روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن ، لنداسکیپ، آلاچیق و فضای سبز

 

 

روف گاردن چیست؟

 

در عصر حاضر با توجه به رشد جمعیت و زندگی آپارتمان نشینی و عدم بهره مندی انسانها از فضای طبیعت و گل و گیاه، طراحان و معماران به این فکر افتادند تا بخشی از بام یا تراس آپارتمان‌ خود را به ساخت یک باغ کوچک اختصاص دهند و به همین خاطر پدیده‌ ای به نام روف گاردن به وجود آمد.

 در این مطلب سعی شده است اطلاعاتی در زمینه روف گاردن، نحوه ساخت و چگونگی عایق‌ کاری آن با توجه به تجربیات و خدماتی که در طول این سالها داشته ایم را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم.

سقف، بام یا تراس آپارتمان‌ هایی که به وسیله چمن‌ مصنوعی، گیاهان و درختچه ‌های متنوع پوشیده شده است در اصطلاح، روف گاردن یا بام باغ نامیده می‌شود.

فضای جذاب و دلنشینی که روف گاردن در اختیار شما می گذارد به شما این امکان را می‌دهد تا به جای اینکه با صرف زمان و هزینه به نقاط خوش آب و هوا سفر کنید، هر روز، ساعاتی را در بام خود سپری کرده و از حضور در چنین فضایی لذت ببرید.

 

 

روف گاردن چه مزایایی دارد

 

نخستین و مهم‌ترین مزیت روف گاردن، ایجاد فضایی دلنشین و مطبوع برای کلیه ساکنین ساختمان است.

افزایش بی‌رویه شهرنشینی، فعالیت‌های صنعتی و به تبعه آن افزایش دمای شهرها سبب ایجاد پدیده ‌ای به نام جزیره گرمایی شهری شده است

. و یکی از راه‌های مقابله با این پدیده ایجاد روف گاردن در بام خانه هاست.

 یکی دیگر از دلایل مهمی که افراد، به استفاده از روف گاردن ترغیب می‌شوند پرهزینه بودن ایجاد فضای سبز برای شهرداری‌ها و افزایش بی‌رویه قیمت زمین است.

 

 

از جمله مزایای روف اردن به شرح زیر است:

 

 از بین بردن ذرات مضر، کاهش دی اکسید کربن و تولید اکسیژن.

 کاهش آلودگی هوا

کاهش آلودگی‌های صوتی

 افزایش ضخامت بام آپارتمان‌ها و به تبع آن افزایش طول عمر سقف

 

 

 

 

 

روف گاردن چه معایبی دارد؟

 

برای اجرای درست و بی نقص یک پروژه روف گاردن بهتر است از متخصصان این رشته اطلاعات کافی را دریافت کنید تا از وقوع مشکلات جبران ناپذیر جلوگیری نمایید.

در اینجا به تعدادی از این معایب و مشکلات می‌پردازیم.

 در روف گاردن‌ها، سیستم عایق آب وجود دارد اما برای جلوگیری از آسیب به این سیستم امکان استفاده از گیاهان و درختچه‌هایی که دارای ریشه‌های بلند هستند وجود ندارد.

از دیگر معایب روف گاردن می‌توان به هزینه اشاره کرد.

طبیعتا هزینه مصرفی احداث روف گاردن بسیار بیش از سقف‌های رایج است اما با توجه به مزایایی که برای این سقف‌ها برشمردیم این هزینه در طولانی مدت جبران می‌شود.

 

 

 

 

 مهم‌ترین عیب روف گاردن‌‌ها، وزن سازه‌هاست که سبب افزایش فشار، بر سقف می‌شود مسلما با دقت در انتخاب نوع پوشش گیاهی و جزئیات اجرای آن مشکلی در زمینه نخواهید داشت.

پیش از اینکه راجع به انواع روش‌های اجرای روف گاردن اطلاعاتی ارائه کنیم ذکر یک نکته در اینجا ضروری است که ویژگی لازم برای ساخت روف گاردن بررسی نور خورشید است.

هریک از گیاهانی که در باغ خود استفاده می‌کنید به طور میانگین به ۷ ساعت نور خورشید نیاز دارد. بنابراین ابتدا ساعات تابش نور خورشید را محاسبه کنید.

 

 

روش‌های مختلف  اجرای بام سبز

 

انتخاب نوع روف گاردن از این جهت مهم است که امکان وقوع مشکلاتی از قبیل فشار زیاد بر سقف، مشکلات مربوط به سیل یا اجسام در حال سقوط کمتر شود.

روف گاردن‌ها، براساس فرآیند اجرایی، عمق کشت و تجهیزات مورد استفاده به سه شیوه ، سیستم عریض یا گسترده، سیستم فشرده یا متمرکز، سیستم نیمه فشرده یا جعبه گیاه تقسیم می شوند.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *