خدمات شرکت رامسین

بازسازی
طراحی و اجرا
دکوراسیون داخلی
ساخت

ساخت هتل یا رستوران نیاز به چه امکاناتی دارد؟

ساخت هتل

فهرست مطالب

دکوراسیون داخلی رامسین: نگهداری از ساختمان اهمیت زیادی دارد. مخصوصا هتل و یا رستوران که حفظ ظاهر آنها برای مشتری از اهمیت فراوانی برخوردار است. حفاظت از چنین مکانهایی نه تنها از نظر راحتی و آسایش، بلکه از نظر اقتصادی نیز باید مورد توجه صاحبان آن قرار بگیرد.

تهیه سرمایه برای خرید زمین یا ساختمان مناسب، نخستین قدم در کار هتلداری است، اما موضوعی که از اهمیت بیشتری برخوردار است، مراقبت و نگهداری از ساختمان و تجهیزات هتل است. هر بنایی هر چند محکم و زیبا باشد، اگر مورد نگهداری  و حفاظت و بازسازی قرار نگیرد، پس از مدتی  فرسوده شده و از قسمتهای مختلف نقایصی در آن پیدا می شود که اگر به موقع بازسازی نشود، موجب تخریب بیشتر خواهد شد و این موضوع چهره خوش آیندی برای جذب مشتری نخواهد داشت.

نکته اول این که از همان ابتدا باید باصرف سرمایه بیشتر، ساختمان بهتری ایجاد کرد زیرا بیشتر و بهتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت و حتی ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد. نکات دیگری که رعایت آن ضروری است به شرح زیر می باشد:

نما و شکل ظاهری ساختمان باید همیشه مورد توجه و مراقبت باشد تا به اصطلاح تازگی خود را حفظ کند و بد نما نشود؛

قسمت سقف و پشت بام همچنین قسمتهای مختلف هتل، سالی دو بار باید بطورکامل و با دقت بار بازرسی شود. نوبت اول در آغاز بهار است تا معلوم شود که آیا بارندگی و سرمای زمستان آسیبی به سقف رسانیده است یا خیر؟ نوبت دوم در آغاز پاییز می باشد؛ در نتیجه این مراقبت می توانید مطمئن باشید که برای مدت شش ماه می توانید با خیال راحت به کار ادامه دهید و یقین کنید که ساختمان دچار خرابی نخواهد شد؛

در هرسال دوبار ناودانهای هتل را کاملاً مورد بررسی و مراقبت قرار دهید تا چنانچه نقصی پیش آمده باشد رفع گردد؛

درها و پنجره ها باید بطور مرتب رنگ آمیزی شود  تا هم نمای آن بهتر و جالب توجه تر باشد، و هم از پوسیدگی چو ب و زنگ زدن آهن جلوگیری به عمل آید. ضمناً باید درزگیری پنجره ها و درها و مرتب باشد تا باد یا آب از درزها نفوذ نکرده و باعث خرابی نشود؛

هواکشها باید کاملا  سرویس و تمیز شود؛

توجه به دکوراسیون داخل هتل و اتاقها ضروری است، البته دکوراسیون بستگی به سلیقه شخصی هتلدار دارد اما چه بهتر که برای این کار. از یک متخصص استفاده شود، بخصوص در قسمت لابی باید دکور کاملا جالب توجه و زیبا باشد. همچنین در سالن غذاخوری باید به زیبابی دکور توجه شود؛

از لحاظ رنگ آمیزی دیوارهای داخلی هتل، باید زود به زود و قبل ار آنکه رنگ دیوارها کاملا رنگ و رو رفته و زننده شود، تغییرات مناسب داده شود. در صورت استفاده از کاغذهای دیواری ، بهتر است رنگ های ساده انتخاب شود؛ 

حمامها و توالتها، اتاق سرویس، انبار، آشپزخانه و اتاق کارکنان باید تا سقف کاشی شود و مراقبت به عمل آید که کاشی ها همیشه تمیز و مرتب باشد . هر خرابی جزئی که ایجاد می شود باید فورا مرمت گردد تا خرابی بیشتری بار نیاورد ، زیرا یک ترک کوچک یا سوراخ جزئی ایجاد می شود بی اهمیّت، اگر فوراً مرمّت نشود به زودی باعث شکستگی و خرابی و ریزش خواهد شد و خسارات مادی فراوانی به بار خواهد آورد .

بعضی از هتلداران در انجام تعمیرات یا رنگ آمیزی و ترمیم سایر خرابیها عادتاً منتظر فرصت مناسب و کم شدن تعداد مسافران و فصل خلوت هتل هستند. اولاً این برنامه همیشه درست از کار در نمی آید، چون ممکن است در چنان فصلی هم ضرورتاً عده ای مسافر به طور انفرادی یا گروهی و دست جمعی وارد هتل شوند و اتاقها را اشغال کنند و مجالی برای تعمیرات باقی نماند. ثانیاً: عقب انداختن هر نوع تعمیر و رفع نقایص به صلاح و صرفه نیست و خواهی نخواهی هتل از معرض خرابی ها و استهلاک نمی تواند برکنار باشد و صلاح این است که خرابیهای جزئی و کلی، هر موقع به چشم خورد، حتماً مرمّت شود. با این خرجهای جزئی و تدریجی می توان هتل را همواره تمیز و آباد و آماده نگهداشت .

هتلداران مجبور نیستند کارها و خرجهای جزئی و کوچک را آنقدر نگهدارند تا به صورت کلی و پر خرج در آید و یکجا مبلغ هنگفتی با معطلی و صرف وقت زیاد به خرج برسد .

حفظ هتل تنها منحصر  به مراقبت از بنای آن نیست ، بلکه همه ابزار و آلات و اثاث و لوازم هتل باید به موقع ترمیم و تکمیل شود، در این مورد باید با یک برنامه ریزی دقیق، مرتباً وسایل موجود را اعم از دکور، پرده، تخت، میز، مبلمان و رنگ اتاقها و قسمتهای مختلف را بررسی شود و هر کدام را در هر روز که لازم باشد تعمیر و مرمت یا تعویض نمایند .این درست نیست که یک یا دو اتاق را به علت خرابی جزئی از سرویس خارج کنند و منتظر فصل مناسب یا خلوت کار باشند ، هزینه های جزئی را به موقع انجام دادن ، بهتر است از اینکه اندک اندک جمع نمایند و خرج سنگین و کلی ایجاد کنند.

اگر پایه شکسته میزی را به بهانه صرفه جویی یا سهل انگاری، به موقع تعمیر نکنیم علاوه برایجاد ناراحتی برای مسافران، احتمال دارد ظرفهای روی میز بریزد و بشکند و زیان بیشتری به هتل برسد، همچنین اگر بشقابهای ترک خورده یا لب پریده را از جریان خارج نکنیم از اهمیت و حیثیت هتل کاسته ایم به هر حال هتل دار خوب باید با برنامه ریزی صحیح ، بطور مرتب به تمام قسمت ها رسیدگی کند و هرعیب و نقص را به هر اندازه که باشد به موقع رفع نماید تا به مرور، عیبهای جزئی ، زحمت کلی ایجاد ننماید و کار هتل را یکباره مختل نسازد . بطور کلی، وسایل هتل همیشه باید مانند روز اول جلوه کند و این امر مستلزم به مراقبت دائم از کلیه وسایل است .و اینکه هیچگاه در هتل نباید تعمیر را به صورت موقت یا سرسری  انجام داد . 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *