چند نکته مهم در چینش وسایل منزل

دکوراسیون رامسین: شاید وسایل نفیس زیادی را برای تزئین منزل خود استفاده کنید. ولی اگر متناسب با فضا چیده نشوند، انتظار نداشته باشید به یک فضای ایده آل دست پیدا کنید.

برای اطمینان از صحت دکوراسیون خود تنها به ریاضیات پایه نیاز دارید. یک کسر ساده را به خاطر بسپارید! در مورد تقسیم پرده‌ها تا حجم مبلمان در یک اتاق، پوشش شومینه، کاغذ دیواری، یا حتی تعداد وسایل میز قهوه این این قانون صدق می کند.

پرده‌ها را بررسی کنید؛ فاصله لبه‌های پنجره تا دیوار باید یک‌ سوم پنجره باشد. شومینه و پوشش آن باید یک‌سوم اندازه دیوار باشد وسایل تزیینی یا آئینه که معمولا بالای تختخواب یا مبل قرار می گیرند، می بایست در حدود دوسوم پهنای مبل یا تختخواب باشند.

در مورد فضای مبلمان نیز باید گفت؛ مبلمان شما باید دوسوم فضای خانه را اشغال کرده باشد و یک سوم برای رفت و آمد داشته باشید. به جای یک میز آرایش بزرگ می توان از میز کوچکی استفاده کرد. البته بهتر است رنگ تیره‌ای برای دیوار و وسایل گرانقیمت تزیینی و وسایل بزرگ برای اطراف آن انتخاب کنید.

از جمله اشتباهات دکوراسیون، آویختن یک چلچراغ کوچک در اتاقی بزرگ است. در این مورد کارشناسان معتقد هستندقطر اتاق را با دو برابر کردن عرض آن به دست آورید. اندازه قطر اتاق در واحد متر هر چقدر بود، چلچراغ باید همان قطر را در واحد سانتی‌متر داشته باشد.

از قانون دوسوم می توانید برای گل‌ آرایی نیز استفاده کنید. اندازه گلدان باید یک سوم ارتفاع فضای در دسترس باشد. اگر قصد دارید حاشیه‌های کاغذ دیواری را بچسانید، ارتفاع دیوارها را اندازه گرفته و تقسیم بر سه کنید. سپس حاشیه را در فاصله یک‌ سوم از بالا یا دو سوم از پایین نصب کنید.

استفاده از قانون دو سوم برای برای هماهنگی در دکوراسیون 

اگر در بین لوازم دکوراسیون منزلتان شی قدیمی و ارزشمندی وجود دارد، به هنگام چیدمان لوازم به صورتی عمل کنید که شی و یا اشیاء مورد نظر، مرکز توجه قرار گیرند . در ضمن می توانید با «نورپردازی» این جلوه و مرکزیت را مضاعف کنید. برای کفپوش سرامیک فضایی کوچک، از سرامیک هایی با ابعاد بزرگ استفاده نکنید.

همان طور که کاربرد سرامیک های کوچک برای فضاهای بزرگ جایز و مناسب نیست. در واقع وسعت فضا با ابعاد سرامیک مورد نیاز رابطه مستقیم دارد. از قرار دادن گیاهان و به خصوص گل های طبیعی بودار و معطر در اتاق خواب خود و کودکانتان بپرهیزید. استراحت شما به مدت چندین ساعت در این فضا و تنفس هوایی که عطر گل در آن پراکنده است، احتمال بروز حساسیت را افزایش می دهد، به خصوص برای افرادی که دارای زمینه مساعدی برای بروز حساسیت هستند. در این شرایط به جای گل های طبیعی از انواع گل های مصنوعی استفاده کنید.

پیش از ایجاد اشکال معماری در قالب سقف های کاذب، آرک، گچ بری ها، دیوارکوب ها و غیره، باید تأثیر ناشی از این عناصر در محیط را در نظر بگیرید. به عنوان مثال ساخت سقف کاذبی با ابعاد بزرگ و مدل دار در فضائی که از ارتفاع زیادی هم برخوردار نیست، نه تنها زیبا به نظر نمی آید، بلکه سقف موجود را از آنچه که هست کوتاه تر نشان می دهد.

از پرده هایی که از لحاظ طرح و رنگ با محیط مورد نظر هماهنگ نیستند، استفاده نکنید. گستردن یک تخته فرش خوش نقش و نگار برای فضایی که همه ی رنگ ها ملایم بوده و بر روی لوازم، دکوراسیون پارچه ای و حتی سطوح کف ، اثری از طرح ها و نقوش چندان به چشم نمی خورد ، تنوع خاصی به وجود آورده و انتخابی به جا محسوب می شود.

کاربرد رنگ های تند برای فضاهایی که افراد به منظور انجام کار در آنجا حضوری طولانی مدت دارند کاری ( به لحاظ دکوراسیونی و روحی روانی ) نادرست است. در پروژه نورپردازی داخل خانه برای حفظ ایمنی بیشتر، نورپردازی پله ها را از یاد نبرید.

نصب چراغ در بالا و پائین هر مجموعه پله کافی خواهد بود. ایجاد یک پالت رنگی مناسب در فضای آشپزخانه، با چرخش رنگ های انتخابی در قالب لوازم دکوراسیون بزرگ و حتی خرده ریزها انجام پذیر است. از کفپوش های پلاستیکی مانند مکالئوم و لینولئوم برای پوشش کف آشپزخانه استفاده نکنید زیرا در مجاورت مستقیم با آب کنده می شوند.

براى تغییر دکوراسیون منزل به هیچ وجه نیاز به هزینه هاى سنگین نیست. کافى است ذوق و سلیقه خود را به کار ببریم و از وسائل ظاهراً بیهوده و دور ریختنى حداکثر استفاده را ببریم. در اینجا به معرفى ریزه کارى هایى مى پردازیم که مى تواند شما را در چیدمان منزل به بهترین وجه یارى نماید.

مبلمان را در فاصله هاى نزدیک به هم قرار دهید تا فضای اتاق نشیمن را زیبا و صمیمى جلوه دهد.  می توان از پارچه هاى رنگى ندوخته و بلند به جاى پرده اتاق یا رومبلى استفاده نمایید. به جاى نصب لوسترهاى بزرگ از تعدادى لامپ هالوژن و شمع استفاده کنید.  تعدادى شمع در اشکال مختلف جمع آورى کنید و در کنار پنجره و روى میز و یا اُپن آشپزخانه قرار دهید. از پارچه هاى ساده و بلااستفاده با کمک روبان و پارچه هاى رنگى مى توانید زیباترین پرده آشپزخانه یا رومیزى را تهیه کنید. اگر قصد تعویض مبلمان اتاق نشیمن را دارید از خرید مبلمان بزرگ و تیره خوددارى کنید. مطمئناً گذاشتن یک مبل راحتى یا کاناپه با طرحى متفاوت در گوشه اتاق زیبا و شکیل تر از قرار دادن چندین دست صندلى و مبل است.

با انداختن یک رومیزى رنگى روى چهارپایه هاى چوبى قدیمى مى توانید بهترین میز عسلى (میز کنار مبل) را داشته باشید. پس وسایل قدیمی را دور نریزید.

برخى از عکسهای قدیمی را قاب کنید و روى میز یا بوفه قرار دهید. به این شیوه هم خاطرات دلنشین یادآورى مى شود و هم اتاق جلوه اى زیبا پیدا مى کند. اگر فضای کافی براى گذاشتن کتابخانه دیوارى ندارید یک گوشه اتاق را از کف تا سقف قفسه بزنید که جایى باشد براى کتاب، CD، آباژور، گلدان و حتى اثاثیه غیرضرورى. الزاماً تمامى مجسمه و اسباب زینتى را نباید از مغازه هاى لوکس فروشى تهیه کرد. گاهى اوقات مجسمه هاى کاغذى و کاردستى هاى کودکان، زیباتر از مجسمه هاى خراطى شده آفریقایى است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا