طراحی آشپزخانه سرد و گرم

طراحی آشپزخانه سرد و گرم

آشپزخانه را می‌توان مهم‌ترین بخش یک خانه بر شمرد که نحوه طراحی و چیدمان آن برای افراد به خصوص برای بانوان از اهمیت بالای برخوردار می‌باشد. چرا که اکثر بانوان بیشتر زمان خود را در آنجا سپری می‌کنند و علاوه بر این بر نگاه بر روحیات آنها می‌توان به خوبی به توجهی که بر آشپزخانه دارند پی برد. بی نظمی و شلوغی که در زمان کار در آشپزخانه به وجود می‌آید یکی از مهم‌ترین مسائلی است که ذهن خانم‌ها را درگیر می‌نماید. آشپزخانه در آپارتمان‌های امروزی به گونه‌ای طراحی می‌شود که در معرض دید قرار دارد و بایست به نحوی طراحی گردد که با دکوراسیون خانه هماهنگ بوده و بر زیبایی آن بیفزاید. این موضوع با شیوه جدیدی از طراحی که با نام طراحی آشپزخانه سرد و گرم شناخته می‌شود به خوبی پوشش داده شده است. در ادامه در این مطلب با ما همراه باشید تا به صورت کامل و جامع به شرح طراحی آشپزخانه سرد و گرم بپردازیم. شک نکنید که با انتخاب این نوع طراحی در آشپزخانه فضای منظم و زیبا در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم-وب سایت دکورامسین

آشپزخانه سرد چیست؟

برای درک بهتر مطالب در ابتدا بهتر است که در رابطه با آشپزخانه سرد گفتگو نماییم. آشپزخانه سرد قسمت مهمی از منزلتان به شمار می‌رود؛ ‌ چرا که طراحی آن به گونه است که در معرض دید قرار می‌گیرد. در این آشپزخانه کارهای که موجب بی نظمی و کثیف شدن فضا می‌شود صورت نمی‌گیرد در نتیجه همواره شاهد فضای منظم و مرتب هستیم. در آشپزخانه سرد وسایلی همچون فر، یخچال و… تعبیه می‌گردد. متریال به کار رفته در این آشپزخانه بالاترین کیفیت را داشته چرا که در معرض دید قرار دارد. علاوه بر این قسمت‌های نیز برای قرارگیری وسایل تزئینی و دکوری در نظر گرفته می‌شود. این نکته را خاطر نشان کنیم که معمولاً در این محیط نیز اجاق گاز و یا سینگ ظریف و توکار در نظر گرفته می‌شود ولیکن کاربرد آن برای انجام کارهای محدود نظیر گرم نمودن غذا می‌باشد.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم-وب سایت دکورامسین

آشپزخانه گرم چیست؟

آشپزخانه گرم در حقیقت قسمتی است که می‌توان گفت کاربرد این بخش  برای انجام پخت‌وپز می‌باشد. در واقع هرگونه کارهای که موجب کثیفی و شلوغی آشپزخانه می‌شود در این قسمت انجام می‌گیرد. برای مثال اگر آشپزخانه‌های قدیمی را به یاد بیاورید، آشپزخانه در بیرون و در قسمتی از حیاط قرار داشت. کاربرد آشپزخانه گرم را نیز می‌توان همانند آشپزخانه‌های قدیمی دانست که در آنجا پخت و پز و همچنین سرخ کردن غذاهای نظیر بادمجان، مرغ صورت می‌گیرد. در نتیجه با در نظر گرفتن آشپزخانه گرم می‌توان از ورود بوی مواد غذایی به داخل ممانعت نمود. در آشپزخانه گرم بایست سیستم تهویه قوی استفاده شود تا در صورت نبود پنجره از توزیع بو، روغن در فضا جلوگیری نماید.

نکته

محل قرارگیری یخچال بایست به گونه‌ای باشد که دسترسی به آن از هر دو آشپزخانه سرد و گرم به‌سهولت امکان‌پذیر باشد و در هر دو فضا قابل استفاده باشد.

علت طراحی آشپزخانه گرم چیست؟

دلیل اولی که می‌توان برای بکارگیری این نوع از طراحی نام برد استفاده بهینه و کاربردی از فضا دانست. در کنار این مورد با در نظر گرفتن این گونه طراحی برای آشپزخانه خود به خوبی می‌توانید همواره آشپزخانه مرتب و منظم در اختیار داشته باشید و از بودن در آن لذت ببرید. در واقع در یک کلام اگر آشپزخانه‌ای منظم و با بیشترین میزان راحتی می‌خواهید بهترین پارامتر انتخابی که پیشروی شما قرار دارد آشپزخانه سرد و گرم می‌باشد.

انواع مدل‌های طراحی آشپزخانه گرم

آشپزخانه گرم با درب شیشه‌ای

اگر تصمیم خود را مبنی بر طراحی آشپزخانه به سبک آشپزخانه سرد و گرم گرفته‌اید. در این صورت می‌توانید آشپزخانه گرم را به کمک یک درب شیشه‌ای از محیط آشپزخانه سرد جدا نمایید. در این صورت نه تنها می‌توانید از پخش شدن غذا جلوگیری نمایید بلکه یک محیط زیبایی در اختیار خواهید داشت.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم-وب سایت دکورامسین

طراحی آشپزخانه گرم با استفاده از سقف شیشه‌ای

شما می‌توانید محل  آشپزخانه گرم را در فضای خارج از آشپزخانه سرد در نظر بگیرید برای مثال اگر فضای کافی ندارید می‌توانید از بالکن برای این کار استفاده کنید و سقف آن را شیشه در نظر بگیرید. در این صورت محیط شما از نور مناسبی برخوردار بوده و علاوه بر این آشپزی در آن به‌سهولت امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین شما می‌توانید در دل آشپزخانه سرد محلی را به صورت مخفی برای آشپزخانه سرد اختصاص دهید. در کنار این مورد در برخی از موارد شاهد هستیم که آشپزخانه سرد و گرم به‌گونه‌ای طراحی شده که در امتداد یک دیگر قرار دارند. در چنین طراحی آشپزخانه گرم در انتهای آشپزخانه سرد قرار گرفته و در معرض دید مهمان قرار ندارد.

از مهم‌ترین مزیت‌های که می‌توان برای آشپزخانه گرم نام برد این است که امکان قفسه‌بندی وجود دارد و می‌توان به راحتی هر آنچه که نیاز است اعم از مواد غذایی، ظروف و… را بر روی قفسه‌ها قرار داد. نکته مهمی که در رابطه با آشپزخانه گرم بایست برایتان شرح دهیم این است که هزینه زیادی برای طراحی آن نیاز ندارید. چرا که در معرض دید قرار ندارند و لزومی به استفاده از متریال با قیمت بالا وجود ندارد. همچنین نیازی نیست که حتماً با آشپزخانه سرد هماهنگ و ست باشد.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم-وب سایت دکورامسین

در طراحی آشپزخانه سرد و گرم رعایت چه نکاتی الزامی می باشد

اولین نکته توجه به‌اندازه فضاها می‌باشد از آنجای که در آشپزخانه سرد کارهای همچون آشپزی و شستشو انجام نمی‌گیرد نیازی نیست که فضای بیشتری برای آن در نظر گرفته شود. در نتیجه بهتر است که فضای بیشتری را به آشپزخانه گرم اختصاص دهید. همچنین هر دو آشپزخانه در کنار یک دیگر کاربرد دارد و وجود هر دو ضروری می‌باشد.

امیدواریم این مطلب ((طراحی آشپزخانه سرد و گرم)) برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *