چیدمان منزل | بهترین راهنما برای چیدمان مبلمان کلاسیک در پذیرایی

چیدمان منزل : حتما متوجه شده اید که گاهی اوقات با تغییری در چیدمان محل زندگی یا کار، در فضا از نظر ظاهر و بزرگی تغییرات اساسی ایجاد می شود. به قطع یقین تا به حال حداقل یک ‌بار دکوراسیون منزل را جا به ‌جا کرده‌اید تا حالت بهتری را پیدا کنید و در پاره ای مواقع نیز برای اینکه دکور خانه از یکنواختی درآورید چیدمان مبل های پذیرایی یا نشیمن را تغییر داده‌اید.

توجه کنید همه این تغییرات به خاطر این است که شما در منزل خودتان به آرامش بیشتری دست یابید و تغییر همیشه این نیست که هزینه زیادی را روی دست خود بگذارید. می توانید با یک تغغیر کوچک و حرفه ای در چیدمان منزل احساس بهتر و آرامش بیشتری داشته باشید.

چیدمان منزل - چیدمان پذیرایی با مبل کلاسیک چستر آبی

یکی از این کارها، تغییر در مبل کلاسیک است. و البته نحوه چیدمان آن بستگی به فضا و ابعاد منزل دارد. در این یادداشت سعی کرده ایم تا نحوه چیدمان مبل کلاسیک با توجه به نوع مکانی که در آن زندگی می کنید را در اختیارتان بگذاریم که امیدواریم از آن بهره ببرید.

شما در این مطلب با موارد زیر همراه با عکسهایی از بهترین چیدمانها آشنا خواهید شد.

 توجه به نقطه کانونی یا همان هسته مرکزی در نحوه چیدمان مبل کلاسیک اهمیت زیادی دارد. برای مثال برخی از افراد دوست دارند که نقطه مورد توجه در پذیرایی، شومینه باشد یا برخی مایل هستند که تلویزیون یا کتابخانه در پذیرایی مورد توجه قرار بگیرد، برخی هم پنجره و فضای دید بیرون، بیشتر مورد توجه قرار می دهند.

دقت کنید که در چیدمان مبل کلاسیک ابتدا باید مبل بزرگ که همان مبل سه نفره است را جا به جا کرد و بعد مابقی مبل ها را بچینید. به طور معمول اگر بخواهیم پذیرایی حالت رسمی داشته باشد باید تقارن را در آن در نظر بگیرد!

منظور از تقارن این است که بزرگ‌ ترین مبل کلاسیک را روبه­ روی نقطه کانونی انتخاب ‌شده خود قرار دهیم. و بقیه مبل‌ها را طبق همین الگو به صورت متقارن در کنار بزرگ‌ترین تکه مبل بچینیم.

ولی اگر بخواهیم اتاق پذیرایی غیر رسمی و صمیمی تری داشته باشیم باید سعی کرد تقارن‌ها را کمتر کنیم و کمی بی‌ نظمی در چیدمان به به وجود بیاوریم. البته این نکته  را در نظر داشته باشید که منظور از بی‌ نظمی شلخته بودن نیست، منظور این است که چیدمان خطی چیده نشود.

چیدمان مبل کلاسیک در منزل کوچک چگونه باید باشد؟

در خانه های کوچک کمی چیدمان مبل کلاسیک دشوارتر از چیدمان خانه‌های بزرگ‌ است، به این خاطر که در خانه‌های بزرگ‌ شما با محدودیت فضا  و ابعاد روبه‌رو نیستید ولی در خانه‌های کوچک به دلیل مشکل و فضا کمی کار دشوار است.

بهتر است در چیدمان چنین فضایی مبل را از دیوارها فاصله بدهید تا شکل ظاهری مبل بیشتر نشان داده شود. به همین خاطر باید از مبل کلاسیکهفت نفره استفاده کنید تا فضای منزل شلوغ نشود.

پیشنهاد می شود مبل را در قسمتی از خانه قرار دهید که مانع رفت‌ و آمد نشود و همیشه به این موضوع توجه کنید که بهتر است تردد از پشت مبل‌ها انجام بگیرد. فراموش نکنیم تنوع در خانه‌های کوچک مورد توجه بیشتری قرار دارد.

پیشنهاد دیگر این است که مبل کلاسیک را با دکوری‌های زیبا کنار هم قرار دهید و یک جورهایی تلفیق کنید تا زیبایی خانه دوچندان شود. معمولا خانم های خوش سلیقه دکوری‌های بزرگ را کنار مبل سه نفره قرار نمی دهند، چون باعث شلوغی در یک نقطه می‌شود و فضا را اصطلاحا تنگ می کند.

اینجا تضاد هندسی خیلی به شما کمک می کند تا این محیط را زیباتر و جذاب تر جلوه دهد. در این روش میز جلو مبلی مستطیل شکل یا به اصطلاح گوشه ‌دار را با مبل‌های کلاسیکی که پایه و حالت منحنی شکل دارند سِت می کنند، یا بالعکس یعنی مبل گوشه ‌دار با میز عسلی یا میز جلو مبلی منحنی شکل سِت می شود.

زیباترین چیدمان منزل

 
زیباترین چیدمان منزل یک هنر است که باعث می‌شود فضا به طور کامل زیبا و آرامش بخش به نظر برسد. این چیدمان موجب تأثیر مثبت بر خلق و خوی ما می‌شود و یک حس خوب و شادابی را در محیط زندگیمان ایجاد می‌کند.
 
برای دستیابی به زیباترین چیدمان منزل، اهمیتی به انتخاب رنگ‌های مناسب برای دیوارها و مبلمان بدهید. رنگ‌های آرام و گرم مانند سفید، بژ و طوسی به اتاق‌ها احساس آرامش و سکون می‌بخشند. همچنین، استفاده از الگوها و طرح‌های بکار رفته در پارچه‌ها و دکوراسیون داخلی نیز می‌تواند جذابیت بصری را افزایش دهد.
 
استفاده از نورافزاها و پنجره‌های بزرگ می‌تواند فضا را روشن و پرده‌هایی شفاف می‌توانند نور طبیعی را به داخل اتاق بگذارند. در ضمن، انتخاب قطعات تزئینی مناسب و قاب عکس‌های خاص می‌تواند به دیوارها و ستون‌ها زندگی بیاندازد.
 
مبلمان و ظروف دکوراسیونی با طرح‌ها و رنگ‌های هماهنگ می‌توانند فضا را دل‌پذیرتر کنند. استفاده از گلدان‌ها و گیاهان زینتی نیز جوی طبیعی و زندگی را به منزل بیاورند.
 
نظم و تمیزی نیز در زیباترین چیدمان منزل بسیار مهم است. داشتن مکان‌های مناسب برای ذخیره و آرایش وسایل روزمره می‌تواند اتاق‌ها را پاک و آراسته نگه دارد.
 
به طور کلی، زیباترین چیدمان منزل با توجه به ترکیب هماهنگ و هارمونیک از رنگ‌ها، نور، قطعات تزئینی و مبلمان مناسب می‌تواند فضایی دل‌انگیز و آرام را برای زندگی در خانه به وجود آورد.

در پذیرایی مستطیل شکل چیدمان کلاسیک چگونه است؟

معمولا اکثر خانه‌ها دارای پذیرایی مستطیل شکل هستند. چینش اشتباه در چنین ابعادی پذیرایی‌ها را عرض کم و باریک‌ نشان می دهد و باعث کاهش زیبایی ظاهری خانه می شود.

نکته مهمی که در چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی مستطیل باید لحاظ کرد رنگ‌های هم‌ طیف آن است. سعی کنید مبل کلاسیک با دکورهای اطراف در یک طیف رنگی باشند و به نوعی همگونی رنگ داشته باشند.

توجه کنیم که در پذیرایی‌های مستطیل شکل کوچک مبلمان کلاسیک را در مرکز نور قرار دهید و آن نقطه از میزان نور بیشتری برخوردار باشد. مسیر رفت‌ وآمد جزء نکات مهم است. در پذیرایی‌ مستطیل شکل چون همه چیز در یک راستا قرار دارد، ممکن است مزاحم تردد میهمانان شود. چیدمان باید طوری باشد که تردد به راحتی صورت بگیرد.

بهتر است در کنار مبل کلاسیک صندلی‌ نگذارید چرا که فضا را شلوغ می کند. ولی اگر در این فضای جا به اندازه کافی وجود دارد می توان از مبل کلاسیک نه نفره استفاده کنید

به طور خاص چیدمان مبل کلاسیک نُه نفره بدین شکل است که کاناپه سه نفره رو به ­روی نقطه کانونی قرار خواهد گرفت و چهار صندلی یک ‌نفره روبه­ روی همدیگر و در کنار کاناپه چیده خواهند شد. اینجا می توان از دو صندلی میهمان که رو به ­روی این مبل‌ها قرار می گیر، استفاده کرد.

اگر قرار باشد شومینه مرکز کانونی باشد می ‌توان دو صندلی یک ‌نفره  در کنار شومینه قرار داد و کاناپه سه نفره و دو صندلی یک ‌نفره دیگر و صندلی میهمان را رو به ­روی آن‌ها گذاشت

 

باز هم به این نکته توجه کنیم که با توجه به مدل چینش و نوع خانه می‌توانیم از یک کاناپه دونفره به جای دو صندلی یک ‌نفره استفاده کنیم. این موضوع کاملاً سلیقه‌ای است و با دکور خانه نیز باید همخوانی داشته باشد.

نحوه چیدمان مبل کلاسیک و راحتی

فراموش نکنیم نزدیکی بیش از اندازه مبلمان با وسایل یا دیوار چهره خوبی ندارد. وقتی مبل به وسایل خانه مثل صندلی ناهارخوری و یا دیوار نزدیک باشد زیبایی خود را از دست می دهد. سعی کنیم فاصله بین مبل و تلویزیون به عنوان نقطه کانونی حداقل سه برابر باشد  و نکته دیگر اینکه مبلمان حداقل باید یک متر و نیم از میز و صندلی ناهارخوری فاصله خود را حفظ کنند.

بهتر است چیدمان مبل کلاسیک و راحتی طوری باشد که فاصله هر مبل با مبل دیگر بیش از دو و نیم متر نباشد. چون ارتباط افراد و صحبت کردن آنها با هم دشوار خواهد شد.

نکته دیگر حائز اهمیت این است که در چیدمان مبل کلاسیک و راحتی از فرش کوچک استفاده نکنیم. اندازه فرش می بایست متناسب با فضای بین مبل و اندازه مبل باشد. یادمان نرود که ردیفی چیدن مبل‌های کلاسیک از زیبایی آن می کاهد. باید از ردیفی چیدن مبل پرهیز کنیم. و در نهایت تا جایی که می شود فضا به شما این امکان را می دهد سعی کنیم تلویزیون را نقطه کانونی قرار ندهیم و بهتر است فضای تلویزیون از فضای چیدمان مبل کلاسیک و راحتی برای پذیرایی از هم جدا باشد.

در نظر گرفتن مسیر تردد و رعایت فاصله، انتخاب درست نقطه کانونی جزء فاکتورهای مهم در چیدمان مبل کلاسیک و راحتی است.

 
Shopping Basket