیکربندی داشته باشید و فضای موجود را با توجه به علایق و خواسته‌های خود مدیریت کنید.

 

آشپزخانه یک طرف یا یک دیوار دارد

این مدل آشپزخانه تنها یک ردیف کابینت دارد و کابینت ها فقط در امتداد دیوار آشپزخانه قرار می گیرند. در این مدل طراحی تمامی لوازم و تجهیزات در یک طرف دیوار قرار می گیرند و این مزیت به شما امکان استفاده بهینه از فضا را می دهد.
طراحی آشپزخانه های یک طرفه برای فضاهایی که کوچک و متحرک هستند عالی است، زیرا آشپزخانه را باز و اندازه کوچک آن را نامرئی می کنند. این قالب طراحی به آشپزخانه نور می افزاید و برای خانه هایی که نورگیر کافی ندارند بسیار مناسب است. کابینت برای آشپزخانه مستطیلی این سبک طراحی تمیز کردن آشپزخانه را آسان می کند زیرا سینک درست در کابینت قرار می گیرد و می توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

 

جلوه رنگ برای مدل کابینت برای آشپزخانه مستطیلی

هر نوع و مدلی که برای آشپزخانه خود انتخاب کنید، رنگ‌ها نقش مهمی در زیبایی آن دارند. رنگ‌ها می‌توانند آشپزخانه‌ای روشن و دلنشین به شما بدهند یا فضایی ناامیدکننده و بسته را برای شما ایجاد کنند. اگر آشپزخانه مستطیلی کوچکی دارید، بهتر است از رنگ‌های روشن و بازتاب نور استفاده کنید تا فضای بازتر و جادارتری ایجاد کنید. اگر فضای آشپزخانه شما متوسط ​​است، با استفاده از رنگ‌های روشن و تیره بیشتر در ردیف‌های بالا و پایین کابینت، فضای زیباتری ایجاد کنید.
به یاد داشته باشید که با طراحی آشپزخانه و بازی با رنگ‌ها می‌توانید آشپزخانه را جلوه دهید تا از کشیدگی شدید آن بکاهید و توجه را به سمتی از آشپزخانه که عمق کمتری دارد جلب کنید.

 

نورپردازی در طراحی آشپزخانه مستطیلی

به طور کلی نورپردازی نقش مهمی در بزرگ‌تر نشان دادن فضای آشپزخانه دارد. هر چه نور بیشتری وارد آشپزخانه شود، روشن‌تر و بازتر به نظر می‌رسد. در طراحی آشپزخانه مستطیلی استفاده از لوستر و لوسترهای بلند توصیه می‌شود. لوستری که به اندازه کافی پایین آویزان است، نمونه‌ای عالی از آشپزخانه مستطیلی است که در این فضا قرار می‌گیرد.

 

نقش خطوط در آشپزخانه مستطیلی

مدل کابینت برای طراحی آشپزخانه مستطیلی-وب سایت دکورامسین
با استفاده از خطوط به کار رفته در آشپزخانه، مانند خطوط روی بدنه کابینت‌ها می‌توانید توجه مخاطب را به هدفی که در نظر گرفته‌اید جلب کنید. به‌عنوان‌مثال استفاده از خطوط عمودی در آشپزخانه‌هایی با سقف کوتاه سقف را بلندتر نشان می‌دهد.
اگر آشپزخانه شما خیلی بلند است، باید دقت کنید که از خطوط متناسب با طول آشپزخانه استفاده کنید یعنی بیشتر از خطوط مخالف با طول آشپزخانه استفاده شود.

 

جمع بندی

همانطور که گفته شد آشپزخانه های مستطیلی یکی از رایج ترین طراحی های آشپزخانه به حساب می آیند و فضای بسیار کارآمد و کاربردی را ارائه می دهند. آشپزخانه های مستطیلی یکی از بهترین مدل ها در طراحی کمد هستند زیرا دست شما را برای انتخاب مدل کمد باز می گذارند.

طراحی آشپزخانه رو به حیاط

طراحی آشپزخانه رو به حیاط

دکوراسیون و طراحی که برای آشپزخانه در نظر گرفته می‌شود بسیار حائز اهمیت بوده و بایست با دقت بسیار صورت گیرد. آشپزخانه به دلیل کاربری که دارد بایست به شیوه اصولی و درست طراحی گردد و از فضا موجود بیشترین استفاده را نمود. چرا که اجرای نادرست چه از منظر ساختار و هم از منظر طراحی موجب تأثیرات منفی بر دکوراسیون کل خانه خواهد شد. بسیاری از افراد که  دارای خانه‌های ویلای هستند تمایل دارند که آشپزخانه خود را به‌گونه‌ای طراحی کنند که رو به حیاط باشد. چرا که در این صورت فضای دنج و دلپذیری را در اختیار خواهند داشت که می‌توانند حتی برای دورهمی و مهمانی از این فضا استفاده کنند. مهم‌ترین مسئله‌ای که در این‌ رابطه وجود دارد این است که در کنار عنصر نور طبیعی و با کمک رنگ بتوانید فضای گرم و دلپذیری را ایجاد نمایید. در حقیقت رنگ یکی از مهم‌ترین عناصری است که به شما کمک خواهد نمود که آشپزخانه‌ی زیبا در اختیار داشته باشید. در ادامه در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با ایده‌های طراحی آشپزخانه رو به حیاط آشنا سازیم و به تفضیل این مطلب بپردازیم.

طراحی آشپزخانه رو به حیاط-وب سایت دکورامسین

دکوراسیون آشپزخانه رو به حیاط

آشپزخانه را می‌توان در حقیقت قلمرو فرماندهی بانوان دانست در نتیجه سلیقه و نظرات آنها مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در طراحی آشپزخانه می‌باشد. بیشتر خانم‌ها تمایل دارند که آشپزخانه دارای فضای بزرگ باشد که کار کردن در آن راحت و به راحتی وسایل و تجهیزات در آشپزخانه قرار گیرد. در حقیقت خانم‌ها دوست دارند در محیطی تمیز و به دور از شلوغی آشپزی و به کارهای خود بپردازند. ازاین‌رو بهتر است که در طراحی آشپزخانه رو به حیاط محیطی را برای میز ناهارخوری اختصاص دهید که گوشه دنج باشد. در این صورت نه‌تنها می‌توان از ویو حیاط لذت برد بلکه کار کردن در چنین آشپزخانه‌ای لذت‌بخش خواهد بود. همچنین شما می‌توانید کابینت‌ها را به‌گونه‌ای سفارش دهید که هم برای قرارگیری وسایل آشپزخانه و هم به عنوان میز ناهارخوری قابل استفاده باشد.

انتخاب کابینت

مورد بعدی که در طراحی آشپزخانه رو به حیاط بسیار اهمیت دارد کابینت می‌باشد که بایست در هماهنگی با دیگر قسمت‌های خانه باشد. در واقع می‌توان چنین بیان نمود که شما با انتخاب کابینت بیشتر کارهای خود را در طراحی انجام داده‌اید. شما در وهله اول بایست طرح، رنگ و متریال موردنظر را انتخاب و خریداری نمایید. سپس به سراغ انتخاب وسایلی همچون یخچال، گاز، میز و… بروید. نکته مهم در این رابطه توجه به کاربردی بودن و هزینه‌ای است که برای این کار در نظر گرفته‌اید می‌باشد. مورد بعدی که در طراحی آشپزخانه رو به حیاط بسیار اهمیت دارد چیدمان هر کدام از این وسایل می‌باشد. برای مثال اگر پنجره رو به حیاط دارید بهتر است که محل قرارگیری سینگ ظرف‌شویی را در کنار آن در نظر بگیرید چرا که آزاردهنده است که در یک فضای که نور کافی ندارد ظرف بشویید.

طراحی آشپزخانه رو به حیاط-وب سایت دکورامسین

دیزاین داخلی آشپزخانه پنجره‌دار

آشپزخانه‌های که دارای پنجره هستند و نمای آن به سمت حیاط می‌باشد بهترین منبع نور می‌باشد که به خوبی می‌تواند نور کافی و مورد نیاز برای محیط آشپزخانه فراهم سازد. شما می‌توانید متناسب با سبک انتخابی آشپزخانه خود پرده مناسب انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید چارچوب پنجره با رنگ متفاوت رنگ کنید. چرا که موجب جلب توجه و زیبایی بیشتر آشپزخانه شما می‌شود. همچنین شما می‌توانید از گل‌وگیاه در چنین آشپزخانه‌های استفاده کنید. تنها کاری که بایست انجام دهید قرار دادن گل و گیاه بر روی طاقچه پنجره می‌باشد. همچنین شما می‌توانید از شیدهای چوبی نیز در چنین آشپزخانه‌های استفاده نمایید  و به زیبایی آشپزخانه خود بیفزاید.

هم‌پوشی سایه‌ها در آشپزخانه رو به حیاط

نوری که به آشپزخانه شما می‌تابد بایست به‌گونه‌ای تنظیم گردد که سایه‌های ناخوشایند به وجود نیاورد. به این صورت که نورپردازی در مناسب‌ترین حالت ممکن سایه‌ها را جهت‌دهی کند و سبب زیباتر دیده‌شدن فضای آشپزخانه شود. علاوه بر این نورپردازی به کمک نور مصنوعی بایست درست و اصولی صورت گیرد. برای انجام این کار می‌توانید منابع نوری پراکنده را جایگزین منبع نوری متمرکز نمایید. برای مثال در کنار نور طبیعی می‌توانید  هالوژن‌های کوچک را جایگزین لوسترهای بزرگ نمایید و جلوه‌ی زیبایی به آشپزخانه خود ببخشید.

طراحی آشپزخانه رو به حیاط-وب سایت دکورامسین

نورپردازی در بالای میز ناهارخوری

باوجودآنکه آشپزخانه‌های رو به حیاط نور کافی دارند ولیکن این مسئله اهمیت دارد که شما در بالای میز ناهارخوری از یک منبع نوری مناسب استفاده نمایید. چرا که خوردن غذا در یک محیط کم‌نور موجب کاهش اشتها شده و اصلاً خوشایند نمی‌باشد.

توجه به مثلث کار در آشپزخانه

این مثلث نشان از فاصله میان اجاق‌گاز با یخچال و سینک می‌باشد در حقیقت توجه به این مورد موجب می‌گردد که فعالیت در آشپزخانه به راحتی امکان‌پذیر باشد. در واقع مثلث طلایی موجب می‌گردد که کارها به سهولت در آشپزخانه پیش رود و برای انجام کوچک‌ترین کاری در آشپزخانه در حال دویدن نباشید و به‌آسانی به وسایل و مواد مورد نیاز دسترسی داشته باشید.

طراحی آشپزخانه رو به حیاط-وب سایت دکورامسین

کلام پایانی

توجه به متریال موردی است که شما بایست در طراحی آشپزخانه رو به حیاط به آن دقت کنید. در واقع متریالی که شما استفاده می‌کنید بایست از کیفیت بالای برخوردار  باشد. چرا که در معرض نور خورشید قرار دارد و در نتیجه به‌کارگیری متریال با کیفیت از تغییر رنگ آن جلوگیری خواهد نمود. در کنار این مورد استفاده از متریال با کیفیت موجب خواهد شد که آشپزخانه شما ظاهری زیبا داشته باشد. از این رو توصیه می‌کنیم تا جای که امکان دارد و بودجه شما می‌رسد مواد اولیه با کیفیت استفاده نمایید. امیدواریم این مطلب ((طراحی آشپزخانه رو به حیاط)) به شما در ایجاد آشپزخانه رؤیایتان کمک نموده باشد.

طراحی آشپزخانه رستوران

طراحی آشپزخانه رستوران

اگر به فکر ایجاد یک رستوران و یا در حال بازسازی آن هستید یکی از مهم‌ترین مواردی که در  بایست در اولویت قرار دهید طراحی آشپزخانه می‌باشد. اشتباهاتی که شما در طراحی سالن غذاخوری انجام می‌دهید با کمی تغییرات برطرف می‌گردد. ولیکن در رابطه با آشپزخانه رستوران به هیچ وجه این‌گونه نمی‌باشد و شما هزینه‌ای بسیاری را برای ایجاد تغییرات بایست بپردازید. در نتیجه برای پیشگیری از چنین مشکلاتی بهتر است که در ابتدا در رابطه با اصول و نکات که بایست در طراحی داخلی رعایت کنید مطالعه نمایید. برای مثال پیش از آغاز بهتر است که به گردش کار و تجهیزات و قطعات مهم آشپزخانه توجه کنید. برای نمونه یک رستوران به شیوه سنتی به تجهیزات متفاوتی در مقایسه با فست‌فود نیاز دارد. از این رو شما بایست وسایل موردنیاز این رستوران و هر آنچه که در آشپزخانه نیاز است را تهیه کنید. در ادامه در این مطلب همراه مار باشید تا در رابطه با طراحی آشپزخانه رستوران گفتگو نماییم.

طراحی آشپزخانه رستوران-وب سایت دکورامسین

اصول طراحی آشپزخانه رستوران

در حالت کلی شما ملزم به رعایت برخی اصول در طراحی آشپزخانه رستوران هستید که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد.

 • کارایی فضا.
 • انعطاف‌پذیری.
 • سادگی و راحتی در عبور پرسنل و مواد غذایی.
 • آسانی در تمیزی و در رعایت اصول بهداشتی.
 • امکان نظارت بر کار به‌سهولت.

طراحی آشپزخانه رستوران-وب سایت دکورامسین

انعطاف‌پذیری

این موضوع واضح است که آشپزخانه فضای است که بیشترین میزان رفت و آمد را دارد در نتیجه نحوه قرارگیری وسایل باید با این موضوع مطابقت داشته باشد. شما بایست از تجهیزات و امکاناتی استفاده کنید که هماهنگ با نوع کاری که انجام می‌دهید باشد. در همین راستا از تجهیزات به‌روز با قابلیت جابه‌جای استفاده نمایید. با این تفاسیر می‌توان به این نتیجه دست یافت که انعطاف‌پذیری از مهم‌ترین اصول در طراحی داخلی آشپزخانه می‌باشد.

سادگی

آشپزخانه رستوران فضای است که به دلیل کاربردی که دارد بیشترین به هم ریختگی را در آن شاهد هستیم. در نتیجه همین به هم ریختگی منجر به سردرگمی و بهداشت نامناسب فضا می‌گردد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم که سادگی را در طراحی آشپزخانه را در نظر بگیرید. برای مثال شما می‌توانید قسمت سرو غذا را در نزدیکی آشپزخانه طراحی نموده تا بدین طریق میزان رفت و آمد به غذا خوری را کم کنید. در کنار این مورد در انتخاب تجهیزات بادقت عمل نمایید و تنها لوازم جانبی ضروری را خریداری نمایید در این صورت نه‌تنها شاهد شلوغی در فضای آشپزخانه نخواهید بود  بلکه در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

طراحی آشپزخانه رستوران-وب سایت دکورامسین

عبور پرسنل و مواد غذایی

باوجودآنکه محیط آشپزخانه رستوران شلوغ می‌باشد ولیکن مهم است که شما طراحی خود را در آشپزخانه به گونه‌ای اجرا کنید؛ که پرسنل آشپزخانه به‌راحتی به قسمت‌های متعدد و مواد غذایی دسترسی داشته باشند. برای مثال قسمتی که مواد غذایی در آن نگهداری می‌شود بایست در کنار محل پخت‌وپز باشد. ولیکن از سوی دیگر قسمت زباله بایست به‌دوراز این بخش‌ها باشد. برای رعایت بهداشت و داشتن نظم در محیط آشپزخانه بهتر است که غذاهای آماده شده از یک سمت از آشپزخانه خارج شوند و ظروف دیگر از سمت دیگر وارد آشپزخانه شوند.

سهولت در تمیزی و رعایت اصول بهداشتی

زمانی که تایم پخت‌وپز به اتمام می‌رسد پرسنل مربوطه کارهای مربوط به تمیزی آشپزخانه رستوران را شروع می‌کنند. از این رو در هر رستوران برخورداری از آشپزخانه‌ی که به گونه‌ای طراحی شده است  که به‌راحتی بتوان آن را تمیز نمود و اصول بهداشتی را در آن اجرا کرد ضروری می‌باشد. یک شیوه کاربردی برای تمیز نمودن آشپزخانه رستوران نصب چرخ‌های کوچک بر زیر وسایل و میز کار می‌باشد. در این صورت هنگامی که تمایل به تمیز نمودن کف و دیوار آشپزخانه رستوران دارید تجهیزات به سهولت جا به جا می‌شوند. در نتیجه با این تفاسیر می‌توان به این نتیجه پی برد که در هر رستوران اصلی‌ترین مورد رعایت بهداشت می‌باشد. به همین دلیل است که تأکید داریم این معیار را در طراحی آشپزخانه رستوران در نظر گرفته شود. برای مثال شما بایست  در کنار هر قسمتی که برای پخت‌وپز اختصاص داده‌اید بخشی را برای شستن دست‌ها تعبیه کنید.

سهولت نظارت بر کار

در طراحی آشپزخانه رستوران بایست ستون‌های کمی در نظر گرفته شود چرا که بهتر است هر چیزی در دید سرآشپز قرار گیرد. سرآشپز وظیفه دارد که تمامی کارهای آشپزخانه را مدیریت نمایید  برای مثال طراحی منو، وارسی نهایی غذا و…. در حیطه کاری او قرار می‌گیرد. در نتیجه بایست بتواند به سهولت بر کارها نظارت داشته باشد و این موارد تنها با طراحی اصولی و درست امکان‌پذیر می‌باشد.

طراحی آشپزخانه رستوران-وب سایت دکورامسین

کارایی فضا

اگر فضای محدودی در اختیار دارید بایست با طراحی اصولی و درست می توان تجهیزات را در جای درست قرار داد. در وهله اول تجهیزات ضروری موردنیاز را شناسایی و تهیه کنید. برای مثال اگر تنها دو یا سه بار در روز غذا سرخ می‌کنید تهیه یک سرخ‌کن سبک می‌تواند نیاز شما را برطرف نماید.

بهره‌وری انرژی

شاید تعجب کنید ولیکن طراحی آشپزخانه یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند مصرف انرژی را کاهش و یا افزایش دهد. برای مثال قسمتی که برای جای‌گذاری اجاق‌گاز در نظر گرفته می‌شود می‌تواند هزینه‌ها را کم و یا زیاد نماید. در کنار این مورد ضروری است که در زمان طراحی مکانی برای قرار گیری سیستم تهویه در نظر گرفته شود. به همین منظور بایست برای آشپزخانه رستوران یک سیستم تهویه قدرتمند تهیه نمایید. محیط آشپزخانه بایست عاری از دود و بخار باشد در غیر این صورت فضای ناسالمی را برای پرسنل خود به وجود خواهید آورد؛ که همین موضوع ضرورت استفاده از سیستم تهویه را نشان می‌دهد.

کلام پایانی

چنانچه که شما تمامی اصول و نکات را برای طراحی آشپزخانه رستوران و نحوه چیدمان در نظر بگیرید در آینده به مشکلی برنخواهید خورد. برخورداری از طراحی بهینه  نه‌تنها موجب راحتی کار کارمندان خواهد شد بلکه در عملکرد آنها و کارایی آشپزخانه تأثیر خواهد گذاشت.  امیدواریم طراحی آشپزخانه رستوران برایتان مفید بوده باشد.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم

طراحی آشپزخانه سرد و گرم

آشپزخانه را می‌توان مهم‌ترین بخش یک خانه بر شمرد که نحوه طراحی و چیدمان آن برای افراد به خصوص برای بانوان از اهمیت بالای برخوردار می‌باشد. چرا که اکثر بانوان بیشتر زمان خود را در آنجا سپری می‌کنند و علاوه بر این بر نگاه بر روحیات آنها می‌توان به خوبی به توجهی که بر آشپزخانه دارند پی برد. بی نظمی و شلوغی که در زمان کار در آشپزخانه به وجود می‌آید یکی از مهم‌ترین مسائلی است که ذهن خانم‌ها را درگیر می‌نماید. آشپزخانه در آپارتمان‌های امروزی به گونه‌ای طراحی می‌شود که در معرض دید قرار دارد و بایست به نحوی طراحی گردد که با دکوراسیون خانه هماهنگ بوده و بر زیبایی آن بیفزاید. این موضوع با شیوه جدیدی از طراحی که با نام طراحی آشپزخانه سرد و گرم شناخته می‌شود به خوبی پوشش داده شده است. در ادامه در این مطلب با ما همراه باشید تا به صورت کامل و جامع به شرح طراحی آشپزخانه سرد و گرم بپردازیم. شک نکنید که با انتخاب این نوع طراحی در آشپزخانه فضای منظم و زیبا در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم-وب سایت دکورامسین

آشپزخانه سرد چیست؟

برای درک بهتر مطالب در ابتدا بهتر است که در رابطه با آشپزخانه سرد گفتگو نماییم. آشپزخانه سرد قسمت مهمی از منزلتان به شمار می‌رود؛ ‌ چرا که طراحی آن به گونه است که در معرض دید قرار می‌گیرد. در این آشپزخانه کارهای که موجب بی نظمی و کثیف شدن فضا می‌شود صورت نمی‌گیرد در نتیجه همواره شاهد فضای منظم و مرتب هستیم. در آشپزخانه سرد وسایلی همچون فر، یخچال و… تعبیه می‌گردد. متریال به کار رفته در این آشپزخانه بالاترین کیفیت را داشته چرا که در معرض دید قرار دارد. علاوه بر این قسمت‌های نیز برای قرارگیری وسایل تزئینی و دکوری در نظر گرفته می‌شود. این نکته را خاطر نشان کنیم که معمولاً در این محیط نیز اجاق گاز و یا سینگ ظریف و توکار در نظر گرفته می‌شود ولیکن کاربرد آن برای انجام کارهای محدود نظیر گرم نمودن غذا می‌باشد.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم-وب سایت دکورامسین

آشپزخانه گرم چیست؟

آشپزخانه گرم در حقیقت قسمتی است که می‌توان گفت کاربرد این بخش  برای انجام پخت‌وپز می‌باشد. در واقع هرگونه کارهای که موجب کثیفی و شلوغی آشپزخانه می‌شود در این قسمت انجام می‌گیرد. برای مثال اگر آشپزخانه‌های قدیمی را به یاد بیاورید، آشپزخانه در بیرون و در قسمتی از حیاط قرار داشت. کاربرد آشپزخانه گرم را نیز می‌توان همانند آشپزخانه‌های قدیمی دانست که در آنجا پخت و پز و همچنین سرخ کردن غذاهای نظیر بادمجان، مرغ صورت می‌گیرد. در نتیجه با در نظر گرفتن آشپزخانه گرم می‌توان از ورود بوی مواد غذایی به داخل ممانعت نمود. در آشپزخانه گرم بایست سیستم تهویه قوی استفاده شود تا در صورت نبود پنجره از توزیع بو، روغن در فضا جلوگیری نماید.

نکته

محل قرارگیری یخچال بایست به گونه‌ای باشد که دسترسی به آن از هر دو آشپزخانه سرد و گرم به‌سهولت امکان‌پذیر باشد و در هر دو فضا قابل استفاده باشد.

علت طراحی آشپزخانه گرم چیست؟

دلیل اولی که می‌توان برای بکارگیری این نوع از طراحی نام برد استفاده بهینه و کاربردی از فضا دانست. در کنار این مورد با در نظر گرفتن این گونه طراحی برای آشپزخانه خود به خوبی می‌توانید همواره آشپزخانه مرتب و منظم در اختیار داشته باشید و از بودن در آن لذت ببرید. در واقع در یک کلام اگر آشپزخانه‌ای منظم و با بیشترین میزان راحتی می‌خواهید بهترین پارامتر انتخابی که پیشروی شما قرار دارد آشپزخانه سرد و گرم می‌باشد.

انواع مدل‌های طراحی آشپزخانه گرم

آشپزخانه گرم با درب شیشه‌ای

اگر تصمیم خود را مبنی بر طراحی آشپزخانه به سبک آشپزخانه سرد و گرم گرفته‌اید. در این صورت می‌توانید آشپزخانه گرم را به کمک یک درب شیشه‌ای از محیط آشپزخانه سرد جدا نمایید. در این صورت نه تنها می‌توانید از پخش شدن غذا جلوگیری نمایید بلکه یک محیط زیبایی در اختیار خواهید داشت.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم-وب سایت دکورامسین

طراحی آشپزخانه گرم با استفاده از سقف شیشه‌ای

شما می‌توانید محل  آشپزخانه گرم را در فضای خارج از آشپزخانه سرد در نظر بگیرید برای مثال اگر فضای کافی ندارید می‌توانید از بالکن برای این کار استفاده کنید و سقف آن را شیشه در نظر بگیرید. در این صورت محیط شما از نور مناسبی برخوردار بوده و علاوه بر این آشپزی در آن به‌سهولت امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین شما می‌توانید در دل آشپزخانه سرد محلی را به صورت مخفی برای آشپزخانه سرد اختصاص دهید. در کنار این مورد در برخی از موارد شاهد هستیم که آشپزخانه سرد و گرم به‌گونه‌ای طراحی شده که در امتداد یک دیگر قرار دارند. در چنین طراحی آشپزخانه گرم در انتهای آشپزخانه سرد قرار گرفته و در معرض دید مهمان قرار ندارد.

از مهم‌ترین مزیت‌های که می‌توان برای آشپزخانه گرم نام برد این است که امکان قفسه‌بندی وجود دارد و می‌توان به راحتی هر آنچه که نیاز است اعم از مواد غذایی، ظروف و… را بر روی قفسه‌ها قرار داد. نکته مهمی که در رابطه با آشپزخانه گرم بایست برایتان شرح دهیم این است که هزینه زیادی برای طراحی آن نیاز ندارید. چرا که در معرض دید قرار ندارند و لزومی به استفاده از متریال با قیمت بالا وجود ندارد. همچنین نیازی نیست که حتماً با آشپزخانه سرد هماهنگ و ست باشد.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم-وب سایت دکورامسین

در طراحی آشپزخانه سرد و گرم رعایت چه نکاتی الزامی می باشد

اولین نکته توجه به‌اندازه فضاها می‌باشد از آنجای که در آشپزخانه سرد کارهای همچون آشپزی و شستشو انجام نمی‌گیرد نیازی نیست که فضای بیشتری برای آن در نظر گرفته شود. در نتیجه بهتر است که فضای بیشتری را به آشپزخانه گرم اختصاص دهید. همچنین هر دو آشپزخانه در کنار یک دیگر کاربرد دارد و وجود هر دو ضروری می‌باشد.

امیدواریم این مطلب ((طراحی آشپزخانه سرد و گرم)) برایتان مفید بوده باشد.

پیمایش به بالا