پتینه کاری، ورق طلا و نقاشی دکوراتیو

 اگر از یک طراح دکوراسیون داخلی بپرسید پتینه کاری چیست. نخستین چیزی که به شما خواهد گفت این است که «پتینه یعنی هنر کهنه کردن فضای یک خانه»

اما واقعیت امر این است که پتینه منحصر و محدود به این جمله نیست و ابعاد گسترده تری دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

حتما در برخی عمارت ها و خانه های به جا مانده از گذشته مشاهده کرده اید که استادکاران و هنرمندان قدیمی برای تزئین خانه از گچ بری استفاده می کرده اند. در واقع پتینه کاری نوعی از همان هنر است که به شکل مدرن تری دوباره پس از سال‌ها در زمینه دکوراسیون داخلی در حال مد شدن است.

پتینه پوششی هنرمندانه برای سطوح است و در انواع و اشکال مختلفی بنا به سلیقه مشتری طراحی و اجرا می شود. پتینه ها به طور کلی روی یک رنگ روغنی، پلاستیک یا اکریلیک در سبک های کلاسیک و مدرن اجرا می‌شوند. این طرح‌ها می‌توانند فلت یا برجسته باشند که بسته به دکوراسیون داخلی مدنظرتان باید نوع آن را انتخاب کنید.

نوع کلاسیک پتینه جلوه‌ای قدیمی به خانه می بخشد. پتینه کاری برجسته که در قدیم بسیار کاربرد داشته  را می توان یکی از انواع کلاسیک دانست.

در نوع کلاسیک که به پتینه‌ ورق طلا معروف است، از خمیر مخصوص پتینه کاری استفاده می ‌شود و عموما از رنگ‌های طلایی برای تزئین آن استفاده می‌ کنند. در نوعی دیگر از پتینه کلاسیک می ‌توان نقش سنگ، آجر یا ترک را روی سطح مورد نظر طراحی و اجرا کرد.

طراحی و اجرای تخصصی نقاشی سقفی و دیواری لوکس دکوراتیو با شرکت طراحی دکوراسیون رامسین

یکی از انواع پتینه کاری که بسیار در طراحی ویلا  پرطرفدار است، کهنه کاری است که با استفاده از این تکنیک می‌توان دیوار یا حتی وسایل خانه را به یک قطعه‌ آنتیک تبدیل کرد؛ این کار با استفاده از یک روغن مخصوص به نام شاپون روی سطح مورد نظر اجرا خواهد شد.

در انواع مدرن‌ تر از پوشش ابر و باد و آسمان یا طرح فرشته به عنوان الگوی پوشش استفاده می‌شود و یا می‌توان با استفاده از تکنیک‌های رنگ آمیزی، طرح چوب یا پوشش نقره‌ ای روی سطح اجرا کرد. پتینه کاری را می‌توان روی هر سطحی اجرا کرد؛ از دیوار گچی و رنگ خورده و کاغذ دیواری شده گرفته تا سطوح چوبی وسایل خانه و یا هر ستونی که در فضا است.

ورق طلا

چرا از پتینه و ورق طلا برای دکوراسیون استفاده کنیم

نخست اینکه پتینه کاری با تنوع نامحدودی که دارد، شما را از دست رنگ‌های ساده، بی‌روح و تکراری سفید و کرم و استخوانی رها می ‌کند. از طرفی با استفاده از پتینه کاری می‌ توان به راحتی ترک‌ها و موج‌ های ایجاد شده روی دیوارهای گچی را پوشاند. سومین مزیت پتینه کاری این است که عمر بالایی دارد و ضد آب است؛ یعنی می ‌توانید پتینه را روی دیوار یا روی سقف اجرا کنید و تمیزکاری آن نیز بسیار آسان است.

اگر هم زمانی قسمتی از دیوار یا نقش روی دیوار آسیب دید، می ‌توانید به راحتی آن قسمت را ترمیم کنید. سرعت اجرای بالا و نداشتن بوی نامطبوع هنگام پیاده ‌سازی، جزو مواردی هستند که پتینه کاری را به انتخابی مناسب تبدیل کرده است.

استفاده از پتینه کاری در قسمت‌های خاصی از دیوار می‌ تواند نمای خانه را دگرگون کند. اما شاید مهم‌ ترین مزیتی که می‌توان برای پتینه به حساب آورد، قیمت مناسب و صرفه‌ اقتصادی این پوشش است. با استفاده از تکنیک پتینه می‌توان بسیاری از طرح‌های پرطرفدار که به وسیله کاغذ دیواری اجرا می‌شوند را با هزینه‌ای بسیار کمتر و با همان کیفیت اجرا کرد.

1 دیدگاه دربارهٔ «پتینه کاری، ورق طلا و نقاشی دکوراتیو»

  1. بازتاب: هادی اکبری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا