خدمات شرکت رامسین

بازسازی
طراحی و اجرا
دکوراسیون داخلی
ساخت

سنگ کورین چیست؟

کورین

فهرست مطالب

بسیاری از مصرف کنندگان نمی دانند که در واقع کورین چیست یا از چه موادی ساخته می شود و  چگونه این سنگ مصنوعی با کوارتز و گرانیت قابل مقایسه است. این مطلب مروری درباره ی مواد تشکیل دهنده سنگ کورین، مزایا و معایب کورین، کاربردهای کورین، رنگ ها و گزینه های طراحی، مراقبت و تعمیر کورین و ….است.

کورین

سنگ مصنوعی کورین چیست؟

کورین یک ماده مصنوعی مهندسی شده همانند کوارتز است. کورین از ترکیب پلیمرهای اکرلیک با سایر مواد معدنی و سنگی تولید می شود. مخلوط مواد به قالب هایی برای ایجاد ورق های کورین ریخته می شوند. این ترکیب باعث به وجود آمدن برخی از ویژگی ها و مزایایی می شود که در دیگر متریال ها مانند گرانیت یا مرمر و … دیده نمی شود.

کورین یک نام تجاری برای یک نوع سنگ مصنوعی است که توسط دوپونت در سال ۱۹۶۷ اختراع شد. این سنگ به مرور زمان به طور فزاینده ای محبوب شد. با این حال از زمان ثبت اختراع دوپونت برندهای دیگر نسخه های خود را از این سنگ مصنوعی رو نمایی کردند مانند: استارون (سامسونگ)، ال جی، هانکس، ….

تفاوت در میزان ترکیب مواد بین تولید کنندگان مختلف وجود دارد اما در آخر نتیجه همانند سنگ مصنوعی کورین است. از عمده مصارف آن در طراحی ویلا و مصرف خانگی برای صفحه روی کابینت ها، دیوارپوش، سرویس های بهداشتی و …. . همچنین در مکان های تجاری همانند مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه‌ها، داروخانه، هتل، رستوران، بانک، فرودگاه و … است.

کورین

مزایا و معایب کورین

اما همانند باقی متریال ها کورین نیز دارای مزایا و معایبی است.

مزایا

 • یکپارچگی و بدون درز بودن در کلیه محلهای اتصال
 •  مقاوت در برابرتغییرات دما – دچار شوک حرارتی نمی شود
 • ضد لک-ضد آب -ضد زنگ و ضد جرم و آنتی باکتریال
 • قابلیت ترمیم و تعمیر دائمی و جلا پذبری
 • مقاوم در برابر اسیدها و مواد شیمیایی
 • قابلیت طراحی و فرم پذیزی
 • قابلیت بریده شدن و فرم دهی
 •  دارای طول عمر زیاد
 •  قابلیت عدم تخلخل و نفوذ ناپذیری، لکه ها به آسانی پاک می شوند.
 •  نگهداری اسان
 • تنوع رنگی زیاد
 • ایجاد سینک های یکپارچه توسط کورین
 • به طور کلی ارزان تر از کوارتز و گرانیت

معایب

 • برخی از مواد شیمیایی و پاک کننده ها باعث تغییر رنگ آن می شود. (قابل تعمیر)
 • تابه های بسیار داغ میتواند باعث تغییر رنگ شود (قابل تعمیر)
 • کم شدن شفافیت به مرور زمان

سنگ کورین به مرور شفافیتش کم میشود اما نگران نباشید. با یک پولیش ظاهر اولیه خود را بدست  خواهد آورد.

 • مقاومت کم  در برابر خط و خش

کورین نباید در برابر ضربات مستقیم چاقو قرار بگیرد چون خط و خش هایی روی آن ایجاد می شود ولی با پولیش به راحتی همانند روز اول خود خواهد شد.

کورین

رنگ های کورین (سمپل کورین)

در گذشته رنگ های کورین بسیار محدود و خسته کننده بود . اما امروزه این طرح ها و رنگ ها از آن یکنواختی فراتر رفته و به بیش از صد رنگ رسیده است برخی از آن ها قابل مقایسه با عمق و زیبایی سنگ های طبیعی هستند. طرح ها و بافت های جدید کورین بسیار مناسب برای سرویس های بهداشتی و آشپزخانه های مدرن هستند.

رنگ های مشکی خالص و سفید کورین ( Glacier White) و (Deep Nocturne) در زیبایی شناسی مدرن و مینیمالیستی بسیار پرکاربرد هستند و همچنین برای طراحی های کلاسیک و انتقالی نیز مناسب هستند. علاوه بر این، کورین دارای رنگ های جامد مانند زرد، آبی نیز هست که کم تر متریالی می تواند این رنگ ها ارائه دهد.

تکامل و افزودن الگوهای جدید

طرح ها و رنگ های مختلف گزینه هایی را برای هر نوع سبک سرویس بهداشتی و آشپزخانه ارائه می دهد. سمپل های کورین اشکال متفاوتی از شن ها و سنگ ریزه ها و حتی شیشه های بازیافتی را دارا هستند.  امروزه در همه ی مجموعه ها خطوط ،رگه ها و سایه های رنگی خال دار و حرکت دیده می شوند که برای یک نمای طبیعی تر بسیار جذاب هستند.

کورین

ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد کورین

سنگ مصنوعی کورین دارای  ویژگی های منحصر به فردی است که برخی از آن ها آگاه نیستند. برخی از این ویژگی ها گزینه های مطلوبی را برای طراحی و عملکرد ارائه می دهند.

انعطاف پذیری کورین

حقیقتا از تمام انواع سنگ در جهان، سنگ کورین به راحتی می تواند به غیر از خط مستقیم، به صورت اشکال زاویه ای فرم بگیرد. با این سنگ مصنوعی می توانید طراحی معماری را در جهت های جدیدی پیش ببرید، که بسیاری از این طرح ها منحنی ها را شامل می شوند.

کورین

مراقبت و نگهداری کورین

سنگ مصنوعی کورین به طور حرفه ای و بدون هیچ گونه درزی ساخته و نصب می شود. بدین معنی که یک قسمت بادوام بدون نیاز به هر گونه مهر و موم ایجاد می شود. با کمی مراقبت از سطوح کورین درخشندگی و جلوه ی اولیه این سطوح مانند روز اول خود باقی می ماند. نگهداری درست از سطوح کورین به مراقبت مناسب و اجتناب از چند اقدام کلیدی است که می تواند باعث آسیب شود.

تعمیرات و پولیش کورین

مساله تعمیر کورین یک ویژگی بسیار مهم برای این سنگ مهندسی شده است.  تمام قسمت های یک صفحه کورین به یک رنگ و طرح است به این معنی که اگر یک قطعه لمینت یا سرامیک خراشیده شود شما رنگ های متفاوتی را داخل آن مشاهده خواهید کرد اما برای این سنگ مصنوعی این طور نیست و شما متوجه خواهید شد که تمام قسمت ها از همان رنگ و بافت است. این بدین معنی است تمام لکه ها و خراشیدگی ها بر روی سطح کورین به آسانی قابل تعمیر می باشد تعمیرات کوچک کورین اغلب چیزی بیش تر از یک پلیش یا سمباده ساده نیست. و در صورت ایجاد خراش های عمیق و فرورفتگی ها با جایگزین یک قطعه کورین دیگر قابل تعمیر است.

کورین

ابعاد ورق کورین
سایز صفحات کورین معمولا در برند های مخلتف یکسان است و حدودا ۳۶۰ سانتی متر و عرض ۷۵ سانتی متر و صخامت ۱۲ میلی متر می باشد. برخی تولیدکنندگان مانند سمپل گلستون تکسانیت دارای صفحاتی به طول ۳۰۰ سانتی متر نیز می باشد.

موارد کاربرد کورین

کورین تقریبا برای استفاده بر روی هر سطحی مناسب است. ویژگی های این متریال باعث شده است تا بتوان آن را بر روی سطوح معمولی نظیر صفحه میز، صفحه کابینت و همچنین سطوحی غیر معمولی نظیر میزهای آزمایشگاهی و … مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی موارد کاربرد کورین را به شما معرفی خواهیم نمود.

فضای مسکونی

کورین در فضای منزل و آشپزخانه، بعنوان متریال صفحه کابینت و کانتر و همینطور بدنه و صفحه جزیره آشپزخانه در آشپزخانه های جزیره ای مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی کورین بعنوان رویه کابینت مورد استفاده قرار می گیرد، زیبایی این متریال فضای آشپزخانه را بطور کلی متحول می کند. استفاده از کورین بعنوان صفحه کابینت ، پرکاربرد ترین استفاده از این متریال است و اصولا کورین بعنوان صفحه کابینت شناخته می شود.
علاوه بر این، می توان صفحه زیر روشویی در سرویس بهداشتی که آب فراوانی بر روی آن می ریزد را از جنس کورین کار کرد. در ساختمان های نوساز، کورین بعنوان صفحه زیر روشویی در سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.
کورین
کورین
کورین
کورین
کورین
کورین
کورین
به غیر از موارد ذکر شده، سینک ظرفشویی آشپزخانه و کاسه روشویی سرویس بهداشتی نیز با کورین ساخته می شوند. برای آشپزخانه هایی که در آنها به دنبال داشتن صفحه و سینک یکپارچه هستند، کورین این قابلیت را در اختیار قرار می دهد. در ادامه نمونه هایی از استفاده از کورین در فضای آشپزخانه را مشاهده می نمایید.

فضاهای اداری و تجاری

در دفاتر اداری و فروشگاه ها، بخشی به اسم پذیرش یا کانتر وجود دارد. برای زیبایی کار و خاص بودن فضا، می توان کانتر یا میز منشی یا میز صندوق را از جنس کورین ساخت. در این حالت، می توان کورین را بعنوان بدنه و صفحه مورد استفاده قرار دارد. در چنین حالتی معمولا سازه میز از جنس فلز است و بدونه و سطح آن با کورین کار می شوند. طرح های متفاوت و زیبای کورین این قابلیت را می دهند که بتوان کانترها و میزهای کاملا خاص و سفارش را ایجاد نمود. به این شکل می توان فضای اداری یا تجاری را متحول و متفاوت نمود.
در بخش رسپشن مطب پزشک نیز، می توان کانتر منشی را با کورین ساخت. استفاده از کورین به دلیل طول عمر بالا، زیبایی و بهداشتی بودن کاملا توصیه می گردد.
در فروشگاه ها می توان برای طراحی استند فروشگاهی که محصولات بر روی آن قرار می گیرند از کورین استفاده نمود. کورین برای استند فروشگاه، فضای فروشگاه را به سمت لوکس بودن می برد.
در ادامه می توانید تصاویری از کانترهای اداری را مشاهده نمایید.
کورین
کورین

فضای درمانی و آزمایشگاهی

همانطور که اشاره شد، کورین متریالی است که سطح آن هیچ خلل و فرجی ندارد و از سوی دیگر، این متریال بدون درز اجرا می شود. به همین دلیل برای فضاهای آزمایشگاهی، درمانی و همینطور شرکت های محصولات غذایی که برای میزهای خود نیاز به سطوح کاملا بهداشتی دارند، کورین یک متریال فوق العاده است. ویژگی های خاص سالید سرفیس (Sold Surface) یا همان کورین نظیر خنثی بودن، غیر متخلخل بودن و همینطور اجرای بدون درز باعث می شود تا ذرات ریز میکروسکوپی و باکتری اجازه رشد در سطح را نداشته باشند و به همین سبب، مورد تایید برای استفاده در امور بهداشتی، آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و شرکت های و کارخانه های محصولات غذایی می باشند.
کورین
کورین
امیدواریم در این مقاله پاسخ کامل و جامعی به این سوا که کورین چیست داده باشیم و ذهن شما را در این رابطه روشن کرده باشیم.

One Response

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *