رایج‌ترین اشتباهات در دکوراسیون منزل

رایج‌ترین اشتباهاتی که خانم‌های ایرانی در دکوراسیون داخلی منزل انجام می‌دهند سوژه این مقاله رامسین است.اگر قصد دارید دکوراسیون منزل شیک و بی‌نقص داشته باشید باید اشتباهات دکوراسیونی رایج را بدانید و با رعایت آن‌ها وسایل منزلتان را بچینید.

اشتباهات رایج دکوراسیون ایرانی

بسیاری از افراد در چیدمان دکوراسیون های منازلشان اشتباهاتی را انجام می دهند که به دلیل تکرار زیاد این اشتباهات به اتفاقی عادی تبدیل می شوند. این اشتباهات سبب میشود که افراد در خانه احساس آشفتگی و بی قراری داشته باشند و از دکوراسیون منزلشان راضی نباشند .

خرید مبلمان نامناسب

متناسب نبودن اندازه مبل ها با اندازه اتاق از بزرگ ترین اشتباهات در دکوراسیون منزل است. بسیاری از افراد زمانی که می خواهند مبلمان انتخاب نمایند تنها به مد روز بودن آن فکر می کنند و مرغوبیت و راحتی و اندازه اش را در نظر نمی گیرند .

برای انتخاب مبلمان علاوه بر اینکه مبلتان باید راحت باشد بهتر است متناسب با فضای خانه تان باشد یعنی برای سالن کوچک مبل های بزرگ به خصوص کاناپه بزرگ استفاده نکنید زیرا اندازه اتاق کوچک تر نشان داده می شود. از کاناپه های بزرگ برای سالن های بزرگ استفاده کنید. برای سالن های کوچک یک عدد مبل دو نفره و دو عدد صندلی راحتی بخرید.

اشتباهات-دکوراسیونی

 

چیدن کوسن و بالش‌های زیاد روی مبل و تخت

استفاده از کوسن و بالش‌های رنگارنگ به فضای خانه رنگ و رو می‌دهد، اما اگر در این کار زیاده‌روی کنید یعنی بیش‌ازحد روی مبلتان بالش و کوسن بچینید ، فضای کافی برای نشستن باقی نمی‌ماند و بسیاری از میهمان‌ها برای این‌که روی مبل جا بشوند بالش‌ها را روی زمین می‌گذارند .

نصب کردن تابلوها در ارتفاع بالا

در چیدمان آرایه‌گری یکی از مهم‌ترین موضوعات نصب تابلوها در ارتفاع مناسب است تا با چشم‌ها هم‌سطح باشند و از زمین فاصله یک و نیم متری داشته باشند. نصب تابلوها در ارتفاع خیلی بالا و یا خیلی پایین اشتباه است.

قرار دادن تمام مبل‌ها پشت به دیوار

برای اینکه ظاهر مبرمانتان زیباتر دیده شود و فضای نشیمن شما کوچک به نظر نرسد هیچ‌گاه مبل‌هایتان را به دیوار نچسبانید و با اندکی فاصله از دیوار قرار دهید . عدم ایجاد فاصله بین مبل و دیوار سبب می‌شود بعد از مدتی روی دیوار لک ایجاد گردد .

ترس از رنگ‌ها

برخی از افراد در چیدمان خانه‌شان تنها از یکرنگ استفاده می‌کنند که باعث می‌شود فضا یکنواخت ، خسته‌کننده شود پس اگر رنگ خاصی را برای دکوراسیون خود می‌پسندید از باقی رنگ‌ها نیز که هارمونی زیادی با این نوع رنگ دارند ، استفاده نمایید مثلاً استفاده از رنگ سفید برای دکوراسیون منزل بسیار زیباست اما آن‌طور که بارها و بارها در بخش دکوراسیون دنیای مد نمناک اشاره‌شده است بهتر است برای ایجاد تنوع ، و دوری از فضای یکنواخت از رنگ‌های دیگری نیز در کنار رنگ سفید برای دکوراسیون منزلتان استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید : بازسازی منزل

نصب پرده‌در ارتفاع نامناسب

یکی دیگر از اشتباهات رایج در دکوراسیون خانه نصب پرده‌در ارتفاع نامناسب است . برای اینکه فضای منزل شما بزرگ‌تر به نظر برسد و زیباتر به نظر آید هیچ‌گاه پرده‌ها را در ارتفاع نامناسب نصب نکنید.

اهمیت ندادن به روشنایی منزل

از مهم‌ترین اشتباهات رایج در دکوراسیون نورپردازی نامناسب است . عدم استفاده از نور مناسب در فضا زیبایی دکوراسیون شمارا کاهش می‌دهد، بنابراین در فضای نشیمن خود از نورپردازی مناسب استفاده نمایید. در دکور منزلتان از چراغ‌های رومیزی و چراغ‌های پایه‌دار مثل آباژور استفاده کنید و تا جایی که می‌توانید چراغ‌های سقفی کم‌نور به کار ببرید.

 

دکوراسیون منزل

 

بیش‌ازحد مدگرا بودن

بسیاری از خانم‌ها از وسایل مدرن و شیک در منزلشان بیش‌ازحد استفاده می‌کنند اما استفاده بیش‌ازحد از این وسایل اشتباه است ، بهتر است در کنار این وسایل از وسایل و تزئینات قدیمی نیز استفاده نمایید.

هماهنگی بیش‌ازحد

از دیگر اشتباهات در چیدمان آرایه‌گری این است که افراد همه وسایل خانه‌شان باید هم‌شکل و از یکرنگ و یک مدل باشند . اما بهتر است برای ایجاد تنوع و زیبایی بیشتر طرح و رنگ‌ها را باهم ترکیب کنید مثلاً لازم نیست همه میز عسلی‌ها یک‌شکل باشند یا این‌که تمام مبل‌ها از یکرنگ و یک مدل باشند.

قرار دادن تلویزیون در نقطه مرکزی

در بسیاری از خانه‌ها تلویزیون را به‌عنوان زیباترین وسیله در نقطه مرکزی خانه قرار می‌دهند . این کار بسیار تکراری است پس بهتر است به‌جای این کار کمی تنوع و ابتکار به خرج بدهید و تلویزیونتان را در گوشه قرار دهید یا با دیوار گالری ترکیب کنید.

 

دکوراسیون منزل ایران

 

 

نداشتن فضای کافی برای مهمان

ایجاد فضای کافی و راحت برای مهمانان از مواردی است که در چیدمان دکوراسیون نشیمن باید رعایت نمود پس هنگام خرید مبلمان دقت کنید مبلمان مناسب و راحتی را بخرید که افراد زیادی می‌توانند روی آن بنشینند مانند مبل ال شکل.

بیش‌ازحد دکوری نخرید

از وسایل دکوری بیش‌ازحد در دکوراسیون منزلتان استفاده نکنید زیرا این خرت‌وپرت‌های ریزودرشت سبب شلوغ شدن منزلتان می‌شود پس به‌جای استفاده بیش‌ازحد از آرایه‌ای های زیاد ، از دکوری های شیک اما به تعداد محدود استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون منزل

در انتخاب تابلو دقت کنید

تابلوهای شما علاوه بر طرح مناسب، باید با اندازه‌ی دیوارهای تان هم‌خوانی داشته باشند پس برای دیوارهای بزرگ ، تابلوهای کوچک انتخاب نکنید.

انتخاب لوسترها

در طراحی داخلی لوستر ها را باید در ارتفاع متعادلی نصب نمایید و مانند بسیاری از افراد این اشتباه را نکنید که لوسترتان را خیلی بالا نصب کنید زیرا شما خواهان روشن شدن فضای داخلی خانه هستید و نه سقف خانه.

مبل ها نباید جلوی رفت و آمد شما را بگیرد

یکی دیگر از رایج ترین اشتباهات چیدمان خانه این است که مبلمان را طوری بچینیم که سد معبری برای رفت و آمد ما شود و سالن را مسدود م و حرکت را دشوار نماید . بهتر است مبل راحتی را کنار دیوار و رو به سالن قرار دهیم تا احساس جریان و حرکت بیشتر انتقال یابد.

برای فضای کوچک مبلمان تیره انتخاب نکنید

برای اتاق هایی که سقف کوتاه و فضای کوچکی دارند مبلمان رنگ تیره انتخاب نکنید زیرا سبب می شود که فضا کوچک تر و شلوغ تر به نظر برسدو مبلمانی با رنگ خنثی و روشن استفاده کنید.

 

اشتباهات رایج دکوراسیون منزل

 

یک فرش کوچک برای زیر مبل ها انتخاب نکنید

انتخاب یک فرش کوچک به طوری که از مبل ها فاصله داشته باشد یک کار رایج، اما اشتباه است. فرشی که می خواهید برای فضای نشیمن منزل خود انتخاب کنید باید ابعاد آن به گونه ای باشد که کمی از حاشیه دیوار فاصله داشته باشد و تنها به فضای چیدمان مبل ها محدود شود.

باید انتخاب فرش شما به گونه ای باشد که وقتی روی مبل می نشینید پای شما روی فرش قرار بگیرد. انتخاب یک فرش بزرگ به طوری که یک ست مبلمان و میز ناهارخوری روی آن جا شود نیز اشتباه است.

اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی یک هنر است که نیازمند توجه به جزئیات و دقت است. اما در بسیاری ازوارد، اشتباهات رایجی در طراحی و اجرایکوراسیون داخلی رخ می‌دهد کهی‌تواند به نتایج نامطلوبی منجر شود. در ادامه به برخی از اینشتباهات متداول اشاره خواهیم کرد.

یکی از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی، عدم توجه به تعادل و هماهنگی رنگ‌ها است. استفاده از رنگ‌های بیش از حد تیره یا روشن می‌تواند اتاقا بی‌روح و یا نامطلوب به نظر برساند. همچنین، عدم توجه به نورپردازی مناسب نیز می‌تواند باعث ایجاد سایه‌ها تاریکیهای ناخوشایند در فضا شود.

اشتباه دیگری که مرتکب می‌شوند، استفاده از مبلمان و لوازم جانبی بیشز حد است. یک فضای پر از لوازم دکوراتیو می‌تواند به نظر شلوغ و آشفتهیاید. بهتر استز تعداد کمیز لوازم بایفیت و مناسب استفاده کنید.

عدم توجه به انتخاب مناسبارچه‌ها نیز یکشتباه رایج است. استفاده از پارچههای نامناسب می‌تواند باعث کاهش زیبایی و عمر مفید دکوراسیون شود. همچنین، عدم تطابق الگوها و طرح‌ها نیزی‌تواند به نتایج نامطلوبی منجرود.

در نهایت، عدم توجه به فضای خالی و ترکیب مناسبجزای دکوراسیونی نیز یک اشتباه است. فضای خالی در دکوراسیون می‌تواند به تعادل و آرامش فضا کمک کند. بنابراین، بهتر است ازضای خالی بهره‌برداری مناسبی داشته باشید و اجزای دکوراسیون را به طور هماهنگ در فضا قرار دهید.

اشتباهات دکوراسیونی از دید طراحان و کارشناسان دکوراسیون داخلی

اشتباهات ریز و درشت دکوراسیونی زیاد هستند اما برخی از این اشتباهات مورد انتقاد طراحان قرار گرفته اند و میتوان گفت خون آن ها را به جوش می اورند.

– قرار نیست اتاق خواب فرزندتان از نوزادی تا نوجوانی همان مدل و بدون تغییر باقی بماند بلکه نیازها و سلیقه بچه ها در سال های مختلف تغییر میکند و شما باید به سلیقه و خواسته های آن ها اهمیت دهید. تزیین دیوارها، تزیینات تخت و سبک چیدمان اتاق با بزرگ تر شدن بچه ها باید تغییر کند مثلا وقتی فرزندتان پا به مهد کودک و پیش دبستانی گذاشت باید در اتاق او جایی برای جوایزی که دریافت کرده طراحی کنید.

– به جای اینکه فضای منزل تان را پر کنید از وسایل ارزان قیمت و بی کیفیت بهتر است هر سال یک وسیله با ارزش و شیک به منزل تان اضافه کنید اینطوری در طی ۵ سال چند وسیله شیک و به درد بخور به منزل تان اضافه کرده اید.

– به جای اینکه از دو لوستر در یک اتاق مثلا اتاق پذیرایی استفاده کنید بهتر است یک لوستر را حذف کرده و به جای آن از یک آینه بزرگ در آن اتاق استفاده کنید، از آینه های بزرگ نترسید و به راحتی از آن ها در دکوراسیون منزل استفاده کنید زیرا باعث روشن و بزرگتر دیده شدن منزل میشود.

– چیدمان مبل ها در دکوراسیون خیلی تاثیر دارد اینکه مبل ها در یک ردیف و یا مقابل هم چیده شوند اصلا زیبا نیست مبلمان باید به صورت گرد دور هم چیده شوند تا فضای صمیمی تری برای گفتگو شکل بگیرد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا