اصول طلایی طراحی داخلی

هنگامی که اصول طلایی اولیه طراحی داخلی را بدانید، می توانید هر فضایی را به گونه ای تبدیل کنید که رویایی به نظر برسد. می دانید وقتی وارد یک اتاق با طراحی خوب می شوید چه حسی دارد. می توانید حس کنید که چگونه همه چیز منسجم و کنار هم به نظر می رسد. این احساس درستی دارد. شما می توانید با دانش اندکی از اصول اولیه طراحی به این مهم در خانه خود برسید. مواردی که در ادامه گفته می شود حاصل بیش از یک دهه تجربه شرکت ما می باشد.

طراحی و اجرای روف گاردن در کامرانیه یا بام سبز

تعادل در طراحی داخلی

در طراحی، تعادل باعث ایجاد احساس  آرامش می شود. همه چیز در مورد برابر کردن یا تقریب وزن بصری اجسام است. تعادل نه تنها از طریق شکل، بلکه از طریق رنگ، الگو و بافت نیز ایجاد می شود.

سه نوع مختلف تعادل وجود دارد

متقارن یا رسمی: فضاهای سنتی یا رسمی نیاز به تعادل متقارن دارند که در آن فضا به طور مساوی به دو طرف تقسیم می شود که یکدیگر را آینه می کنند. برای مثال می توان گفت دو صندلی در دو طرف میز قهوه به طور متقارن متعادل هستند. دستیابی به این نوع تعادل آسان است زیرا عناصر طراحی در هر طرف تکرار می شوند. اگر مراقب نباشید، این نوع تعادل می تواند یکنواخت و خسته کننده شود.

نامتقارن یا غیررسمی: وزن های بصری خطوط، رنگ ها، فرم ها و بافت ها بدون تکرار دقیق متعادل می شوند. به اندازه تعادل متقارن مرتب نیست و می تواند پیچیده تر و جالب تر باشد. به عنوان مثال، یک مبل را می توان با قرار دادن دو صندلی در طرف دیگر متعادل کرد.

تعادل شعاعی زمانی حاصل می شود که یک نقطه کانونی مرکزی با عناصر دیگری که از آن یا اطراف آن تابش می کنند وجود داشته باشد. به عنوان مثال می توان به یک میز ناهار خوری گرد با صندلی هایی که دور آن چیده شده است اشاره کرد. فرم، بافت و رنگ تکرار زیادی دارد.

ریتم و طراحی داخلی

مانند موسیقی، ریتم در طراحی همه چیز در مورد ایجاد الگوهای تکرار و کنتراست برای ایجاد علاقه بصری است. می توانید با استفاده از رنگ یا شکل یکسان در فواصل زمانی مختلف به این مهم دست یابید. هدف آن حرکت دادن چشم شما در اطراف اتاق است. به عنوان مثال، می‌توانید با استفاده از یک رنگ در بالش، برداشتن آن در نقاشی و تکرار آن در فرش، ریتمی را ایجاد کنید. این تکرارها به شما کمک می کند تا چشم شما را در اطراف اتاق ببرد.

هارمونی داخلی

هارمونی زمانی ایجاد می شود که همه عناصر با هم برای ایجاد یک پیام واحد عمل کنند. همانطور که ریتم می تواند هیجان ایجاد کند، هارمونی نیز باعث ایجاد حس آرامش می شود. به عنوان مثال، شما می توانید با استفاده از یک رنگ هارمونی ایجاد کنید، حتی اگر فرم های شما از نظر شکل، اندازه و بافت بسیار متفاوت باشد.

تاکید و طراحی

اتاقی که در آن همه چیز اهمیت یکسانی پیدا کند، پراکنده یا خسته کننده به نظر می رسد. شما به یک لنگر نیاز دارید. فضاهای معماری اغلب دارای نقاط دیدنی مانند شومینه یا پنجره ای با منظره زیبا هستند. می توانید با چیدمان مبلمان در اطراف آن نقطه کانونی داخلی را تقویت کنید تا بر آن تأکید شود. در اتاقی که فاقد چنین نقطه مورد علاقه داخلی است، می توانید از طریق گروه بندی مبلمان یا استفاده از یک قطعه غیر معمول یا بزرگ، یکی را ایجاد کنید.

نسبت و مقیاس

تناسب نسبت بین اندازه یک قسمت به قسمت دیگر است و مقیاس نحوه ارتباط اندازه یک شی با دیگری یا فضایی است که در آن قرار می گیرد. به عنوان مثال، یک سکشنال بزرگ در یک اتاق کوچک خارج از مقیاس خواهد بود.

برخی از روابط متناسب نسبت به دیگران خوشایندتر هستند. یونانیان باستان بخش طلایی را ارائه کردند، که به دنبال کاهش همه نسبت ها به یک فرمول ساده بود: نسبت بخش کوچکتر به بخش بزرگتر باید با نسبت بخش بزرگتر به کل یکسان باشد. این تناسب در طبیعت وجود دارد و هنرمندان و معماران نیز از آن استفاده کرده اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا