نحوه طراحی و چیدمان اتاق کودک

دکوراسیون رامسین: در واقع اتاق‌ کودک‌ از جمله فضاهایی است‌ که‌ می تواند در شکل گیری شخصیت‌ او نقش مهمی را ایفا نماید. و هر یک از والدین موظف هستند که در این خصوص حساسیت بیشتری به خرج دهند. وجود یک مکان دلپذیر برای کودک به واسطه رنگ و چیدمان آن تحقق خواهد یافت.

یک کودک نیاز به فضایی جدا برای خواب، بازی و مطالعه دارد و نسبت به دیگر اعضای بزرگسال به فضای حرکتی بیشتری احتیاج دارد.

از جمله نکات  مهم در این مقوله این است که اتاق کودک را باید به نحوی طراحی کنیم که بنا به علایق در حال رشد کودک به راحتی قابل تغییر و محیطی انعطاف پذیر باشد. طراحی اتاق کودک می بایست با روحیه کودکان هماهنگی داشته باشد و طوری طراحی شود که تا مدرسه رفتن کودک مورد استفاده قرار گیرد از این رو در طراحی فضاهای کودکان، شناخت کودک اهمیتی خاص می یابد. اولین چیزی که باید در دکوراسیون بندی اتاق کودکتان به آن توجه داشت، این است که این تزئینات باید مطابق با سن و روحیه کودکان انجام گیرد.اگر فضای اتاق کودک کوچک است، می‌توان با استفاده از رنگ‌های ملایم و طرح‌های خلوت فضای اتاق را از نظر وسعت، بزرگتر نشان داد و از ایجاد شلوغی جلوگیری کرد اما باید توجه داشت که طرح و خصوصیات رنگ‌های به کار رفته در آن، نقش مهمی ‌در روحیه، رفتار و حتی پایه‌ریزی شخصیتی کودک دارا هستند، کودکان با سنین ۷ تا ۱۵ سال کمتر به حیوانات روی دیوار و رنگهای ملایم احتیاج دارند بلکه به شور و شعف موجود در فضای اتاقشان که معمولا در شخصیت های فیلم و کارتونی مورد علاقه آنها نمایان است مشخص می شود.

به طور معمول نحوه تزیین اتاق کودک و چیدمان وسایل آن، به عنوان یکی از دل مشغولیها و سرگرمیهای خانم خانه است و عرصه بسیار جالبی برای خواسته های عاطفی خانواده است.

برخی از خانوادها بر اساس سلیقه و علایق خود وسایلی را تهیه می کنند که فقط برای مدت کوتاهی قابل استفاده است و یا اینکه کودک را مجبور به استفاده از وسایلی می کنند که با ابعاد فیزیکی او تناسبی ندارد . اما باید دقت شود که وسایل مورد استفاده کودک در شکل گیری شخصیت و تربیت او تأثیر به سزایی دارند و باید در انتخاب آنها دقت فراوانی مبذول شود. به طور کلی فرم و اندازه اتاق بچه باید بسته به استفاده کننده ء آن قابل انعطاف باشد .

 معمولاً مشکل اصلی خانواده ها این است که اتاق بچه مطابق با سلیقه پدر و مادر آماده می شود . استفاده از رنگهای متضاد در اتاق کودک ممکن است در بعضی از حالات برای او خیلی جالب باشد اما در مواقع دیگرکودک نیاز به رنگهای آرام بخش دارد. دانستن و رعایت این مسایل مستلزم آن است که مادران آموزشهای لازم در این زمینه را دیده و با شخصیت و روحیات کودک خود در سنین مختلف آشنا شوند .

کودکان احتیاج به فضایی جدا برای خواب یا بازی یا مطالعه دارند و نسبت به والدین و بزرگترها فضای حرکتی بیشتری مورد احتیاج آنهاست.

ممکن است کوچکترین اتاق منزل مربوط به کودک باشد و به فضای کمتری نیاز داشته باشد. ما نباید فراموش کنیم که او در حال رشد است. و همچنین با شرایط و هوش و ذهنیت همراه با تکنولوژی روز به روز پیشرفت می کند به خصوص اینکه با امکانات رسانه ای و اینترنتی امروز ، کودکان امروزی به مراتب از کودکان گذشته خیلی باهوش تر هستند و حتما وظیفه خانواده هاست که باید به آنها بهاء داد که زمینه رشد فکری آنها هر چه بیشتر و بهتر فراهم گردد.

  شرکت معماری و دکوراسیون رامسین در زمینه بازسازی منزل، دکوراسیون منزل، ساخت ویلا ، بازسازی ویلا، و طراحی ویلا کلیه کارهای مربوط به ساختمان فعالیت دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا