هر آنچه که می بایست درباره دکوراسیون داخلی بدانیم!

دکوراسیون داخلی
 

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی یعنی هنر و دانش ساختن فضای خانه برای زیبایی و کارایی بیشتر برای ساکنان آن فضا می باشد.

دکوراسیون داخلی: برای شناخت هر چه بهتر طراحی دکوراسیون داخلی می بایست در گام اول تعریفی درباره دکوراسیون بدانیم. در لغت نامه آکسفورد، دکوراسیون داخلی عبارت است از:

«هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه».

با چنین تعریفی وقتی ما خانه خود را تزئین و یا تغییراتی درباره چیدمان منزلمان ایجاد می کنیم، در واقع نقش یک دکوراتور داخلی را ایفا می کنیم. ولی آیا برای هر تغییری در منزل می توانیم به فکر و اندیشه خود تکیه کنیم؟ و آیا این تغییرات نیاز به دانش خاصی دارد یا نه؟

طراحی داخلی نیز مانند سایر هنرها، دارای ریزه‌کاری‌های متفاوتی است و البته در هر دوره براساس سلیقه‌ها و نیازها دستخوش تغییرات می شود و در این میان سلیقه افراد با توجه به روحیات مختلفی که دارند دانش خاصی را می طلبد.

دکوراسیون داخلی به هنر و علم مربوط می شود. ایجاد یک فضای داخلی که برای کاربرانش به لحاظ زیبایی شناختی خوشایند و به لحاظ کاربری مفید است. دکوراسیون داخلی از سبک ها و گرایش های متنوعی پیروی می کند و آن ها را با هم به ارمغان می آورد تا سبک شخصی کاربر را بیان کند. به تعبیری دکوراسیون داخلی به این می پردازد که چگونه می توان یک پلان آزاد را با مبلمانی که مکمل فضا است و یا با دکوری که جلوه کننده است جفت و جور کرد و یا اینکه جو و حالت یک فضا را با نورپردازی و پوششش ذیوار تغییر داد.

هر کسی که خانه یا دفتر کاری را دکور کرده است به نوعی در طراحی داخلی مشارکت کرده است. دکوراسیون داخلی برای بسیاری از مردم یک سرگرمی است چرا که بدون نیاز به هیچ کمدرک دانشگاهی می توانند در ایده پردازی برای دکور کردن خانه خود مشارکت کنند.

معماری داخلی در واقع همان خلق فضاست، فضایی که در عین زیبایی و اثرگذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را ایجاد می‌کند که معرف هویت، نیاز، درک و خواسته‌های طرف مقابلش است.

دکوراسیون داخلی حلقه اتصال بین دو علم معماری و طراحی داخلی است. این رشته از یک طرف مانند علم معماری با ساختمان و اجزاء و عناصر تشکیل دهنده آن ارتباط دارد و از طرف دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز می کند .

 

طراحی دکوراسیون ، استخر و روف گاردن ویلا

تعریف طراحی دکوراسیون داخلی مدرن چیست ؟

دکوراسیون داخلی مدرن هر چه مبلمان کم باشد، جلوه بیشتری دارد. در اتاق‌های مدرن بیش از هر چیز سادگی وسایل مورد تاکید است و اغلب از رنگ‌های تیره یا سیاه استفاده می‌شود. ولی چرا از این رنگها استفاده می شود.

«رنگ های تیره به اتاق سبکی خاص داده و آن را کلاسیک و مدرن نشان می دهند. معمولا در این نوع طراحی دکوراسیون داخلی ، وسایل دکور در یک اتاق محدود به میز، کاناپه و اشیاء معدودی است.

اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی با در نظر گرفتن دو فاکتور مهم زیبایی و کاربری قابل تحقق است و بی تردید بدون این دو اصل نمی توان به یک فضای ایده آل و بکر دست یافت.

موضوع زیبایی از  دیرباز مورد توجه انسان ها بوده است. ولی در سال های اخیر توجه به نوع کاربری فضاها نیز به یکی از فاکتورهای بسیار حائز اهمیت در حوزه دکوراسیون داخلی شده است.

