تاثیر محدودیت فضا در اجرای دکوراسیون داخلی

تاثیر محدودیت فضا در اجرای دکوراسیون داخلی

تاثیر محدودیت فضا در اجرای دکوراسیون داخلی از آنچه فکرش را می کنید مهم تر است. ممکن است بر این تصور باشید که طراحی دکوراسیون داخلی کار بسیار ساده است که البته در نگاه اول همین گونه ست اما اگر در دل آن قدم بگذارید خواهید دید که دشواری ها و پیچیدگی های بسیاری دارد. به منظور طراحی مناسب دکوراسیون باید قبل از هرچیز المان های اصلی آن یعنی فضا، نور، بافت، رنگ و اشیا را بشناسید‌.

که بررسی هر یک از آن ها یک مقاله مفصل نیاز دارد. در این مطلب به اولین و مهم ترین المان در طراحی دکوراسیون داخلی می پردازیم تا بهتر با آن آشنا شوید.

تاثیر محدودیت فضا در اجرای دکوراسیون داخلی

درست است که شکل سازه ساختمان الگوهای اصلی فضا را تعیین می کنند، اما تاثیر دکوراسیون و طراحی داخلی بسیار مهم تر است.

فضای  ساختمان را دیوارهای ناباربر و سقف کاذب تعریف می کند. که این مورد می تواند به ایجاد و یا حذف فضا بینجامد.

رنگ و بافت دیوار، سقف و سطوح می تواند تعیین کننده حضور فیزیکی آن ها در فضا باشد که به چشم ما اندازه و مقیاس بسیار اهمیت دارد.

چیدمان اسباب و اثاثیه می تواند در اجرای فضای داخلی از لحاظ ایجاد مکان های متفاوت تاثیر بسزایی داشته باشد.

اهمیت نور پردازی در ایجاد و تمرکز روی فضا بسیار اهمیت دارد. با ایجاد روشنایی و تاریکی می توان نقش مهمی در دکوراسیون ایفا کرد.

به طور کلی فضا، نشان دهنده چگونگی استفاده از آن می باشد. بنابراین بسیار مهم است که فضا برای چه کاری و برای چه شخصی طراحی می شود.

فضا چیست ؟

در ابتدایی ترین شکل ممکن فضا، ایجاد سازه‌ی ساختمان است. که به شکل کارآمد تر با دیوارها و سقف تعریف می شود و بعد از آن با قرار گیری در، پنجره و فضاهای دیگر شکل می گیرد. هر ساختمان یک الگوی خاصی برای ایجاد فضای اولیه دارد.

با قرارگیری وسایل می توان ارتباط بسیار زیبایی بین اشیا و فضای اولیه ایجاد کرد.

باید فضاهای ایجاد شده بعد از اینکه اشیا به آن اضافه می شود قابل شناسایی باشد.

فضا چیست ؟

تاثیر ابعاد و فرم در طراحی دکوراسیون داخلی

فرم فضا که ابعاد داخلی می باشد با مقاومت مصالح و ساخت سازه ارتباط تنگاتنگی دارد. در صورتی که تیرهای چوبی به همراه دال های بتنی باشد می تواند به تندازه ۳۰ فوت دهانه شود. می توان خرپاهای طویل تری تا ۱۰۰ فوت نیز در نظر گرفت.

توجه داشته باشید که ضرورت ها در ساختمان سازی همیشه محدود کننده پهنا هستند با این حال باید در نظر داشت که مصرف کننده چگونه قرار است از فضای موجود استفاده کند.

فضای مربعی و طراحی دکوراسیون

معمولا فضاهای مربعی حالتی رسمی دارند در صورتی که سازه ای هرمی بر چهار ضلع متساوی قائم شود می تواند مرکزیت را در این ابعاد گسترده تر کند. به منظور کاهش این وضع می توان سقف هایی با حالات نامتقارن ایجاد کرد و یا دیوارهایی چند صفحه را در نظر می گیرند.

از آن جایی که پیدا کردن اتاق های مربعی مشکل است، بهتر است در طراحی داخلی دقت بسیار بشود.

تاثیر فضای مستطیلی در دکوراسیون داخلی

این فضاها معمولا انعطاف پذیر هستند، این اتاق ها معمولا طول و عرضشان تناسب دارد و پنجره ها و درگاه های ارتباطی می تواند تعیین کننده فضای مستطیل باشد.

در صورتی که طول اتاق مستطیلی از عرض آن دو برابر بزرگتر باشد شکل و کاربرد اتاق را تحت تاثیر قرار می دهد.

در برخی مواقع ممکن است از فضاهای مستطیل شکل برای راه ها ارتباطی استفاده شود.

به طور کلی طول و عرض در محیط باعث می شود کاربری فضا مشخص گردد.

فضاهای مستطیل یا مربع را می توان کاهش و یا افزودن برخی موارد تغییر داد که این تغییرات را در برخی از اتاق های شاه نشین شاهد هستیم.

تاثیر فضای مستطیلی در دکوراسیون داخلی

فضاهای منحنی و دکوراسیون داخلی

فضاهایی که منحنی هستند معمولا کم پیدا می شوند این مکان ها خود مرکز هستند و ارتباطش با محیط اطراف به یک اندازه می باشد. معمول ترین فضای منحنی، دایره ای می باشد.

در این فضا می توان چیدمان اشیا را به صورت بی تکیه گاه در نظر گرفت که بهترین حالت دکوراسیون فضای منحنی می باشد.

با به کار گیری اشکال در ابزار و وسایل خانه به خوبی می توان فضای منحنی را به گونه ای ترتیب داد که هم فضا دیده شود و هم چیدمان.

به طور کلی می توان با در نظر داشتن شکل سازه و دانش بیان فضا، از تمام مکان های موجود دکوراسیون داخلی قابل قبولی دریافت کرد.

فضاهای منحنی و دکوراسیون داخلی

تاثیر ارتفاع در دکوراسیون داخلی

بعد از طول و عرض قطعا ارتفاع در طراحی داخلی تاثیر گذار خواهد بود. ارتفاع معمولا توسط سقف ایجاد می شود و به چشم می خورد. شکل دهی فضا بدون در نظر داشتن ارتفاع کار مشکلی خواهد بود. در نظر داشتن رابطه ابعاد و ارتفاع با وجود پرسپکتیو می تواند تاثیر مثبت در فضا داشته باشد.

تقسیم بندی فضا و تاثیر آن در دکوراسیون

تاثیر محدودیت فضا در اجرای دکوراسیون داخلی  می تواند حتی کمک کننده باشد. با کمک اثاثیه می توان محدودیت های ایجاد شده را بر طرف کرد گاهی همین محدودیت فضا می تواند خلاقیت های شگفت انگیزی را در طراحان به وجود آورد.

ممکن است خانه ای کوچک داشته باشید و فکر کنید نداشتن مبل می توان به بزرگ تر دیده شدن خانه کمک کند اما در نظر داشته باشید این امر می تواند فضای منفی خانه بیشتر کند.

در مواقع به مکان هایی از خانه که دارای اثاثیه می باشد فضای مثبت و به مکان های خالی فضای منفی می گویند برای داشتن بهترین دکوراسیون باید بتوانید تعادل را بین عناصر مثبت و منفی رعایت کنید. در نهایت بتوانید از فضایی که در اختیار دارید بهترین استفاده را کنید. همچنین تمام لوازم مورد نیاز خانه را هم باید در دکوراسیون بگنجانید.

با در نظر داشتن تمام موارد ذکر شده می توان طراحی قابل قبولی از فضا ارائه داد.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *