چند نکته مهم در چینش وسایل منزل

دکوراسیون رامسین: شاید وسایل نفیس زیادی را برای تزئین منزل خود استفاده کنید. ولی اگر متناسب با فضا چیده نشوند، انتظار نداشته باشید به یک فضای ایده آل دست پیدا کنید.

برای اطمینان از صحت دکوراسیون خود تنها به ریاضیات پایه نیاز دارید. یک کسر ساده را به خاطر بسپارید! در مورد تقسیم پرده‌ها تا حجم مبلمان در یک اتاق، پوشش شومینه، کاغذ دیواری، یا حتی تعداد وسایل میز قهوه این این قانون صدق می کند.

پرده‌ها را بررسی کنید؛ فاصله لبه‌های پنجره تا دیوار باید یک‌ سوم پنجره باشد. شومینه و پوشش آن باید یک‌سوم اندازه دیوار باشد وسایل تزیینی یا آئینه که معمولا بالای تختخواب یا مبل قرار می گیرند، می بایست در حدود دوسوم پهنای مبل یا تختخواب باشند.

در مورد فضای مبلمان نیز باید گفت؛ مبلمان شما باید دوسوم فضای خانه را اشغال کرده باشد و یک سوم برای رفت و آمد داشته باشید. به جای یک میز آرایش بزرگ می توان از میز کوچکی استفاده کرد. البته بهتر است رنگ تیره‌ای برای دیوار و وسایل گرانقیمت تزیینی و وسایل بزرگ برای اطراف آن انتخاب کنید.

از جمله اشتباهات دکوراسیون، آویختن یک چلچراغ کوچک در اتاقی بزرگ است. در این مورد کارشناسان معتقد هستندقطر اتاق را با دو برابر کردن عرض آن به دست آورید. اندازه قطر اتاق در واحد متر هر چقدر بود، چلچراغ باید همان قطر را در واحد سانتی‌متر داشته باشد.

از قانون دوسوم می توانید برای گل‌ آرایی نیز استفاده کنید. اندازه گلدان باید یک سوم ارتفاع فضای در دسترس باشد. اگر قصد دارید حاشیه‌های کاغذ دیواری را بچسانید، ارتفاع دیوارها را اندازه گرفته و تقسیم بر سه کنید. سپس حاشیه را در فاصله یک‌ سوم از بالا یا دو سوم از پایین نصب کنید.

استفاده از قانون دو سوم برای براي هماهنگي در دكوراسيون 

اگر در بین لوازم دكوراسیون منزلتان شی قدیمی و ارزشمندی وجود دارد، به هنگام چیدمان لوازم به صورتی عمل كنید كه شی و یا اشیاء مورد نظر، مركز توجه قرار گیرند . در ضمن می توانید با «نورپردازی» این جلوه و مركزیت را مضاعف كنید. برای كفپوش سرامیک فضایی كوچک، از سرامیك هایی با ابعاد بزرگ استفاده نكنید.

همان طور كه كاربرد سرامیك های كوچك برای فضاهای بزرگ جایز و مناسب نیست. در واقع وسعت فضا با ابعاد سرامیك مورد نیاز رابطه مستقیم دارد. از قرار دادن گیاهان و به خصوص گل های طبیعی بودار و معطر در اتاق خواب خود و كودكانتان بپرهیزید. استراحت شما به مدت چندین ساعت در این فضا و تنفس هوایی كه عطر گل در آن پراكنده است، احتمال بروز حساسیت را افزایش می دهد، به خصوص برای افرادی كه دارای زمینه مساعدی برای بروز حساسیت هستند. در این شرایط به جای گل های طبیعی از انواع گل های مصنوعی استفاده كنید.

پیش از ایجاد اشكال معماری در قالب سقف های كاذب، آرك، گچ بری ها، دیواركوب ها و غیره، باید تأثیر ناشی از این عناصر در محیط را در نظر بگیرید. به عنوان مثال ساخت سقف كاذبی با ابعاد بزرگ و مدل دار در فضائی كه از ارتفاع زیادی هم برخوردار نیست، نه تنها زیبا به نظر نمی آید، بلكه سقف موجود را از آنچه كه هست كوتاه تر نشان می دهد.

از پرده هایی كه از لحاظ طرح و رنگ با محیط مورد نظر هماهنگ نیستند، استفاده نكنید. گستردن یك تخته فرش خوش نقش و نگار برای فضایی كه همه ی رنگ ها ملایم بوده و بر روی لوازم، دكوراسیون پارچه ای و حتی سطوح كف ، اثری از طرح ها و نقوش چندان به چشم نمی خورد ، تنوع خاصی به وجود آورده و انتخابی به جا محسوب می شود.

كاربرد رنگ های تند برای فضاهایی كه افراد به منظور انجام كار در آنجا حضوری طولانی مدت دارند كاری ( به لحاظ دكوراسیونی و روحی روانی ) نادرست است. در پروژه نورپردازی داخل خانه برای حفظ ایمنی بیشتر، نورپردازی پله ها را از یاد نبرید.

نصب چراغ در بالا و پائین هر مجموعه پله كافی خواهد بود. ایجاد یك پالت رنگی مناسب در فضای آشپزخانه، با چرخش رنگ های انتخابی در قالب لوازم دكوراسیون بزرگ و حتی خرده ریزها انجام پذیر است. از كفپوش های پلاستیكی مانند مكالئوم و لینولئوم برای پوشش كف آشپزخانه استفاده نكنید زیرا در مجاورت مستقیم با آب كنده می شوند.

براى تغییر دكوراسیون منزل به هیچ وجه نیاز به هزینه هاى سنگین نیست. كافى است ذوق و سلیقه خود را به كار ببریم و از وسائل ظاهراً بیهوده و دور ریختنى حداكثر استفاده را ببریم. در اینجا به معرفى ریزه كارى هایى مى پردازیم كه مى تواند شما را در چیدمان منزل به بهترین وجه یارى نماید.

مبلمان را در فاصله هاى نزدیك به هم قرار دهید تا فضای اتاق نشیمن را زیبا و صمیمى جلوه دهد.  می توان از پارچه هاى رنگى ندوخته و بلند به جاى پرده اتاق یا رومبلى استفاده نمایید. به جاى نصب لوسترهاى بزرگ از تعدادى لامپ هالوژن و شمع استفاده كنید.  تعدادى شمع در اشكال مختلف جمع آورى كنید و در كنار پنجره و روى میز و یا اُپن آشپزخانه قرار دهید. از پارچه هاى ساده و بلااستفاده با كمك روبان و پارچه هاى رنگى مى توانید زیباترین پرده آشپزخانه یا رومیزى را تهیه كنید. اگر قصد تعویض مبلمان اتاق نشیمن را دارید از خرید مبلمان بزرگ و تیره خوددارى كنید. مطمئناً گذاشتن یك مبل راحتى یا كاناپه با طرحى متفاوت در گوشه اتاق زیبا و شكیل تر از قرار دادن چندین دست صندلى و مبل است.

با انداختن یك رومیزى رنگى روى چهارپایه هاى چوبى قدیمى مى توانید بهترین میز عسلى (میز كنار مبل) را داشته باشید. پس وسایل قدیمی را دور نریزید.

برخى از عکسهای قدیمی را قاب كنید و روى میز یا بوفه قرار دهید. به این شیوه هم خاطرات دلنشین یادآورى مى شود و هم اتاق جلوه اى زیبا پیدا مى كند. اگر فضای کافی براى گذاشتن كتابخانه دیوارى ندارید یك گوشه اتاق را از كف تا سقف قفسه بزنید كه جایى باشد براى كتاب، CD، آباژور، گلدان و حتى اثاثیه غیرضرورى. الزاماً تمامى مجسمه و اسباب زینتى را نباید از مغازه هاى لوكس فروشى تهیه كرد. گاهى اوقات مجسمه هاى كاغذى و كاردستى هاى كودكان، زیباتر از مجسمه هاى خراطى شده آفریقایى است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.