خدمات شرکت رامسین

طراحی داخلی باشگاه بدنسازی

طراحی داخلی باشگاه بدنسازی

فهرست مطالب

دکوراسیون و طراحی داخلی می‌تواند موجب القای حس‌های مختلف آرامش، امنیت، شور و هیجان و امید شود. بعلاوه می‌تواند در میزان کارایی و راندمان افراد در محیط نیز موثر باشد. جهت طراحی و دکوراسیون یک فضای ایده‌آل و زیبا به افراد متخصص و با تجربه نیاز هست. معماری و طراحی داخلی هنری است که نیازمند معماران و متخصصین باتجربه‌ای است که  با علم و دانش خود به بهترین نحو آن را اجرا سازند. طراحی و دکوراسیون داخلی مختص خانه نیست و می‌توان از آن در مکان‌های مختلفی چون محیط کار، مدارس، باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی و غیره استفاده نمود. باشگاه ‌های بدنسازی یکی از پرطرفدارترین مراکز ورزشی هستند که امروزه افراد زیادی در این مراکز، فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند. از آنجاییکه باشگاه بدنسازی نیاز به فضای باز و انعطاف‌پذیری دارد طراحی و دکوراسیون داخلی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

طراحی داخلی باشگاه بدنسازی به چه صورت باید باشد؟

رشته بدنسازی دارای شاخه‌های مختلفی چون پیلاتس، فیتنس، تی‌آر‌ایکس و غیره می‌باشد. به همین جهت نیاز به فضایی گسترده و انعطاف‌پذیری دارد تا برای تمامی رشته‌ها و فعالیت‌های ورزشی مناسب با آن‌، فضای کافی وجود داشته باشد. بعلاوه نیاز است برای دستگاه‌های بدنسازی فضای کافی در نظر گرفته شود تا تمامی ورزشکاران به راحتی بتوانند از آن‌ها استفاده نمایند. از نکات مهمی که در باشگاه‌های بدنسازی باید به آن توجه نمود طراحی داخلی آن‌ها است. چرا که برخی افراد بدلیل طراحی نامناسب و فضای ناکافی از مراجعه مجدد به باشگاه بدنسازی منصرف می‌شوند.

یک باشگاه بدنسازی مناسب و ایده‌آل علاوه بر دارا بودن دستگاه‌ها و لوازم بدنسازی عالی و باکیفیت، باید از جنبه‌های مختلف بصری نیز مناسب و زیبا باشد، تا افراد را به ورزش و داشتن فعالیت بدنی ترغیب نماید و القا کننده حس‌های شور و هیجان و امید در ورزشکاران باشد.

معیارهای مهم در طراحی داخلی باشگاه بدنسازی

معیارهای مهم در طراحی داخلی باشگاه بدنسازی

چیدمان:

چیدمان مناسب دستگاه‌ها و لوازم بدنسازی در باشگاه‌ها یکی از اصلی‌ترین نکات مهم در طراحی داخلی آن‌ها است. چیدمان دستگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که در رفت و آمد افراد اختلالی ایجاد نشود و دستگاه‌ها در مکان مناسب قرار گیرند و بین آن‌ها فاصله مناسب و کافی وجود داشته باشد.

نورپردازی:

جهت نورپردازی مناسب باشگاه‌ها بهتر است که اگر امکان استفاده از نور طبیعی وجود دارد از آن استفاده گردد. نور طبیعی علاوه بر ایجاد روشنایی محیط، موجب انتقال نشاط و انرژی در ورزشکاران نیز می‌شود. اما اگر بنا به هر دلیلی استفاده از نور طبیعی مقدور نبود باید از نورپردازی مناسب استفاده شود. بهتر است نورپردازی در قسمت‌های مختلف باشگاه به گونه‌ای باشد که نور را به طور یکنواخت در فضا پخش کند و نور به صورت مستقیم و آزاردهنده در چشم ورزشکاران نباشد. باید توجه داشت که از نورهای نقطه‌ای در فضای باشگاه استفاده نگردد و از منابع نوری استفاده شود که نور را به صورت گسترده و یکنواخت در تمامی قسمت‌ها پخش نماید.

تهویه مناسب:

بدلیل انجام ورزش‌های متنوع و سنگین ورزشکاران در باشگاه، تهویه و جریان هوا برای تامین اکسیژن مورد نیاز ضروری است. بعلاوه استفاده از سیستم تهویه مناسب در باشگاه، موجب می‌شود تا شرایط برای فعالیت میکروارگانیسم‌ها مناسب نباشد و به این طریق از احتمال بروز بیماری‌های عفونی در ورزشکاران جلوگیری می‌شود.

دکوراسیون:

بهتر است به منظور ایجاد محیطی الهام بخش و پرانرژی در فضای باشگاه از ایده‌های خلاق و مختلف، در طراحی داخلی آن استفاده نمود. جهت زیبا سازی باشگاه می‌توان از گیاهان زینتی، اکسسوری‌های مناسب، دستگاه‌ها و لوازم جانبی استفاده کرد. همچنین می‌توان از طرح‌های مناسب و زیبا و یا جملات انگیزشی و یا پوستر شخصیت‌های بدنسازی بر روی دیوار و سقف نیز استفاده نمود.

رنگ‌بندی مناسب:

رنگ‌ها اثرات زیادی بر روحیه و روان افراد دارند به همین منظور در طراحی داخلی باشگاه بهتر است از رنگ‌هایی استفاده شود که در ورزشکاران حس مثبت ایجاد کرده و به آن‌ها انرژی مثبت دهد. رنگ‌های روشن می‌توانند بر روحیه ورزشکاران اثرات مثبتی داشته باشند و استرس و اضطراب را از آن‌ها دور کنند. همچنین برای باشگاه‌هایی با فضای کوچک، بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده کرد. و یا برای سالن‌های ایروبیک بیشتر از رنگ‌های قرمز، صورتی و نارنجی استفاده نمود. بعلاوه باید بین رنگ‌های به کار رفته و وسایل موجود در باشگاه هارمونی و هماهنگی لازم بر قرار باشد.

رنگ‌بندی مناسب:

آینه:

باید در نظر گرفت که آینه عنصر جدایی‌ناپذیر باشگاه‌های بدنسازی است وجهت تمرکز و کنترل بیشتر ورزشکاران بر روی تمرین و حرکت‌هایشان در حین ورزش کمک کننده است. استفاده از آینه بر اساس نوع ورزش‌ و فعالیت‌هایی که در باشگاه‌ها صورت می‌گیرد متفاوت است. می‌توان جهت راحتی و تمرکز بیشتر ورزشکاران از آینه‌های سرتاسری و یا قدی روبه‌روی هر دستگاه استفاده شود. به طور کلی استفاده از آینه در باشگاه علاوه بر حفظ قدرت تمرکز ورزشکاران، موجب انعکاس نور و زیباتر شدن محیط داخلی سالن ورزشی می‌شود.

آینه:

کفپوش مناسب:

کی دیگر از نکات مهم در باشگاه انتخاب کفپوش مناسب است. جهت انتخاب کفپوش مناسب و نرم باید به کیفیت آن توجه نمود. همچنین جهت جلوگیری از بیماری در بین ورزشکاران بهتر است از کفپوشهایی استفاده گردد که آنتی‌باکتریال هستند.

 

در باشگاه‌های بدنسازی نمی‌توان تاثیر دکوراسیون داخلی در آن‌ها را نادیده گرفت و جذابیت دکوراسیون باید در نظر گرفته شود. درست است که در درجه اول عملکرد این مکان‌ها مهم می‌باشد ولی توجه به طراحی داخلی آن‌ها نیز نباید دست کم گرفته شود. چرا که می‌توان با یک طراحی ساده و زیبا مکانی مناسب و ایده‌آل جهت انجام فعالیت‌های ورزشی ایجاد کرد. باید در نظر داشت که در کنار جنبه عملکردی چیدمان تجهیزات و وسایل، جنبه زیبایی را نیز مد نظر قرار داد. این عوامل در کنار هم باعث ایجاد اثرات مثبت در افراد شده و موجب افزایش مراجعین و بهره‌وری بیشتر می‌گردد.

 

کفپوش مناسب:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *