WhatsApp Image 2020-08-13 at 00.42.25 (3)

اهمیت اتاق نشیمن در دکوراسیون

اهمیت دکوراسیون داخلی پذیرایی و نشیمن

دکوراسیون داخلی پذیرایی و نشیمن یکی از عوامل مهم در ایجاد آرامش و شگفتی برای هر خانه است. با توجه به تأثیر قوی این دکوراسیون بر احساسات و خلق و خوی ساکنان، اهمیت آن بیشتر از هرگز است.

اولین مورد که برای ایجاد جذابیت در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن لازم است، رنگبندی مناسب است. استفاده از رنگهای آرام و طبیعی می‌تواند زیبایی و آرامش را به فضا اضافه کند. همچنین، انتخاب مبلمان و لوازم تزئینی با توجه به سبک دکوراسیون (مدرن، کلاسیک، روستایی و غیره) نقش مهمی در ایجاد هماهنگی داشته و فضا را زیبا و منسجم می‌کند.

نورپردازی نیز برای دکوراسیون پذیرایی و نشیمن بسیار حائز اهمیت است. استفاده از نورهای طبیعی در صورت امکان و یا استفاده از روشنایی مناسب می‌تواند فضا را احساس خوبی به ساکنان القا کند.

دیگر عواملی که برای دکوراسیون پذیرایی و نشیمن اهمیت دارند، استفاده از لوازم تزئینی متناسب با سبک دکوراسیون، انتخاب پارچه‌ها و پرده‌های مناسب، آرایش دقیق لوازم جانبی مانند جعبه‌های مجلسی و کتاب‌خانه‌های زیبا و همچنین بهره‌برداری از فضاهای ذخیره‌سازی مناسب است.

با احتساب همه این عوامل، دکوراسیون داخلی پذیرایی و نشیمن می‌تواند فضایی زیبا، شگفت‌انگیز و آرامش‌بخش را برای ساکنان فراهم آورد. به همین دلیل، نگرانی در انتخاب و طراحی دکوراسیون پذیرایی و نشیمن بسیار منطقی است.

در بین بخش های مختلف خانه  از حمام و دستشویی گرفته تا آشپزخانه و … نشیمن ﯾکی ازپرکاربردترﯾن مکان های هر خانه ای است.

شاید اگر بخواهیم یک تعبیر عامیانه برای این فضا داشته باشیم، اتاق نشیمن مقر فرماندهی است. معمولا افراد خانواده بعد از یک روز کاری و یا در روزهای تعطیل و گاهی مهمانی های خانوادگی در اتاق نشیمن دور هم جمع می شوند و در مورد برنامه های آینده گفت و گو می کنند. در واقع اتاق نشیمن جایی برای حس گرمای خانواده است.

ممکن است خیلی وقتها نیز شام و یا نهار را در اتاق نشیمن صرف کنیم و در بعضی مواقع اگر از دوست و آشنای نزدﯾک و صمیمی به ملاقات بیاﯾند در ھمین فضای خودمانی اتاق نشیمن از آنھا پذﯾراﯾی خواهد شد.

در فرهنگ غرب و در زبان انگلیسی از این مکان به «اتاق زندگی» یاد شده است. در حقیقت به استناد تمام اﯾن شواھد و قرائن، این فضا ، زنده ترﯾن و فعال ترﯾن فضای خانه است که بیشتر فعالیت ھای ﯾک خانواده را در درون خود جای خواهد داد و و با وجود آن می توان جریان زندگی یک خانواده را مشاهده کرد.

به دلیل اﯾن ھمه کاربرد ھای رﯾز و درشت، برخلاف آنچه به نظر می آﯾد دکوراسیون اتاق نشیمن بسیار اھمیت دارد. اﯾن فضا با وساﯾل مناسب باﯾد روح امنیت و آرامش را در فضای خانه بدمد تا گرمای خانوادگی در بستر اﯾن فضا شکل بگیرد.

نخستین نکته ای که باید در اتاق نشیمن به آن توجه کنیم، انتخاب وساﯾل اتاق نشیمن و نحوه چیدمان و راحتی اﯾن فضا است.

این فضا باﯾد به گونه ای طراحی شود که اعضای خانواده ساعت ھا راحت و بدون خستگی از نوع مبلمان، رنگ دکوراسیون، نورپردازی و… کنار ﯾکدﯾگر بنشینند. اصلی ترین عاملی که راحتی فضای اتاق نشیمن را تضمین خواهد کرد، مبلمان است و باید سعی شد از نوع مبلمان راحتی باشد.

به طور معمول مبل ھای تمام پارچه راحتی گزینه مناسبی هستند و در استفاده طولانی مدت تن را دچار کوفتگی نمی کند.

در گام دوم نباﯾد اتاق نشیمن را با وسایل اضافی و تزئینی شلوغ کرد. باید رفت و آمد افراد به مشکل برنخورد.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون منزل

فلسفه اتاق نشیمن شاید به سالها پیش می رسد. شب های زمستانی که همه اعضای خانواده دور آن جمع می شدند و پای حکایت بزرگترها از گذشته های دور می نوشتند. به همین خاطر بود که دلهای افراد خانواده خیلی به هم نزدیک بود و با وجود کمترین امکانات زندگی لذت بخشی را دور هم می گذراندند.

درست است که امروز امکانات و زندگی ماشینی تا حدودی ما را از اصالت های خودمان دور کرده است. ولی با کمی تامل در دکوراسیون داخلی و اتاق نشیمن می توان یک صفا و همدلی به نسبت خوبی را فراهم کرد.

همان طور که اشاره شد بهتر است از وساﯾلی که جنبه تجملی و تزئینی دارندپرهیز کرد. و اگر وسیله تزئینی و خاصی دارید آن را به سالن پذیرایی انتقال دهید.

برای تزئین اتاق نشیمن از وساﯾل ارزان استفاده کنید تا تنوع بهتری به اتاق بدھند. انواع شمع، جاشمعی، گلدان ھای رنگی و قاب عکس برای تزئین اتاق نشیمن مناسب هستند.

چون اﯾن وساﯾل گران قیمت نیست، می توان به سرعت آنھا را تعویض و وسایل جدیدتری را جایگزین آنها کنید.

در سبک طراحی مدرن به جای وساﯾلی با طرح ھا و نقش ھای اصیل، از رنگ ھای تند و تیز که فضا را صمیمی تر جلوه می دهد، استفاده می کنند.

تنوع رنگ ھا اﯾن امکان را به صاحبخانه می دھد که بدون دور رﯾختن وساﯾل قدﯾمی و فقط با اضافه کردن تعدادی وسیله مختصر فضای اتاق نشیمن را تغییر و متحول کنید.

چون اکثر افراد خانه از اتاق نشیمن استفاده می کنند، اﯾجاد تغییر و تحول در اﯾن محیط بیشتر از ساﯾر فضاھا ضرورت دارد. بنابراین در ھنگام انتخاب، وساﯾل سبکی تهیه کنید که بتوانید ھرچند وقت ﯾک بار آنھا را جابه جا کنید و دکوراسیون جدﯾدی به اتاق نشیمن بدهید.

 

بیشتر بخوانید : بازسازی ساختمان

نورپردازی در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن

در مورد تامین نور در اتاق نشیمن گاھی به نور کم و گاھی به نور زﯾاد احتیاج داریم و در انتخاب نورپردازھای اتاق نشیمن باﯾد به حضور نور کافی توجه ویژه ای شود. ﯾک لوستر مرکزی که نور اتاق نشیمن را به طور کامل تامین می کند، انتخاب خوبی برای اتاق نشیمن است ولی حتما ﯾک آباژور با نور جانبی کمتری را ھم برای اتاق نشیمن خود در نظر بگیرﯾد.

سعی کنید نور خورشید را از هر روزنه ای که ممکن است به اتاق نشیمن راه دهید. با این کار نگران بی رنگ شدن فرش و مبلمان خود در مقابل نور آفتاب نباشید؛ فراتر از آن، نور آفتاب سلامت و شادابی خاصی به فضای خانه شما می بخشد.

اتاق نشیمن در کنار میز و کاناپه شامل مجموعه ای از وساﯾل صوتی و تصوﯾری است که خانه ھای امروزی بی نیاز از حضور آنھا در خانه نیستند.

مھم ترﯾن وساﯾل صوتی و تصوﯾری خانه ﯾک تلوﯾزﯾون و ﯾک دستگاه پخش دی وی دی ھستند و نکته قابل توجه تکنولوژی تازه از راه رسیده و جذابی به نام سینمای خانگی است. اﯾن تکنولوژی اتاق نشیمن را تبدﯾل به سالن سینمای خصوصی برای اعضای خانواده می کند. سینمای خانگی را با تلوﯾزﯾون ھای پلاسما ﯾا ال سی دی می توان به خانه آورد که پلاسما بزرگتر و ال سی دی، کوچک تر و ارزان تر است. در دنیای لوازم الکترونیک ھرروز پدﯾده تازه ای به بازار عرضه می شود، باﯾد در انتخاب دقت کنید تا وسیله مطمئن و باکیفیتی خرﯾداری کنید که به سرعت کاربری خود را از دست  باشد.

همان طور که اشاره شد بھتراست وساﯾل تجملی و تزئینی گرانقیمت را به میھمان خانه منتقل کنید چون به دلیل رفت و آمد زﯾاد اتاق نشیمن اﯾن وساﯾل در خطر آسیب دﯾدگی ھستند. اگر می خواھید مبلغ قابل توجھی برای خرﯾد وساﯾل اتاق نشیمن صرف کنید، بھتر است به جای صرف اﯾن مبلغ در کالاھای تزئینی، وساﯾل اساسی با کیفیت عالی خرﯾداری کنید. و بهتر است وساﯾلی را تهیه کنید که بر اثر استفاده مداوم شکل، فرم و زﯾباﯾی خودشان را از دست ندھند.

بیشتر بخوانید : طراحی نما ساختمان

برای صاحبان آپارتمان ھای بزرگ که فضای مجزاﯾی برای نشیمن و پذﯾراﯾی میھمان در اختیار دارند، کار انتخاب و خرﯾد وساﯾل آسان تر است اما اﯾن روزھا بیشتر خانواده ھا ساکن آپارتمان ھای کوچکی ھستند که ﯾک فضا برای نشیمن و میھمان خانه در اختیار دارند؛ در اﯾن صورت انتخاب وساﯾل اتاق نشیمن سخت تر می شود و باﯾد به دنبال مبلمان رسمی تر رفت. در اﯾن موقعیت شاﯾد بتوان ﯾک کاناپه روبه روی تلوﯾزﯾون جای داد ولی ساﯾر مبل ھای خانه نباﯾد، کاناپه ھای تمام پارچه باشند. در آپارتمان ھای کوچک باﯾد دو نوع مبلمان رسمی و راحتی را تلفیق کرد ولی آنچنان ظرﯾف که زننده نباشد.

 اهمیت چیدمان مبل در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن

دکوراسیون پذیرایی و نشیمن در هر خانه، جايگاه بسيار مهمی را دارد. این فضاها محل تفریح و استراحت خانواده و مهمانان هستند. به همین دلیل، چیدمان مبل در این فضاها بسیار اهمیت دارد و تاثیر زیادی بر ظاهر و کاربرد این فضاها دارد.

اولین اهمیت چیدمان مبل در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن، صحت انتخاب رنگ و طرح مبل است. رنگ و طرح مبل با بقیه عناصر دکوراسیون این فضاها هماهنگی لازم را داشته باشند تا ظاهری هماهنگ و زیبا داشته باشند.

علاوه بر این، چیدمان درست مبل در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن باید متناسب با ابعاد و مساحت فضا باشد. مبل‌ها باید از حجم مناسب برخوردار باشند تا جلوه زیبایی به فضا بدهند و همچنین از نظر استفاده و راحتی همسایگان نشیمن، مناسب باشند.

علاوه بر این، ترتیب قرارگیری مبل‌ها نیز در اهمیت چیدمان تأثیرگذار است. باید توجه شود که مسیر عبور در این فضاها آزاد باشد و مبل‌ها بدون مانع و درست قرار گیری کنند.

بنابراین، اهمیت چیدمان مبل در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن قابل توجه است. با در نظر گرفتن اصول اصول و روش‌های صحیح، می‌توان این فضاها را به طور کامل به زیبایی و استفاده مناسب تبدیل کرد.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *