تفاوت چیدمان با دکوراسیون داخلی

تفاوت چیدمان با دکوراسیون داخلی

ابتدا می باید مشخص بشود که دکوراسیون داخلی یعنی چه! بهتر می باشد بدانید که دکوراسیون کلمه ای است فرانسوی. معادل این واژه در زبان فارسی برابر است با معانی چون؛ آراستن، آذین بندی نمودن! اکنون قطعاً شما با معنی لغوی دکوراسیون آشنا شده اید. حال بهتر است نگاهی داشته باشیم بر تعریف کوتاهی از دکوراسیون داخلی!

دکوراسیون داخلی یعنی چه؟

چنانچه که بخواهیم تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را مشخص بنماییم و کمی دقیق تر و بهتر متوجه گردیم که دکوراسیون داخلی یعنی چه! می باید بدانیم که دکوراسیون داخلی و یا همان تزئینات داخلی به هنر و معماری محیط داخلی دلپذیر تر و چَشم نواز تر ساکنین آن مکان اشاره دارد. هر فردی که تا به اکنون خانه و یا محل کار خود را تزئین نموده است، به نوعی به طراحی داخلی نزدیک شده است. این مسئله قطعاً که یکی از مسائل محبوب و دوست داشتنی در برنامه های تلویزیونی است. از سویی شما می توانید این موضوع را در بطن اینترنت سرچ بنمایید! چرا که شما در راستای طراحی خانه یا مکان کار خود به علم و دانش تخصصی نیاز نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید : بازسازی منزل

با این وجود به هنگامی که تمامی ما در ارتباط با تزئین و بهترین نحوه ی چیدمان مبلمان با همدیگر سخن می گوییم، گویا که نقش یک دکوراتیو را برعهده خود می گیریم. با این حساب، تزئینات داخلی چون دیگر هنرها، حاوی سبک و ریزه کاری های متنوعی است که بنابر سلیقه ها و همچنین نیازهای دوران، دستخوش برخی از دگرگونی ها می گردند.

در روزهای کنونی بخش بسیاری از ساعات تمامی افراد در محیط بسته پشت سر گذاشته می شود. درست است، گاهاً رخ می دهد که ما جهت فرار از محیط بسته در راستای هواخوری و تفریح به سوی بیرون و محیطی باز گام بگذاریم، امّا همین گریزها می‌ تواند بیانگر حضور طولانی مدّت ما در فضای بسته باشد. پس می توانیم چنین بیان نماییم که تزئینات داخلی با کیفیت منحصر به فرد، می تواند مطلوب ترین شیوه جهت بهبود شرایط حرفه ای، تخصصی و حتی زندگی ما باشد‌.

دکوراسیون داخلی یعنی چه!

طراحی داخلی یعنی چه؟

حال در این قسمت از مطلب خود برای آن که شما بتوانید به خوبی تفاوت موجود میان چیدمان داخلی و دکوراسیون داخلی را درک نمایید، گام می گذاریم به سوی تعریف طراحی داخلی. طراحی داخلی عبارت است از؛ نقشه کشی و ساخت و ساز محیط ها توسط آدمی، قسمی از طراحی محیطی بوده است و دارای ارتباط تنگاتنگی با معماری می باشد. درست است، طراحی در راستای ایجاد یک محیطی دلپذیر به دوران تمدن ابتدایی بشر باز می گردد، ولو رشته تحصیلی درس طراحی به این روزها باز می گردد. از اواسط قرن بیستم بود که به نوعی از کلمه ی دکوراتیو داخلی بهره گرفته شد. البته این واژه معنی خود را از دست داد.

از این جهت کلمه های توصیفی بیشماری مورد بهره گیری واقع شده است. اصطلاح طراح داخلی نه تنها آن که چهارچوب گسترده تری را در بطن خود جای می دهد، بلکه خود را تحت عنوان یک حرفه تخصصی به نمایش می گذارد.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون منزل

بنابراین در یک نگاه، طراحی داخلی عبارت است از؛ طراحی داخلی در واقع یک شغل است که به علم و دانش عملی نیازمند می باشد. دانشگاه های بیشماری به چَشم می خورد که دوره های طراحی داخلی را برگزار می نمایند. این افراد غالباً در ارتباط با رنگ و پارچه ها، نقاشی، طراحی و ساخت مبلمان، معماری و… دروسی را پشت سر می گذارند. اکثریت فارغ‌التحصیلان در این رشته لازم است پیش از آن که یک شرکت برای خود پایه گذاری کنند، چند سالی را در شرکت های دیگر تحت عنوان کارآموز به فعالیت و انجام کارهای عملی مبادرت ورزند.

تفاوت دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی دو عنصر اساسی در بهبود ظاهر و فضای داخلی یک مکان هستند. هر دو به ساختار و ظاهر داخلی یک فضا توجه می‌کنند، اما تفاوت‌های مهمی نیز دارند.

دکوراسیون داخلی:
دکوراسیون داخلی عبارت است از استفاده از المان‌های جزئی مانند رنگ‌ها، پارچه‌ها، پرده‌ها، لامپ‌ها و قطعات تزیینی برای بهبود ظاهر یک فضا. این عناصر بیشتر در نظر گرفتن استفاده کوتاه‌مدت و تغییرات زودپا مؤثر هستند. دکوراسیون داخلی تأثیر مستقیمی بر آمادگی و شکل‌دهی به فضا دارد.

طراحی داخلی:
طراحی داخلی بر خلاف دکوراسیون داخلی، به چیدمان و ساختار عمومی فضا توجه می‌کند. این شامل طراحی نقشه‌ها، تغییرات ساختاری در فضا، استفاده از نورپردازی مناسب و انتخاب مصالح و مبلمان مطابق با استفاده و ارزش های کاربران است. هدف طراحی داخلی، بهینه کردن استفاده از فضا و بهبود کیفیت زندگی و کاربرد پایدار است.

بنابراین، در حالی که دکوراسیون داخلی به نمای ظاهری و تغییرات کوتاه مدت تمرکز می‌کند، طراحی داخلی بر نظم و سازماندهی عمومی فضا و استفاده بهینه از آن تمرکز دارد.

تفاوت چیدمان با دکوراسیون داخلی

با توضیحات ارائه شده در قسمت فوقانی متن حال مایل هستیم بدانیم که تفاوت چیدمان و دکوراسیون داخلی در چه چیزی خلاصه می شود! چیدمان داخلی امری می باشد که چندان هم نیازمند دانش و علم عملی نیست و در وهله اوّل به امر زیبایی شناسی توجه می کند. دکوراتور ها غالباً خود را با بازسازی و یا برنامه ریزی درگیر نمی نمایند. هنگامی که فعالیت های ساختمانی به مراحل پایانی خود رسد، کار آن ها آغاز خواهد شد و بیشتر برروی سطوحی که در دیدرس هستند، تمرکز می نمایند.

تفاوت چیدمان با دکوراسیون داخلی؛

با این وجود دوره هایی جهت تزئینات داخلی به چَشم می خورد که بیشتر منوط بر وارسی سبک و سیاق ساختمان ها، طرح اتاق و اتاق نشیمن و… است. دکوراتور ها متخصصان در راستای تغییر شکل و شمایل اتاق می باشند‌. آن ها در واقع به مشتریان خود کمک خواهند کرد تا بتوانند سبک و تم مدّنظر خویش را اتخاذ بنمایند. از سویی هم در انتخاب مبلمان و تزئینات جزئی به مشتریان خود کمک خواهند کرد. به عبارتی کار آن ها در به روز رسانی و اصلاح شکل اتاق هایی خلاصه می شود که نیازمند تازه شدن هستند.

اغلب دکوراتور ها هستند که به گونه انفرادی کار نموده و ارتباط چندان نزدیکی را با معماران و مهندسان ساختمانی ندارند. چرا که فعالیت آن ها به هنگامی آغاز خواهد شد که فعالیت معماران و پیمانکاران به پایان خود رسیده است. به همین علّت است که تعاملاتی میان این دو گروه چندان حس نمی شود. آن ها بیشتر با افرادی چون؛ سازندگان مبلمان، پرده دوزها، خیاطان، و… در ارتباط می باشند.

از جانبی دیگر اغلب طراحان داخلی ارتباط تنگاتنگی را با معماران و پیمانکاران ساختمانی دارند و  سعی می کنند تا بدان جا که می توانند رضایت مشتریان خود را به دست بیاورند. به عبارتی برای این قبیل از افراد تفاوتی ندارد که مشتری مکان مورد نظر را اجاره نموده است یا آن جا به خود او تعلق دارد! آن محل دفتر کار است یا خانه مشتری و گاهاً هم امکان دارد که محل معرفی شده از طرف مشتری هتل هم باشد‌! بنابراین آنچه که برای او حائز اهمیت خواهد بود انجام کارهای خود به نحو احسن است.

دوستان عزیز آیا شما با تفاوت چیدمان و دکوراسیون داخلی آشنا شدید! امیدواریم که همینطور باشد. شما دوستان عزیز می توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با کارشناسان بخش مرکزی ما تماس حاصل فرمایید.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *