طراحی ویلا و انواع طرح‌های مختلف آن

دکوراسیون رامسین: فرآیند طراحی ویلا یک فرآیند پیچیده نیست ولی بی شک باید توسط افرادی انجام بگیرد که هم دارای تخصص در این زمینه باشند و هم اینکه به جزئیات طراحی اهمیت ویژه ای بدهند.

قبل از هر مطلبی باید تعریفی از ویلا داشته باشیم. اصولا ویلا چیست و چه کاربردی دارد و در واقع به چه خانه هایی واژه ویلا گفته می شود.

ویلا در بیانی ساده به خانه‌هایی گفته می شود که از هر چهار طرف به بیرون نما داشته باشند. به طور معمول چنین خانه هایی ماهیت ییلاقی دارند و خارج از محدوده شهر است. به قطع یقین انواع مختلفی از ویلاها با طراحی‌های جذاب و گوناگون را دیده اید و همان طور که می دانید معمولا استفاده از ویلا دائمی نیست و صاحبان آن اوقات بیکاری برای فارغ شدن از شلوغی شهر به ویلاهای خود پناه میبرند تا دمی را در جوار طبیعت بیاسایند. با این وجود نحوه ساخت و طراحی کار آسانی نیست و همان طور که گفته شد به جزئیات زیادی احتیاج دارد. در کل رعایت یک سری اصول و جزئیات در طراحی ویلا می‌تواند آن را به یک مکان عالی برای تسکین روحی افراد تبدیل کند.

در این مطلب سعی داریم یکسری نکات اصولی و کلیدی با توجه به تجربیات شخصی خودمان را در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید تا شما را بیشتربا طراحی ویلا آشنا کنیم.

یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند در طراحی ویلا تأثیر داشته باشد پلان ویلا است. توجه به فرم و هماهنگی آن با پلان ویلا از اهمیت زیادی برخوردار است.

مثلا نورگیری مناسب، تهویه، کاربردی بودن فضاهای طراحی و هم چنین موارد اقلیمی در این زمینه به شدت ضروری است. نکته مهمی که در طراحی پلان می بایست لحاظ کرد این است که طرح باید به گونه ای باشد که از فضای مناسب و کافی برای آشپزخانه، نشیمن، اتاق خوابها، پذیرایی و … برخوردار باشد. چون معمولا یک ویلا در زمینی بزرگتر از زمین ساختمان مسکونی ساخته می‌شود سازندگان در طراحی پلان ویلا دستشان بازتر خواهد بود و قدرت مانور بیشتری دارند.

توجه به هماهنگی طبقات با یکدیگر و همچنین سقف ویلا در طراحی از دیگر موارد است. سقف ویلا می‌تواند ساده، شیب دار و یا  ترکیبی از هر دوی آنها باشد. این نکته را فراموش نکنیم که طرح ما نباید با مقررات ملی ساختمان مقایرت داشته باشد.

نباید به نمای ویلا و هماهنگی و تناسب پنجره‌ها بی توجه بود. خوب است که تناسب آنها با سایبان، سقف، سازه افقی یا عموی، تناسب با مصالح، رنگ و عناصر تزئینی و … به دقت بررسی و لحاظ گردد.

در پلان و نمای ویلا طرح های مختلفی را می توان به کار برد. فراموش نکنیم برای این که خواسته و نیاز مشتری را برآورده کنیم می بایست با گفتگو و بحث، خواسته‌های او را تجزیه و تحلیل کنیم و در نهایت ایده و طرح نهایی را به مشتری ارائه کنیم.

برای رسیدن به هدف مطلبوب و دست یافتن به یک ایده عالی بهتر است با مهندسان و متخصصان مشورت کنیم و از کارشناسان شرکت معماری و دکوراسیون داخلی رامسین در این زمینه کمک بگیریم.

در موضوع نمای ویلا  از بازی نور و سایه می توان بهره برد و از این طریق طرحی زیبا را برای نمای یک ویلا به وجود آورد.

دکوراسیون داخلی ویلا و انواع آن سبک‌های مختلف طراحی ویلا کدام اند؟

به طور کلی سه سبک در طراحی ویلا وجود دارد که شامل: سبک کلاسیک، سبک مدرن و سبک تلفیقی است. در ادامه به بررسی این سه سبک طراحی ویلا خواهیم پرداخت.  

سبک طراحی ویلای کلاسیک

در زمان‌های گذشته چون طراحی ویلای کلاسیک استفاده می‌شد امروزه نیز به دلیل این که سبکی منظم است و بی نظمی و شلوغ کاری در آن وجود ندارد طرفداران خاص خود را دارد.

در این سبک ما با فضایی گرم و شیک مواجه هستیم که در عین شیک بودن جذاب نیز هست. شاید این سبک تا حدودی ریشه‌های سنتی خود را حفظ کرده است و به همین خاطربه افرادی که علاقه به سنت گذشته دارند توصیه می شود.

 نکته دیگر اینکه در سبک طراحی ویلای کلاسیک تقارن خاصی را در طراحی فضاها و عناصر مختلف شاهد هستیم. استفاده از رنگ‌های با وقار و مبلمانی تمیز و سنتی از ویژگی‌های بارز این سبک است.

در مورد سبک طراحی ویلای مدرن

معمولا انواع مختلفی از طراحی‌ها برای یک ویلای مدرن وجود دارد. ولی پرکاربردترین طراحی‌ها طراحی مدرن است که دارای طرحی ساده و اثبات شده است و برای این منظور باید از بافت و رنگ مناسب بهره گرفت. طراحی ویلاها تا حد زیادی وابسته به طرح و پلان آن است. در این نوع طراحی‌ می توان از فناوری‌های مدرن برای زیبا سازی ویلا استفاده کنید. معمولا در طراحی ویلا مدرن از شیشه، استیل و بتن استفاده می کنند.

این نوع از ویلاها معمولاً پلان و نمای آنها به سبکی باز طراحی می‌شود و هنگامبی که از بیرون نگاه به این ویلاها می‌کنید جلوه خاصی دارند. توجه کنیم که واژه مدرن به زمان حال بستگی دارد. وقتی در مورد طراحی ویلای مدرن بحث می کنیم منظور استفاده از عناصر سلیقه های امروزی در ساخت ویلا است.

 در این نوع سبک باید تمام عناصر طراحی با یکدیگر هماهنگ باشند. اگرچه سادگی هم در این نوع  طراحی اهمیت دارد اما به گونه‌ای طراحی را انجام دهیم که از فضا نهایت بهره را ببریم.  

از رنگ‌ها با دقتذ  زیادی استفاده کنید. در طراحی مدرن معمولاً از رنگ‌های بژ، خاکستری روشن، کرم و سفید استفاده می‌شود. شاید یکی از دلایل محبوبیت ویلاهای مدرن علاوه بر راحتی که برای ساکنان فراهم می‌آورد این باشد که فضای آنها بسیار لوکس و شیک است.

سبک تلفیقی در طراحی ویلا

نمی توان تعریف واضحی به سبک تلفیقی طراحی ویلا اطلاق داد. بهره بردن از عناصر مدرن در کنار عناصر کلاسیک و قدیمی، سبک تلفیقی را رقم می زند. این سبک مورد علاقه خیلی از افراد است.

توجه کنیم استفاده از سبک مدرن در کنار سبک کلاسیک می‌تواند باعث ایجاد فضایی دلپذیر و در عین حال شیک و زیبا باشد. دکوراسیون داخلی ویلا و انواع طراحی دکوراسیون داخلی ویلا در طراحی داخلی ویلا مواردی زیادی را می‌توان مد نظر قرار داد. برای نمونه استفاده از نور طبیعی محیط، سقف‌های بلند و فضاهای بزرگ می‌تواند کارساز باشد.

نور محیط بیشترین کارایی را در طراحی دکوراسیون داخلی دارد. البته در طراحی مدرن ویلا از معماری سقف‌های بلند می توان استفاده کرد. همچنین خیلی از کارشناسان طراحی، نور جنوب را در طراحی داخلی ویلا توصیه می کنند. فراموش نکنیم دکوراسیون داخلی و عناصر و موادی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند در زیبا سازی فضای داخلی ویلا نقش مهمی دارند. به طور معمول ست کردن مبلمان با رنگ دیوارها و همچنین پرده‌ها و توجه به عناصری که در ساخت اشیاء و وسایل داخل ویلا به کار می روند از ارزش و اهمیت زیادی برخوردار هستند.

دکوراسیون داخلی رامسین یکی از شرکت‌های فعال در زمینه طراحی داخلی ویلا است که به پشتوانه پانزده سال تجربه خدمات ارزنده ای را به همشهریان و هم وطنان خود ارائه داده است.  

مطالب مرتبط