در طراحی دکوراسیون داخلی باید به نکات زیاد ی توجه کرد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:  

 • نقشه داخلی
 • نور محیط
 • تفکیک پلان ها
 • پوشش دیوارها سقف و کف
 • مبلمان و سایر لوازم جانبی

سبک های «طراحی دکوراسیون داخلی»

در طراحی دکوراسیون داخلی سبک های زیادی وجو د دارد و طراح باید با توجه به کاربری فضا، امکانات موجود و سلیقه افراد یکی از این سبک­ها را انتخاب می نماید. در ادامه به برخی از مشهورترین سبک­های طراحی اشاره خواهیم کرد :

 • سبک مراکشی در طراحی دکوراسیون داخلی
 • سبک ژاپنی در طراحی دکوراسیون داخلی
 • سبک چینی در طراحی معماری داخلی
 • سبک مصری در طراحی داخلی
 • سبک هندی در طراحی دکوراسیون داخلی
 • سبک فرانسوی در طراحی معماری داخلی
 • سبک سوئدی در طراحی داخلی
 • سبک اسپانیایی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل
 • سبک انگلیسی در طراحی داخلی

ویژگی ها و خصوصیات سبک مراکشی در دکوراسیون داخلی

سبک مراکشی دکوراسیون داخلی منزل

از ویژگی های بارز سبک مراکشی میتوان به استفاده از رنگ های پرانرژی و زنده اشاره نمود که همین امر باعث شده این سبک دکوراسیون در طراحی خانه های مدرن و سنتی اعمال شود و فضایی جذاب و پرنشاط ایجاد کند. سبک مراکشی نمادی از فرهنگ و تاریخ کشور مراکش است و با بهره گیری از بافت های رنگارنگ, طرح های هندسی و تزئینات جذاب دکوراسیونی بی نظیر در فضای خانه ایجاد می کند.

 

سبک مراکشی دکوراسیون داخلی منزل

سقف خانه های مراکشی بسیار بلند است و برای دکوراتیو نمودن آنها اغلب از تیرهای چوبی استفاده میشود. یکی از عناصر اصلی در معماری به سبک مراکشی استفاده از قوس و طاق های زیبا است. با اعمال این فرم ها در طراحی دکوراسیون خانه فضایی الهام گرفته از فرهنگ و هنر مراکش خواهید داشت. در طراحی ورودی ها, درب ها, کمدها, تخت خواب و … می توانید این اشکال زیبا را به کار ببرید.

سبک مراکشی دکوراسیون داخلی منزل

 

دیوار خانه های مراکشی چند وجهی و دارای نمای کچی هستند و رنگ آمیزی آنها اغلب با رنگ های صورتی کمرنگ, بژ و سفید انجام می شود. رنگ های خنثی و کمرنگ برای رنگ آمیزی دیوارها و رنگ های شاد, پر انرژی و پر رنگ برای سایر المان های اتاق به کار می رود. رنگ های جسورانه و زنده مانند نارنجی, قرمز و آبی پررنگ رنگ های درخشان و پر انرژی هستند که در انتخاب مبلمان, فرش, پرده, کوسن و … کاربرد دارند.

سبک مراکشی دکوراسیون داخلی منزل

مبلمانی که در سبک مراکشی استفاده می شوند مبلمانی خاص و منحصر بفرد هستند که از چوب مشبک و منبت کاری شده ساخته شده اند. روکش این مبلمان از جنس مخمل و با نقش و نگار مراکشی می باشد.

سبک مراکشی دکوراسیون داخلی منزل

در معماری به سبک مراکشی از کاشی های پر نقش و نگار به عنوان کفپوش و دیوارپوش استفاده می شود. این کاشی های زیبا و جذاب برای دکوراتیو نمودن فضای آشپزخانه, حمام و سرویس بهداشتی کاربرد دارند.

سبک مراکشی دکوراسیون داخلی منزل

برای دکوراتیو نمودن اتاق نشیمن به سبک مراکشی میتوان از فانوس های رنگارنگ, ظروف سنگی و عناصر فلزی و چوبی مشبک استفاده نمود. صنایع دستی مراکشی زیبایی بی نظیری دارند و برای مزین کردن فضای خانه به کار می روند. فانوس مراکشی از جمله عناصر دکوراتیو مخصوص سبک مراکشی ست که میتوان آن را در مکان های مختلف اتاق نشیمن یا اتاق خواب قرار داد. این فانوس ها به دلیل داشتن طرح های مشبک نور را با طرح های بسیار زیبا در فضا پراکنده می کنند.

سبک مراکشی دکوراسیون داخلی منزل

 

ویژگی ها و خصوصیات سبک ژاپنی در طراحی دکوراسیون داخلی

 

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل
سبک ژاپنی را می توان در یک کلمه خلاصه کرد: “ذن” (Zen) مکتبی در مذهب بودا است که در کشور ژاپن پدیدار شده است و تاکید فراوانی بر تفکر لحظه به لحظه و ژرف نگری به ماهیت اشیا، جانداران و … به وسیله تجربه مستقیم دارد.
این مکتب معمولا تعالیم خود را به صورت مقایسه تناقضات دو چیز می آموزد که این دقیقا چیزی شبیه به کاری است که در آیین یین و یانگ صورت می پذیرد.
یک سادگی امن و آرام الگوهای کم نظیر فرهنگ و سبک ژاپنی را احاطه کرده است.
هزاران سال قدمت در سنت این کشور، بر زیبایی معماری و طراحی داخلی ژاپن تاثیر گذاشته است و منجر به طراحی دکوراسیون داخلی بی نظیر و متاثر از فرهنگ شده است.

 

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل
سبک ژاپنی پیرامون یک زندگی مرتب و بدون محدودیت تکامل می یابد؛ حفظ تعادل، نظم، آداب و رسوم سنتی و عشق به زیبایی طبیعت، از اصول اساسی سبک زیبای ژاپنی است.
وقتی کسی مراسم قدیمی و سنتی ژاپن مانند مراسم چای را درک کند،
فورا به این فرهنگ و تمدن غنی علاقمند می شود و تلاش می کند تا از عناصر سبک ژاپنی در خانه خود بهره ببرد.

 

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل

بیایید از سبک ژاپنی کمی الگو بگیریم و فرهنگ غنی و خوش ذوق ذن را به سبک زندگی خودمان وارد کنیم؛ همه انسان ها لایق این هستند تا از آرامش و هارمونی در خانه های خود لذت ببرند و فضای شیرین و دلچسبی را ایجاد کنند.
از آن جا که طراحی دکوراسیون داخلی ژاپنی، القا کننده آرامش و حس زیبایی است، ما در این مقاله نکاتی کاربردی برای اضافه کردن این سبک زیبا و جذاب به زندگی امروزتان با شما به اشتراک می گذاریم تا سبکی متفاوت و لذت بخشی را تجربه کنید.
اگر به دنبال طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی هستید نکات زیر را رعایت کنید:

 

استفاده از عناصر طبیعت در فضای داخلی

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل

فرهنگ ژاپنی در عشق و احترام به طبیعت اشباع شده است.
بهترین راه برای برقراری یک ارتباط قوی و محکم با دنیای طبیعی، آوردن طبیعت به داخل خانه ها است.
اضافه کردن گیاهان سنتی ژاپنی مانند بونسای و بامبو، به خانه شما یک حس فرهنگی کوچک و ژاپنی خواهد بخشید.
با وجود آن، شما می توانید از هر نوع گیاهی در طراحی داخلی خانه تان استفاده کنید و به یک سبک مشابه دست پیدا کنید.
سعی کنید در خانه از گیاهانی مانند نخل و ارکیده که دارای برگ های صاف و براقی هستند، بیشتر استفاده کنید.

استفاده از گل های رنگارنگ در خانه های ژاپنی خیلی متداول نیست

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل
بنابراین هر گیاهی را که انتخاب می کنید، آن را ساده، طبیعی و سبز نگهدارید تا با استفاده صحیح از این روش اثر گذار یک قدم به سبک ژاپنی نزدیک شوید.
ویژگی دیگر خانه های ژاپنی آوردن طبیعت به درون خانه از طریق پنجره های وسیع و گسترده است که استفاده از منظره های زیبا را از هر زاویه ای امکان پذیر می کنند.
درهای شیشه ای بزرگ و کشویی، منظره بی نظیر و طبیعی بیرون را در داخل خانه ها به ارمغان می آورند و آرامشی وصف نشدنی به شما و اعضای خانه تان می بخشند.

 

اهمیت بالای استفاده از وان در طراحی داخلی به سبک ژاپنی

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل

استفاده از وان در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی از اهمیت بالایی برخوردار است و اکثر افراد به آن توجه ویژه ای می کنند.
چرا که صدای آرامش بخش آب و فوران آن در درون وان گوش شما را پر می کند.
لمس آب می تواند حسی رویایی و بی نظیری را در شما ایجاد کند و اثر شگفت انگیزی را بر جسم، روح و روان شما بگذارد.
درست مانند گیاهان، عناصر مربوط به آب نیز جزو عناصر ضروری و تاثیر گذار در خانه های ژاپنی محسوب می شوند.

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل

واژه (Ofuro) که به زبان ژاپنی به معنای حمام است، یک سنت آرامش بخش و همچنین دارای ارزشی بالا در فرهنگ کشور ژاپن است.
وان های ژاپنی، کوچک و عمیق هستند و معمولا نوعی صندلی برای نشستن در آن تعبیه شده است.
این وان ها در حال تبدیل شدن به یک فرم شرقی هستند و برای صاحبان خانه ای که به سلامت جسم و روحشان اهمیتی زیادی می دهند، بسیار مناسبند.
با اضافه کردن یکی از این وان ها در حمام خانه خود جایی جذاب برای رهایی از مشغله های روزمره خود طراحی کنید،
تا برایتان تداعی کننده محیطی خاص مانند چشمه های آبگرم باشد و بتوانید علاوه بر جسم، آرامش روح خود را در این وان ها دوباره بازسازی کنید.

درها و صفحات کشویی به سبک ژاپنی

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل

همان طور که در بسیاری از فیلم ها و سریال های ژاپنی نیز مشاهده کرده اید، صفحاتی کشویی به نام “شوجی” (Shoji) وجود دارند که بسیار پر طرفدارند و جزو عناصر اساسی در طراحی خانه های ژاپنی هستند.
با توجه به هزینه بالای مسکن، خانه های ژاپنی معمولا کوچک هستند و بسیاری از افراد در آپارتمان زندگی می کنند،
بنابراین حفظ هر یک متر مربع از فضا هم بسیار ضروری است.
صفحات شوجی به نوعی تقسیم کننده فضا هستند.

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل

 برخلاف درها، این شوجی ها کشویی هستند و به جای این که به عقب و جلو حرکت کنند، به صورتی ریلی باز و بسته می شوند و در خانه ها به ویژه خانه های کوچک سبب صرفه جویی در فضا می شوند.
شوجی معمولا از کاغذ شفاف ساخته می شود که توسط یک قاب چوبی نگهداری می شود.
با این حال امروزه نسخه های مدرن این شوجی ها نیز موجود است و شما می توانید به صورت آنلاین آن ها را پیدا کنید که معمولا از قطعات شیشه ای ساخته شده و درون یک شبکه چوبی نگهداری می شوند.
یکی دیگر از ویژگی های اصلی این شوجی ها که آن ها را بسیار محبوب کرده است این است که برخلاف درها این صفحات مانع از نور طبیعی و دید به محیط بیرون نمی شوند.
جایگزین کردن یک دیوار بزرگ با درب کشویی که از قطعات شیشه ای تشکیل شده است،
راهی عالی برای ادغام این سبک ژاپنی با طراحی خانه شما است.

استفاده از عناصری مانند چوب و بامبو

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل

یکی از بهترین راه ها برای سازگاری با طبیعت، اضافه کردن عناصر چوبی طبیعی به خانه شما است.
فرهنگ ژاپنی به دلیل استفاده فراوان از عناصر چوبی در خانه های خود بسیار شناخته شده است.
دیوارها، درها، شبکه ها و قاب های صفحات همگی از چوب های طبیعی ساخته شده اند.
رایج ترین چوب هایی که در این سبک مورد استفاده قرار می گیرند، افرا، سرو، شوکران و کاج قرمز هستند و همچنین در سبک ژاپنی، بامبو چوب بسیار محبوبی است که در بیشتر موارد جنبه تزئینی دارد و برای عناصر دکوراتیو استفاده می شود.

سبک ژاپنی دکوراسیون داخلی منزل

در حقیقت چوب عنصری جدا نشدنی در فرهنگ ژاپنی است و به هر کجای یک خانه ژاپنی که بنگرید این زیبایی طبیعی و جذاب را می یابید. سعی کنید این عناصر چوبی طبیعی را با اضافه کردن کفپوشی از جنس بامبو و یا صفحه چوبی به خانه خود بیاورید.
در نتیجه‌ اضافه کردن عناصر چوبی به طراحی خانه تان، آرامشی دلنشین فضا را در بر می گیرد که شما را عاشق خانه می کند.
به عناصر مورد استفاده در سبک ژاپنی اعتماد کنید.
سبک ژاپنی آرامش بخش و خالص است و ریشه در آداب، رسوم و فرهنگ مردم شرق دارد.

ویژگی های سبک چینی در طراحی معماری داخلی

سبک چینی دکوراسیون داخلی منزل

کفپوش ها در طراحی داخلی به سبک چینی :

سبک چینی دکوراسیون داخلی منزل

ترتیب کفپوش در داخل کشور چین از یک کاشی سنگی بزرگ و یا تکه های زیادی از کاشی های رنگ روشن یا تیره، گاهی اوقات با رنگ قرمز است. گزینه ایده آل کفپوش بامبو است.به عنوان یک روش جایگزین، استفاده از فرش نیز یک نوع روکش سطح است و روی کفپوش می توان استفاده کرد.در مورد استفاده از گرانیت سرامیکی یا کاشی، راه حل برای رنگ به ترتیب همان اصل چوب انتخاب می شود – تن روشن/ تیره، عدم وجود نقاشی.

دکوراسیون دیوار طراحی داخلی به سبک چینی :

سبک چینی دکوراسیون داخلی منزل

به عنوان یک قاعده، در سبک طراحی داخلی چینی دیوارها نقاشی یا گچکاری دارند، اما محل هایی هم کاغذ دیواری (که در چین ساخته شده است) دارند.قابل استفاده برای استفاده از نقاشی دیواری هستند:درختان کوتوله، گیاهان گلدار، پرندگان، کوه ها و غیره. هر کدام از آنها دارای بار معنایی است، بنابراین شما باید آنها را با دقت انتخاب کنید.

دکوراسیون دیوارها با چوب تیره است، و کمتر پیش می آید که از چوب روشن استفاده شود.

راه حل موفقیت آمیز این است که از الگوهای تیره ساخته شده از چوب استفاده کنید، که باعث ایجاد حس کنتراست با دیوارهای روشن می شود. شما می توانید الگوهای هماهنگ با کف یا دکور سقف را انتخاب کنید.یک لحظه مهم در ایجاد داخلی چینی، استفاده از مواد تکمیل شده صرفا طبیعی است.

سقف ها در دکوراسیون داخلی به سبک چینی :

سبک چینی دکوراسیون داخلی منزل

سقف، به عنوان یک قاعده، رنگ های روشن دارد و دارای یک طراحی چند سطحی است که امکان ایجاد یک توهم حجمی و شبیه سازی نور خورشید یا آسمان رویش انجام می دهد.علاوه بر این، عناصر تزئینی مختلف چوبی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. شکل مستطیلی، تزئین شده با نور، اغلب بر روی سقف قرار می گیرد.

مبلمان در دکوراسیون داخلی به سبک چینی :

سبک چینی دکوراسیون داخلی منزل

مبلمان بخش مهمی از طراحی داخلی چینی است ؛ آنها راحت و عملی هستند، و از چوب با استفاده از تکنیک های مختلفی ساخته می شوند.مبلمان تزئینی با عناصر حکاکی، مدل ها و رنگ ها، عمدتا سایه های سیاه و قرمز فعالانه، برای مبلمان معمولی استفاده می شود.مبلمان های بزرگ با گوشه های واضح برجسته، برای سبک طراحی داخلی چینی مناسب نیست، زیرا این سبک سعی می کند تا هرچه بیشتر از گوشه های تیز و اشکال مستطیلی جلوگیری کنند برای این منظور از لباس های مبلمان و کوسن هایی برای پنهان کردن گوشه ها استفاده کنید.

نیمکت های نیمه سبک و سفارشی، صندلی های بامبو، ابزارهای لاکی و میزهای گرد برای چای نوشیدن – اینها گزینه های اصلی برای طراحی داخلی سبک چینی هستند.

 • سبک چینی در داخل کشور، بالاتر از همه است و انتخاب مردم صلح آمیز، سنتی و فوق العاده است.
 • این یک ایده برای طرفداران چیزهای غیر معمول، لاکونیزم و رنگ های روشن است.
 • دوستداران فلسفه در تمام تظاهراتشان، از جمله سازمان دهی فضای خانه، قطعا این سنت شرقی را تحسین خواهند کرد.

ویژگی های سبک مصری در طراحی دکوراسیون داخلی

در این سبک زوایای گرد شده و قوس‌دار و طاقچه‌های مختلف در طراحی داخلی فضا کاربرد دارند. کف‌پوش حصیری، مجسمه ملکه‌مصر (Nefertiti) و تقارن‌های دقیق هندسی یادآور معماری باستانی مصر است که برای طرفداران این سبک فضای دلنشینی را ایجاد می کند.

سبک چینی دکوراسیون داخلی منزل

 

 

تعیین رنگ و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی!

یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ مناسب است، که تاثیر ات رو حی و روانی زیادی در پی خواهد داشت. انتخاب رنگ با ابعاد محیط، میزان نور طبیعی محیط و کاربری آن ارتباط مستقیم دارد. 

رنگ ها به طور کلی به دو دسته رنگ های گرم و رنگ های سرد تقسیم می شوند. علم معتقد است که رنگ های گرم باعث افزایش آدرنالین در خون شده و در نتیجه منجر به  بالا رفتن فشار خون می شوند! همچنین استفاده از رنگ های گرم منجر به افزایش درجه حرارت و ایجاد حس گرما می‌شود. قرمز، زرد و نارنجی، رنگ‌ های گرم هستند. استفاده از رنگ های سرد مانند سبز و آبی منجر به کاهش ضربان قلب شده، ماهیچه ها را ریلکس کرده و  دمای بدن را پایین کاهش می دهد  و حس سرما را به انسان منتقل می کند.

10 نکته کلیدی حرفه ای برای چیدمان دکوراسیون داخلی منزل

چیدمان در طراحی داخلی  : 

یکی دیگر از فاکتورهای اساسی و بسیار مهم در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی چیدمان است. در چیدمان فضا نیز باید به فاکتور های زیادی توجه کرد. چیدمان آخرین مرحله در اجرای دکوراسیون داخلی یک فضا محسوب می شود و به همین دلیل از اهمیت دو چندان برخوردار است. زیرا طراحان متخصص و خبره می توانند با استفاده از چیدمان تخصصی و حرفه ای کم و کاستی های موجودر در مراحل قبل را نیز جبران نمایند. در چیدمان فضاها یکی از مهمترین فاکنورهایی که باید مورد توجه قرارگیرند کاربری فضا است.

تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی؟

مردم اغلب تصور می کنند که طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی یکسان هستند، اما در واقع چنین نیست، هنگامی که یک دکوراتور داخلی رنگ دیوار را انتخاب می کند، یک طراح داخلی به جهت تغییر ساختار یک اتاق، رنگ را تغییر می دهد. دکوراتور داخلی با ظاهر و حس اتاق، با اضافه کردن وسایل جانبی از جمله پرده و فرش  سرو کار دارد در حالی که یک طراح داخلی در تلاش است تا بهترین استفاده را از فضا ببرد.

معماری داخلی

معماری داخلی حلقه اتصال میان معماری و طراحی داخلی است. این رشته همانند معماری با ساختمان و اجزا و عناصر سازنده آن سر و کار دارد و از طرفی مانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تاکید می کند.

معماری داخلی، طراحی فضایی است که توسط مرزهای ساختمانی ساخته شده. همچنین می‌تواند طراحی نخستین نقشه برای استفاده، طراحی تجدی برای تغییر دادن طرح، یا تجدید نظر کردن در مورد طرح و استفاده‌های مطابق نیاز نیز باشد.

معماری داخلی بخشی از معماری پایدار نیز محسوب می‌شود. به‌طور کلی این موضوع به طراحی محیط و فرم بر می‌گردد و معماری داخلی در واقع فرایندی است که در آن قسمت داخلی ساختمان‌ها با توجه به همه ی جنبه‌های انسانی و استفاده از فضاها، طراحی می‌شود و در واقع طراحی داخلی ساختمان با توجه به قید شرط‌های معماری است.

معماری داخلی تا حدودی به موارد زیر بر می‌گردد:

هنر و علم طراحی بنا کردن قسمت داخلی ساختمان به عنوان یک معماری مدرک و مرتبط با کیفیت های فیزیکی در حالی که معماران سعی در ساخت طراحی کل ساختمان دارند که مرتبط با مسائل سازه‌ای و نقشه است معماران داخلی هدف استفاده و قابل سکونت کردن مکان را طبق معیارهای انسانی دارند.

معماری داخلی، توصیف درونی ساختمان و مرتبط با کیفیت‌های فیزیکی است. یک سبک یا روش طراحی است که به ساخت درون ساختمان می پردازد.

در پایان اگر علاقمند هستید تا به عنوان یک دکوراتور داخلی حرفه‌ای مشغول به کار شوید، بهتر است پیش از هر کاری به مطالعه دقیق و کامل تاریخ هنر و معماری بپردازید تا کاملاً با انواع سبک‌ها و شیوه‌های مرتبط با این حرفه آشنا شوید.

10 نکته کلیدی حرفه ای برای چیدمان دکوراسیون داخلی منزل

4 دیدگاه دربارهٔ «هر آنچه که می بایست درباره دکوراسیون داخلی بدانیم!»

 1. سلام و خسته نباشید.مقاله خیلی خوبی بود .لطفا همه سبک های دکوراسیون داخلی را به همراه عکس بزارید

  1. سلاو و روزبخیر کاربر گرامی . این نوشته در مورد دکوراسیون داخلی و سبک ها و الزامات آن در حال بروزرسانی است.کارشناسان ما در نلاشند مطالب مهم و کاربردی را در مورد دکوراسیون داخلی را اینجا جمع کنند. بزودی این نوشته تکمیل خواهد شد. از بردباری شما سپاسگذاریم

 2. در مورد دکوراسیون داخلی به سبک های مختلف صحبت کردید اما نگفتید که کدوم سبک برای ایران مناسب هست.لطفا برای شرایط آب و هوایی و فرهنگی ایران چند سبک دکوراسیون خانه پیشنهاد بدید .ممنون بابت اطلاعات خوبتون

  1. سلام دوست عزیز. انتخاب سبک دکوراسیون داخلی منزل کاملا به سلیقه و نیاز های افراد بستگی دارد . کارشناسان شرکت دکوراسیون رامسین بعد از صحبت با مشتریان و کسب اطلاعات از سلیقه و نیازهای اونها بهشون سبک های مختلفیو پیشنهاد میدهند . برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با کارشناسان شرکت رامسین تماس بگیرید.ممنون از توجهتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا