طراحی ویلا با بهره مندی از جدید ترین متد معماری

اصول طراحی ویلا در بر گیرنده؛ طراحی دکوراسیون داخلی ویلا، معماری نمای بیرونی ویلا و طراحی به همراه اجرای تمامی جزئیات مورد نیاز می باشد. توجه به اصول طراحی ویلا، موجب حصول یک نتیجه دلنشین و استاندارد می گردد. بهتر است در این نوشتار از خود شما را با طراحی ویلا با بهره مندی از جدید ترین متد معماری آشنا سازیم.

مقدمه ای برای اصول و مبانی طراحی ویلا؛

رعایت اصول و مبانی طراحی ویلا در شهرها و استان های شمالی ایران نیز شمال غربی کشور، با تکیه بر پیشرفت های بیشمار و روزافزون علم و فناوری به خصوص علم معماری، نیازمند بهره گیری از تکنولوژی های به روز و نوین در حیطه معماری و نقشه کشی است.

هم اکنون طراحی یک ویلا حاوی دو جهات؛ طراحی دکوراسیون داخلی و معماری نمای بیرونی می باشد که بایستی با یک دیگر هماهنگ و متناسب باشند. همان گونه که بدین نکته آگاه می باشید، طراحی یک ویلا متفاوت از طراحی ساختمان های مسکونی می باشد و بایستی با دقّت عمل بالایی پیش برود. این گونه است که ساکنین آن ویلا در آینده ای دور به مشکل نخواهند خورد. به گونه ای جامع و کلّی طراحی محیط ویلا می‌باید لوکس و مدرن، زیبا و چَشم گیر و در عین حال بسیار کاربردی باشد.

این گونه است که شرایط برای استراحت و تفریح ساکنان به خوبی فراهم خواهد شد. همچنین از جمله حائز اهمیت ترین جهات در اصول طراحی دکوراسیون داخلی ویلا، دقّت به جزئیات می باشد که در این نوشتار از خود به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا چیست!

از جمله حائز اهمیت ترین نکاتی که در اصول طراحی دکوراسیون داخلی ویلا بدان پرداخته خواهد شد، طراحی محیط داخلی با بهره گیری از سقف های مرتفع، نور پردازی بسیار خوب و مطلوب می باشد. بله، دو مورد نام برده شده از جمله پارامترهای بسیار مهم در طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می شود. نیز از سویی هم طراحی دیوارهای داخلی ویلا باید به گونه ای باشد که علاوه بر نقش جدا کنندگی خود، به گونه معمارانه و هنرمندانه طراحی بشود تا از آن بهره‌ گیری های بیشتری به عمل آید.

از سویی دیگر طراحی ویلا های دوبلکس، از جمله کارهایی می باشد که به تازگی در بین عموم مردم متداول گردیده است. ویلای دوبلکس حاوی سقف بلندتری به نسبت ویلای عادی است و در آن، محیط های عمومی از محیط های خصوصی به خوبی جدا گردیده اند. همین موضوع منجر گردیده تا فضای استراحت ساکنان درون خانه معین شده و آرامش بیشتری را برای آن ها به ارمغان آورد.

بهره گیری از نور پردازی های مدرن استفاده از نور خورشید در بطن خانه خود، بهره مندی از درب های بازشونده کشویی، رنگ آمیزی دیوارها و یا به کارگیری کاغذ دیواری و مواردی دیگر، بعضی از اصول طراحی ویلا به شمار می رود. البته که در نظر گرفتن آن ها منجر خواهد شد شادابی بیشتری درون ویلای شما مستقر گردد.

معماری محیط بیرونی ویلا؛

بعد از آن که طراحی قسمت های دکوراسیون داخلی ویلا، چون؛ ورودی، دستشویی، حمام، اتاق خواب ها و دیگر قسمت های درونی کامل گردید، حال نوبت به طراحی محیط بیرونی و اجرای آنچه نیاز است، می رسد. هدف از بهره‌ مندی از محیط خارجی ویلا، استفاده از هوای آزاد و کسب لذّت از محیط سرسبز و دل نوازی می باشد که در منطقه حاکم است. از این جهت طراحی محیط بیرونی ویلا می‌باید به گونه ای باشد که مورد رضایت ساکنان واقع بشود و از سویی برای آن ها کاربرد هم داشته باشد. واقع نمودن و تعبیه درست ارکانی همانند؛ آلاچیق، باربیکیو، استخر، گل کاری ها و پاسیو و… از حائز اهمیت ترین موارد در مبانی طراحی ویلا و معماری نمای بیرونی ویلا است که اثر بسیاری بر مجذوب گردیدن ویلا نیز دارد.

معماری محیط بیرونی ویلا؛

فرآیند طراحی و اجرای باغ ویلاها چگونه است!

 • اندازه گیری و به ثبت رساندن متراژ بخش های گوناگون.
 • توجه مخصوص به جهت های طلوع و همچنین غروب خورشید.
 • طراحی و اجرای نمای بیرونی ساختمان، گل کاری، اتاق های مدّنظر، استخر، سونا و جکوزی، دیگر محیط های مورد نیاز خود.
 • طراحی راه های ارتباطی میان بخش های نام برده شده.
 • طراحی محیط داخلی  با استناد به اصول و مبانی طراحی ویلا که حاوی تعداد طبقات، امکانات و تجهیزات مدّنظر و کاربردهای آن می گردد.
 • اتخاذ نوع مواد و مصالح مصرفی به هنگام ساخت و ساز و طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی .

محیط های اصلی یک ویلا شامل چه مواردی است؟

یکی از حائز اهمیت ترین مواردی که در اصول و مبانی طراحی ویلا میبایست در نظر بی انگارید، این می باشد که روش درست خلق فضاها به چه حالت است؟ فضای اصلی یک ویلا شامل چه مواردی می باشد؟ مناسب ترین طرح و حالات برای محیط های داخلی، شکلی می باشد که در آن محیط های گوناگون از هم دیگر تفکیک گردیده باشند یا لااقل ارتباط بصری و حرکتی خوبی با هم دیگر داشته باشند. در نظر انگاشتن فضاهای خصوصی و عمومی، نکته ای می باشد که پیش از مطرح نمودن محیط های اصلی میبایست در نظر گرفت.

هر ویلا، حاوی قسمت های اصلی و عمومی همانند؛ اتاق پذیرایی، اتاق های میهمان، اتاق سرگرمی و بازی، اتاق کار، و… است. این گونه محیط ها باید به گونه ای استاندارد و صحیح در پلان واقع بشوند. محیط های شخصی نیز، بنابر کاربردی که دارد در دیگر قسمت ها واقع می شوند. بهترین نوع پلان برای ویلا، پلانی می باشد که در آن فضا های عمومی و همچنین فضا های درونی خانه به گونه ای باشد که همگی میهمان ها قابلیت استفاده از آن امکانات را داشته باشند.

امکانات و منابع مورد نیاز به جهت طراحی ویلا؛

 • سیستم های سرمایشی و گرمایشی استاندارد و با کیفیت.
 • استفاده از آبیاری قطره ای برای باغ و یا باغچه ویلا.
 • استفاده از سیستم ایمنی مطلوب برای درب ها، پنجره ها و فضای درونی ویلا.
 • استفاده از پمپ و موتور خانه و جانمایی صحیح آن.
 • بهره مندی از نور پردازی و رنگ آمیزی اصولی و درست.
 • تعبیه اتاق های مورد نیاز دیگر چون اتاق سرایداری و نگهبانی.
 • قرار دادن ملزومات و تجهیزات تفریحی همانند؛ آلاچیق، باربیکیو، تاب و… .

دوستان آیا به کسب اطلاعات بیشتری نیازمند هستید؟ پس بهتر است ما را در دیگر قسمت های «رامسین» همراهی نمایید.

امکانات و منابع مورد نیاز به جهت طراحی ویلا؛

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا