طراحی کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت آشپزخانه

آشپزخانه بخش کوچکی از منازل به شمار می‌آید که در آن می‌توان انواع مواد اولیه را نگه‌داری کرد. به جزء نگه‌داری مواد اولیه اشخاص می‌توانند در آشپزخانه به اصلی‌ترین کار یعنی  تهیه غذا بپردازند. همین بخش کوچک جلوه خاصی به منزل و یا ساختمان می‌دهد. امکانات رفاهی این مکان کابینت، اجاق‌گاز، میز، یخچال، سینک ظرف‌شویی، آب سردوگرم است. خیلی از افراد برای رفاه بیشتر از وسایل برقی دیگری مانند ظرف‌شویی و مایکروفر نیز استفاده می‌کنند. به‌جرئت می‌توان گفت که همه می‌دانند آشپزخانه چگونه جای است و چه وسایلی در این مکان وجود دارد.  به نظر شما این تعداد وسایل را چگونه می‌توان در آشپزخانه جای داد که زیبایی داشته باشند. متداول‌ترین راه برای این کار کابینت کردن آشپزخانه  است. امروزه طرح‌ها و مدل‌های بسیاری از کابینت‌ها را مشاهده می‌کنید که هر یک از آن‌ها جلوه و زیبایی مختص به خود را دارند. اگر می‌خواهید یک آشپزخانه شیک و زیبا داشته باشید تا پایان مطالب همراه ما باشید.

کابینت آشپزخانه

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم کابینت جزئی از آشپزخانه است که جلوه خاصی به این مکان می‌دهد. حال اگر بخواهید این جلوه را بیشتر کنید باید به طراحی آن اهمیت بدهید. مؤلفه‌های بسیاری در زمینه طراحی کابینت وجود دارند که باید تک‌تک آن‌ها را در اجرا به کار بُرد. اجرائی کردن این نکته‌ها باعث می‌شوند که شما یک چیدمان بی‌نظیر داشته باشید.

1 ـ کف‌پوش آشپزخانه

2 ـ طرح دیوار

3 ـ سینک ظرف‌شویی

4 ـ نورپردازی

5 ـ بافت طرح کابینت

6 ـ صفحه رویی کابینت

7 ـ رنگ کابینت

8 ـ اندازه و استانداردهای کابینت

کف‌پوش آشپزخانه

کف‌پوش یک از مؤلفه‌ها در طراحی کابینت به شمار می‌آید. طبق آمار دیده شده اکثر آشپزخانه‌های کشور ایران دارای کف‌پوش سرامیکی هستند. سرامیک‌ها طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی دارند که به‌راحتی می‌توان از آن‌ها ایده گرفت و طراحی بی‌نظیری بر روی کابینت‌ها اجرا کرد.

طرح دیوار

امروزه برای استفاده بهینه از فضای آشپزخانه طراحان سعی می‌کنند طراحی کابینت‌ها را به‌گونه‌ای انجام دهند که از تمام فضای آشپزخانه استفاده کنند. اما برخی از قسمت‌ها مانند دیوار مابین کابینت زمینی و هوایی وجود دارد که باید با کابینت‌ها هماهنگی داشته باشند. دیوارپوش‌ها بهترین و به‌صرفه‌ترین راه‌حل به شمار می‌آید. این دیوارپوش‌ها طرح‌ها و مدل‌های بسیار متفاوتی دارند که به‌راحتی با کابینت‌ها هماهنگ می‌شوند.

بیشتر بخوانید : طراحی نما ساختمان

سینک ظرف‌شویی

سینک ظرف‌شویی نقش به سزایی در طراحی کابینت آشپزخانه دارد. سینک‌ها مدل و طرح‌های بسیاری دارند که این تنوع از سلیقه‌های متفاوت سرچشمه می‌گیرد. شما کابینت خود را مطابق با اندازه سینی و تعداد لگن‌ها سینک باید طراحی و اجرا کنید.

 

 

نورپردازی

به‌جرئت می‌توان گفت مهم‌ترین نکته در طراحی کابینت نورپردازی است. اگر این نورپردازی صحیح انجام شود به کابینت جلوه خاصی می دهد. نورپردازی و طراحی مناسب کابینت‌ها هر دو در روحیه خانم‌های خانه‌دار تأثیرگذار هستند و باعث شادابی آن‌ها می‌شوند. کار نورپردازی با لامپ‌های متنوع بسیار ساده و آسان شده است.

بافت طرح کابینت

شاید در دید اول رنگ کابینت‌ها نظر بسیاری از افراد را جلب نماید، اما بافت طرح کابینت یکی از مهم‌ترین نکته است که باید بدان توجه کرد. براقی، صیقلی، مات و برجسته بودن بافت طرح کابینت را تشکیل می‌دهند. این ویژگی‌ها به‌تنهایی در طراحی کابینت نقش دارند زیرا یک انتخاب مناسب زیبایی دکوراسیون منزل را دوچندان خواهد کرد.

صفحه رویی کابینت

یکی از نکته‌ها در طراحی کابینت آشپزخانه صفحه رویی کابینت است. صفحه رویی کابینت از لحاظ کاربردی بسیار حائز اهمیت است. این صفحه از جنس‌های مختلفی مانند سرامیک، چوب، ام‌دی‌اف، گرانیت و کوارتز ساخته شده است. شما باید مطابق طراحی کابینت خود صحه رویی را  انتخاب نماید.

رنگ کابینت:

اگر بخواهید یک جلوه خاص به آشپزخانه بدهید باید در رنگ‌بندی کابینت‌ها دقت کافی داشته باشید، به‌جرئت می‌توان گفت اگر به رنگ‌بندی کابینت‌ها بی‌اعتنا باشید، طراحی بسیار ضعیفی خواهید داشت. زیرا انتخاب رنگ مناسب یک هارمونی بسیار خوب بین دکوراسیون منزل ایجاد می‌کند.

اندازه و استانداردهای کابینت

یکی از مهم‌ترین نکته‌های که در طراحی کابینت‌ها باید بدان توجه کرد اندازه‌ها و استانداردها هستند. برای اصولی کردن طراحی اندازه‌ها را یادداشت و همراه داشته باشید تا ملکه ذهن شود. اگر طراحی‌ها را مطابق با استانداردهای موجود انجام دهید. نتیجه‌ای فوق‌العاده از طراحی به دست می‌آورید.

در مطالب بالا در مورد نکته‌های مهم در طراحی کابینت آشپزخانه صحبت کردیم. حال قصد داریم شما را با انواع طراحی کابینت آشپزخانه آشنا سازیم پس تا پایان مطالب با ما همراه باشید.

انواع طراحی کابینت

امروزه طراحی کابینت‌ها را به دو صورت انجام می‌دهند:

1 ـ طراحی مدرن

2 ـ طراحی کلاسیک

طراحی مدرن کابینت آشپزخانه

شاید با شنیدن کلمه مدرن با خود فکر کنید که این نوع از طراحی کابینت بسیار پیچیده است. اما نوع و نحوه اجرای آن بسیار ساده است. در این نوع از طراحی مواردی مانند معرق و منبت‌کاری دیده نمی‌شود، بلعکس تلفیق رنگ‌ها با یکدیگر باعث زیبایی این مدل شده است.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی

طراحی کلاسیک کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت از نوع کلاسیک ظرافت بسیاری دارد. این ظرافت در بخش‌های مختلفی از کابینت مانند درب‌ها و سرستون‌ها احاطه می‌شود. اجرای طرح در این قسمت‌ها جذابیت کابینت کلاسیک را دوچندان می‌کند. رنگ نیز یکی از مؤلفه‌ها در طرح کلاسیک کابینت به شمار می‌آید. امروزه پرطرف‌دارترین رنگ در طرح کلاسیک سفید است.

کابینت آشپزخانه 

سخن پایانی

طراحی کابینت آشپزخانه یک امر اساسی و ضروری به شمار می‌آید که باید بدان توجه کرد. سایت رامسین قصد دارد در زمینه طراحی کابینت به شما کمک کند. اگر بخواهید یک آشپزخانه زیبا داشته باشید در ابتدا باید طرح‌های موجود را بررسی و تمام ایرادها را بر طرف کنید. این بررسی‌ها باعث می‌شود که شما بعدها دچار مشکل نشوید و از کابینت‌های ساخته شده و زیبایی آن‌ها لذت ببرید.

 

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *