۴ نکته مهم در مورد کودکان، بعد از طلاق

طراحی دکوراسیون رامسین: همکاری والدین یک چالش برای هر زوج مطلقه است. این امر به استقامت و مسئولیت پذیری بسیار زیادی از طرفین نیاز دارد.

اشتیاق به داشتن فرزند زمانی که در انسان حلول پیدا می کند، پدر و مادر هر دو شادترین روزهای زندگی خود را می گذرانند. ولی ای کاش این شادی برای همیشه دوام پیدا کند و هیچ کودکی شاهد جدایی پدر و مادر خود نباشد

با این حال ، زمانی مشکل عمیق تر می شود که کودک باید رنج دوری یکی از آنها را تحمل کند و این موضوع در روحیه آنها به شکل ناخوشایندی نمود پیدا می کند و تاثیرات بدی را در پی خواهد داشت.

لازم است والدین بتوانند احساس خود را تا زمان رشد کودک و سن بلوغ او ، نسبت به هم برطرف کنند و تا جایی که ممکن است همکاری نمایند تا اوقات تلخی که به کودک می گذرد تا حدودی کمتر شود.

پیشنهاد ما این است کهه هر چند وقت یک بار یک روز تعطیل را در کنار فرزندشان سپری کنند. و البه مهم ر ز همهچیز این است که آن یک روز را طوری با هم رفتار کنند که کودک هیچ وقت احساس نکند که اختلافی بین آنها وجود دارد و لحظات خوشی را بگذراند.

چه بسا خیلی از جدایی ها با همین رخدادهای شیرین به وصل مجدد تبدیل شده است و والدین اختلافات خود را کنار گذاشته اند.

برنامه همکاری والدین

سعی کنید وقتی قرار است برای یک روز خوب برنامه ریزی کنید تمام اختلافات خود را فراموش نمائید و هیچ نگرانی از بابت اینکه در آینده قرار است چه اتفاقی رخ دهد به خود راه ندهید.
به طوری که وقتی زمان تعطیلات نزدیک می شود، در توافقی که با هم داشته اید هیچ گونه اختلافی با هم در آن یک روز نداشته باشید.

کودکان شما ممکن است قادر به بیان احساسات خود نداشته باشند. احساسات آنها به گریه یا خنده خلاصه می شود. به همین خاطر وقتی شما را کنار یکدیگر می بینند با شادی و نشاط خود از حضورتان قدردانی می کنند.

کودکان حاصل وجود ما هستند و نیمی از خصوصیات پدر و مادر را به ارث برده اند. به همین خاطر وقتی شما را کنار همدیگر می بینند یعنی وجود کامل خود را کنار هم می بینند و این یعنی حیات و زندگی برای کودک است.

حتما مشاهده کرده اید وقتی کودکان در شرایط بعد از طلاق دچار نوعی بیماری می شوند وقتی حضور پدر و مادر را کنار هم می بینند یک نشاط و زندگی دوباره در آنها وجود می آید. همه این نکات از علائمی است که متاسفانه خیلی از پدر و مادرها از آن غفلت می کنند.

وقتی یک برنامه منسجم را در این رابطه پیاده کردید همه شرایط به درستی کنار هم چیده خواهند شد تا فصل جدیدی از زندگی را کنار فرزندتان رقم بزنید.

تمام تلاش خود را بکنید تا روزهای کنار هم بودن به خوبی و خوشی پیش برود. حتی اگر نتوانستید برخی از وظایف را انجام دهید ، نگران نباشید و سعی کنید کودک خود را راضی نگه بدارید.

فضای تفریحی را خراب نکنید

تعطیلات برای به اشتراک گذاشتن شادی و لذت بردن شما و فرزندانتان است. باید تلاش کنید تا تعطیلات به گونه ای ایجاد شود که با لجبازی نسبت به هم آن یک روز را خراب نکنید.

از هر گونه مباحث گذشته و مطالبی که می تواند به مشاجره ختم شود پرهیز کنید. هیچ بحثی در مورد چگونگی طلاق و یا مطالب مشابه این موضوع انجام ندهید.

سعی کنید در مدتی که با هم هستید محترمانه با هم حرف بزنید و به نظرات یکدیگر گوش دهید. اگر گفتگوی خصوصی داشتید و یا مطلبی که قرار است کودک نشنود بهتر است زمانی که کودک سرگرم بازی است و از شما دور است آن را مطرح کنید و اگر اختلافی وجود دارد آن را برطرف کنید.

این گفتگو ها اگر در رابطه با نحوه تربیت یا آموزش فرزندتان باشد خیلی بهتر است و البته می توانید درخصوص احساسات و مسائل روزمره فرزندانتان نیز مباحثی با هم داشته باشید و حتی کودک نیز در این زمینه اطلاع پیدا کند و خوشحال شود که شما در مورد او صحبت می کنید.

به نظر همیشه بهانه های زیادی وجود دارد که شما کنار هم جمع شوید و یکی از مهمترین بهانه ها این است که شما یک وجود مشترک به اسم کودکتان را دارید که وظیفه ایجاب می کند برای راضی نگه داشتن او هر گونه فداکاری انجام دهید.

هیچ چیز مهمتر از این نیست که بعد از جدایی پدر و مادر نسبت به برخی مسائل و ارتباطات موثر با هم تعامل بکنند. حس تعامل ایجاد ارتباط ویژه ای بین شما و بچه های شما ایجاد می کند و سرگرم کننده تر می شود. کودکان را ترغیب کنید که در مورد روزهایی که کنار هم هستید، ایده های تازه ای ارائه کنند تا آنها برای شما مهم باشند.


در حالی که قصد دارید بچه ها برای تفریح به خانه یکی از شما بیایند ، نه تنها خواسته ها و نیازهای خود را بلکه به عنوان خواسته های اصلی آنها در نظر بگیرید. این بدان معنا نیست که کودکان باید برنامه ریزی را انجام دهند ، اما می توانید گزینه های مختلفی را برای آنها انتخاب کنید تا به شما نشان دهد که چگونه به نظر آنها اهمیت می دهید.

هنوز هم نباید از تعطیل کردن تعطیلات با فعالیت خودداری کنید ، اما فضای شخصی به فرزندان خود بدهید. به این ترتیب قادر خواهید بود با دوستان خود در ارتباط باشید ، با اقوام ارتباط برقرار کنید ، اوقات بی دقتی را با خود بگذرانید و غیره.

همچنین خوب است وقتی اجازه می دهید فرزندانتان با والدین دیگر تماس بگیرند تا به آنها اجازه دهید تجربیات و احساسات روزانه خود را به اشتراک بگذارند.


هنگام امضای فرم های طلاق در دادگستری ، شما باید در مورد حضانت نکاتی که لازم می دانید را قید نمائید. یعنی اینکه چطور می توانید فرزندتان را ببینید و طرف مقابل پدر یا مادر چه شرایطی را باید برای این دیدار فراهم کنند.

هیچ قانونی و در هیچ کجای دنیا حق دیدار پدر و مادری را از فرزند خود محروم نمی کنند. پس شما مطمئن باشید قانون این حق را برای شما قائل است که فرزند خود را ببینید.

اگر نمی توانید به صورت حضوری فرزند خود را ببینید ، از یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید که فرزندتان را نزد شما آورد. البته توجه داشته باشید شخصی که قرار است این کار را عهده دار شود باید از همه نظر مورد اعتماد باشد و فرزند شما نیز از او نترسد. معمولا خاله یا عمه و یا افراد نزدیک و درجه یک بهترین گزینه هستند.

به امید روزی که هیچ مطلبی در مورد طلاق و جدایی نوشته نشود و همه دفترخانه های طلاق برچیده شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا